رابطه خوش‌رویی و کم پولی
رابطه خوش‌رویی و کم پولی

تأثیر خوش رویی و مهربانی در وضع مالی اشخاص چیست؟

ارتباط مستقیم خوش رویی و مهربانی با وضع مالی اشخاص چیست؟

آیا خوش برخوردی با دیگران نشانه وضع خوب است یا بد؟

نگرش ما نسبت به پول در سال‌های اولیه زندگی شکل می‌گیرد وقتی به بزرگسالی می رسیم بعضی از مردم در مدیریت امور مالی و پول موفق‌ترند و برخی کمتر، سئوال این است که این امر تا چه به شخصیت انسان مربوط می شود؟ خوش‌رویی و مهربانی با دیگران یکی از پنج معیار تعریف شخصیت است و دانشمندان سعی کردند تأثیر آن بر وضع مالی را ارزیابی کنند

آیا آدم های خوش رو بهتر پول‌شان را مدیریت می کنند یا بدتر؟

سَندرا مَت از دانشکده بیزینس دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید:

«قبلاً مطالعاتی وجود داشت که نشان می داد به اعتبار بانکی و درآمد کمتر ارتباط دارد و ما به سایر نشانگر ها مثل سلامت اقتصادی، میزان پس انداز و این جور چیزها علاقمند بودیم. ما میزان بدهی افراد و توانایی پرداخت اقساط وام در زندگی شخصی یا کسب و کارشان را برسی کردم و ارتباط مستقیمی میان خوش رویی و مهربانی با وضع بدتر مالی پیدا کردیم. ما دریافتیم که هر چه آدم ‌خوش‌آیندتری باشید یعنی هر چه مهربان‌تر و قابل اعتمادتر باشید، وضع مالی شما بدتر است. مثلاً پس انداز کمتر، بدهی بیشتری دارید و احتمالل آن که از بازپرداخت اقساط بازبمانید بیشتر است. ما علاقمند بودیم بدانیم چرا اینطوری است و آیا این برای همه آدم های خوش برخورد صادق است؟

یکی از فرضیات ما این بود که شاید این گونه افراد موقع چانه‌زدن راحت کوتاه می آیند و بیش‌تر به منافع طرف‌شان فکر می کنند، اما شواهدی از این موضوع پیدا نکردیم یعنی درست است که افراد خوش رو موقع مذاکره و چانه زنی راحت کوتاه می آیند اما این لزوماً به بدهی بیشتر یا پس انداز کمتر منجر نمی شود.

مطالعه ما این طور نشان می دهد که، ظاهراً آدم های خوش برخورد به اندازه دیگران به پول اهمیت نمی دهند و ارزش زیادی برای آن قایل نیستند در نتیجه، به نظر می رسد که همین خصلت باعث وضع بدتر مالی آنان باشد. اگر کسی خیلی به پول اهمیت ندهد، برای حفاظت از آن هم کمتر تلاش می کند مثلاً حساب هایش را کمتر چک می کند، گاهی پرداخت اقساط یادش می رود یا وقتی با دوستانش برای نهار و شام بیرون می رود، بیشتر پیش می آید که کل صورت حساب را تقبل کند.

مسئله دیگر تلاش این افراد برای پرهیز از اختلاف و تنش است یعنی آن‌ها حاضرند برای حفظ روابط خوب با دیگران و خوشحال نگهداشتن آن ها، هر کاری بکنند.

آیا همه کسانی که در خوش اخلاقی و خوش‌رویی نمره بالا می آورند، دچار مشکلات مالی هستند یا خیر؟

«به نظر می رسد که بیشتر آدم های خوش رو در بخش مالی ضعیت تر عمل می کنند. هر چند  تأثیر آن برای آدم های کم درآمد خیلی بیشتر است. اگر کمی به موضوع فکر کنید متوجه می شوید که چرا. آگر آدم مهربانی باشید، از قسمت کردن و خرج کردن برای دیگران شاد می شوید. اگر آدم پول داری باشید، این میل به شریک شدن، تأثیر زیادی بر وضع شما ندارد. اما اگر هم بی پول باشید و هم مهربان، در تنگنا قرار می گیرید. برای همین خوب است گاهی از خود بپرسیم، چطور می توانیم به این گونه افراد کمک کنیم؟

منبع: قضاوت آنلاین برگرفته از برنامه راز دانش (مرور تازه‌های علمی) بی بی سی، ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 4,25 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=31087


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره سینا ستایش

سینا ستایش
کارشناس آی تی و علاقمند به مطالب حقوقی، ادبی، علمی، تاریخی، روانشناسی و انگلیسی.
افتخاری است که تجربیات و دانسته‌های خود را در بخش «وبلاگ» با خوانندگان به اشتراک گذارم. شما می توانید با اعلام نظر خود مرا در این هدف یاری رسانید.
تمام نوشته‌های من
مشاوره رايگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code