نمونه درخواست ها
نمونه درخواست ها

فرم تقاضای عزل ولی قهری و نصب قیم برای صغیر به درخواست مادر محجور از دادستان عمومی

مطابق ماده ۱۱۸۴ (اصلاحي ۱۳۷۹/۳/۱) قانون مدني مصوب ۱۳۱۴/۱/۱۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی، در صورت عدم رعایت غبطه و مصلحت صغیر از سوی ولی قهری، با جمع شرایطی می توان وی را عزل نمود و برای اداره اموال و حقوقی مالی صغیر قیم تعیین کرد. همچنین است اگر ولی قهری مرتکب تعدي و تفريط (خيانت در امانت) نسبت به اموال مولي‏ عليه شود که برابر ماده ۱۱۸۶ قانون مزبور باید براساس ماده ۱۱۸۴ مذکور عمل شود.

تقاضای پیش‌گفته ممکن است از دادستان محل اقامت محجور و یا مسقیماً از دادگاه خانواده به عمل آید که همواره نوع نخست پیشنهاد می شود. از طرف دیگر، به موجب ماده ۶۱ قانون امور حسبی مادر محجور از اشخاصی است که نسبت به سایر افراد حق اولویت در احراز سمت قیمومت را دارد. براین اساس، تقاضای مادر باید به گونه‌ای تنظیم شود که ضمن اشاره به علت امر، متضمن درخواست اجرای حق اولویت مزبور نیز باشد.

در پیوند با موضوع فوق و به درخواست بابایی یکی از کاربران سایت، نمونه درخواست عزل ولی قهری و نصب قیم به تقاضای مادر صغیر از دادستان عمومی به شرح زیر تهیه گردیده است:

نمونه فرم درخواست نصب قیم برای صغیر به تقاضای مادر وی از دادستان دادسرای عمومی

بسمه تعالی

سرپرست محترم دادسرای عمومی ناحیه ۲۵ تهران (امور سرپرستی)

احتراماً به استحضار می رساند، آقای … فرزند … به شماره شناسنامه ….. شماره ملی …. در تاریخ … در اقامتگاه دائمی خود در شهرستان … مرحوم شد. از وی فرزند پسر/ دختری به نام … متولد … دارای شماره شناسنامه …. مقیم …. در قید حیات است که حضانت آن با اینجانبه همسر آن مرحوم و مادر صغیر می باشد.

از آنجایی که جدی پدری محجور به نام آقای …. فرزند …. دارای شماره شناسنامه …. شماره ملی …. متولد …. مقیم …. در قید حیات است، اداره اموال و حقوقی مالی مولی علیه بر عهده ایشان می‌باشد لکن این شخص به علت بي‏‌توجهي، سهل‏‌انگاري و بي‌‏اطلاعي نسبت به امور مولی علیه و …. قادر به انجام وظایف خود نبوده و موجبات تضرر صغیر را فراهم نموده است.

بنابراین، مراتب را در اجرای قسمت نخست ماده ۱۱۸۴ قانون مدنی [اگر ولی قهری مرتکب تعدي و تفريط نسبت به اموال مولي‏‌عليه شده باشد باید به ماده ۱۱۸۶ قانون فوق نیز استناد شود]،  به منظور انجام اقدامات قانونی لازم جهت عزل ولی قهری و نصب قیم با حق اولویت مادر به شرح ماده ۶۱ قانون امور حسبی به آن مقام اعلام می دارم.

محل اقامت صغر: ……………………

اقامتگاه ولی قهری: ………………

اقامتگاه متقاضی: ……………………

نام و نام خانوادگی

امضاء

مدارک لازم برای تشکیل پرونده حجر و صدور قیم نامه

اصولاً برای برای تشکیل پرونده مدارک زیر لازم است:

١–  اصل و فتوکپی مصدق تمام صفحات شناسنامه متوفی، کارت ملی و گواهی فوت ایشان

۲-  اصل و فتوکپی مصدق تمامی صفحات شناسنامه‌ صغیر

۳- اصل و فتوکپی مصدق تمامی صفحات شناسنامه مادر صغیر

۴- اصل و فتوکپی مصدق تمامی صفحات سند ازدواج رسمی والدین صغیر

۵- فتوکپی شناسنامه و کارت ملی جدپدری صغیر

۶- ارائه دلایل مؤید عدم رعایت غبطه و مصلحت صغیر (و تعدی و تفریط در صورت ارتکاب)

۷- دو قطعه عکس مادر صغیر جهت الصاق روی قیم نامه (که پس از صدور حکم قیمومت مادر از سوی دادگاه استفاده خواهدشد)

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (3 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۴ دیدگاه

 1. Avatar

  با سلام وقتتون بخیر
  من سرپرست خانواده هستم که متاسفانه همسرم فوت کردند.
  در حال حاضر تمام هزینه های بچه ها با من هست و جد پدریشون هم در قید حیات هستند.
  به تازگی مشغول به کار شدم اما برای اینکه بتونم از ۴۸ دقیقه مرخصی با حقوقم استفاده کنم، محل کارم عنوان کردند که باید نامه حضانت ببرم و در مورد پرداخت حق اولاد هم باید قیمومیت بچه ها با من باشه و من قیم نامه داشته باشم
  ولی من اصلاً قصد ندارم قیمومیت بچه ها را از پدر بزرگشان بگیرم، چون مطمئن هستم از طرف خانواده همسرم دچار مشکلات زیادی خواهم شد و آرامشی که به سختی تونستم به زندگیم برگردونم از بین میره.
  ممکنه من را راهنمائی بفرمائید که چطور می تونم هم از ۴۸ دقیقه مرخصی روزانم بخاطر داشتن بچه زیر ۶ سال استفاده کنم و هم چطور می تونم بدون داشتن قیم نامه از حق اولادم استفاده کنم؟
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code