آیت الله عباسعلی عمید زنجانی
آیت الله عباسعلی عمید زنجانی

بیوگرافی آیت الله عباسعلی عمید زنجانی

زندگی نامه آیت الله عباس علی عمید زنجانی، استاد فقه و اصول، حقوق بین الملل

استاد عباسعلی عمید زنجانی، در سال ۱۳۱۶ (ش.) در خانواده‌ای مذهبی از اهالی زنجان به دنیا آمد. او از سوی والده خود به میرزا عمید زنجانی، یكی از شاگردان مرحوم جلوه منسوب است. دوره ابتدایی و متوسطه و دوره مقدماتی علوم حوزه‌ای را در زنجان به پایان رساند. آنگاه به حوزه علمیه قم رفت و تا سال ۱۳۴۰ (ش.) در محضر استادان بزرگ و نامداری همچون: آیت الله العظمی بروجردی، استاد علامه طباطبایی، محقق داماد و امام راحل (ره) كسب فیض كرد. سپس به نجف اشرف رفت و در محضر آیت الله حكیم، آیت الله خوئی شاهرودی و میرزا باقر زنجانی به تملذ پرداخت و از سوی این مراجع بزرگوار به درجه احتهاد رسید. ایشان از سال ۱۳۳۴ (ش.) در كنار تحصیل در حوزه‌های علمیه نجف و قم، به تدریس فلسفه، فقه و اصول پرداخته و كار تالیف آثار خود را از همین دوران آغاز كرد.

زنجانی از سال ۱۳۵۸ (ش) کار تدریس در دانشكده الهیات دانشگاه تهران را آغاز كرد. بعدها به تدریس در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دانشكده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه امام صادق (ع) پرداخت. از سال ۱۳۷۳ (ش.) به استادی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ارتقا یافت و نزدیك به هفت ماه عهده دار ریاست این دانشكده شد.

دروس تدریسی

عمده ترین دروس تدریسی استاد عبارتند از: حقوق بین الملل اسلامی، حقوق اساسی، حقوق تطبیقی اسلامی، قواعد فقه، فقه سیاسی آیات و احكام، نظام سیاسی و دولت در اسلام، مبانی اندیشه سیاسی اسلام، حقوق تجارت اسلامی و مبانی و روشهای تفسیر.

عناوین علمی و شغلی

عناوین علمی و شغلی آیت الله عمید زنجانی عبارتند از: عضویت در یونسكو ملی، عضویت در هیئت امنای دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، عضویت در شورای فرهنگ عمومی، عضویت در شورای عالی اجتماعی فرهنگ زنان، عضو شركت كننده در كنفرانس بین المللی یونسكو (حدود ۸ مرتبه) و عضو شركت كننده در كنفرانس وزرای علوم كشورهای غیر متعهد (كره شمالی).

آثار و تألیفات

آثار تالیفی و تحقیقی آیت الله عمید زنجانی به بیش از سی و پنج مقاله علمی و نزدیك به پانزده عنوان كتاب می‌رسد كه مهمترین عناوین كتابهای چاپ شده ایشان عبارتند از:

۱- اسلام و همزیستی مسالمت آمیز (۱۳۴۲ ش)

۲- تاریخ تصوف (۱۳۴۳ ش)

۳- حقوق اقلیتها (۱۳۵۱ ش)

۴- اقامتگاه (۱۳۵۱ ش)

۵- اصول بنیادین (۱۳۵۳ ش)

۶- وطن یا سرزمین اسلامی (۱۳۵۴ ش)

۷- جهاد از دیدگاه نهج البلاغه (۱۳۶۳ ش)

۸- گامی در راه حج ابراهیمی (۱۳۶۴ ش)

۹- فقه سیاسی (دو جلد اول و دوم، ۱۳۶۶ ش)

۱۰- فقه سیاسی (جلد سوم، حقوق بین الملل اسلام، ۱۳۶۷ ش)

۱۱- ریشه‌های انقلاب اسلامی (۱۳۶۸ ش)

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 4,50 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=31081


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1753 مطالب

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code