حساب مسدود
حساب مسدود

راهنمای رفع مسدودی حساب بانکی

نکات لازم در رفع انسداد حساب بانکی

مراجع قضایی اعم از شعب تحقیق دادسرای عمومی و انقلاب، دادگاه‌های حقوقی و کیفری، اجرای احکام دادگاه‌های حقوقی و دادسرای های عمومی و انقلاب می توانند در اجرای برخی از مواد قانونی مانند ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ، مواد ۵ مکرر (الحاقی ۱۳۹۷/۸/۱۳)، 14 (اصلاحى ۱۳۷۲/۸/۱۱)، 21 (اصلاحی ۱۳۹۷/۸/۱۳) و ۲۱ مکرر (الحاقی ۱۳۹۷/۸/۱۳) قانون صدور چک ۱۳۵۵ با اصلاحات و الحاقات بعدى حساب بانکی اشخاص را مسدود نمایند. همچنین پس از زایل شدن علت یا موانع انسداد حساب، باید نسبت به رفع مسدودی آن نیز اقدام نمود که، برای این منظور باید به نکاتی توجه کرد و حسب مورد به اداره حقوقی بانک مربوطه نیز مراجعه نمود.

انجمن مشاوره: تاپیک های مرتبط با انسداد حساب های بانکی

۱- جهت استعلام و پیگیری موردی حساب و رفع مسدودی آن، ارائه شماره مسدودی ۱۶ رقمی از شعب بانک های مربوطه که در آن حساب دارید، الزامی می باشد (به شعب بانک های تهران هم می توانید مراجعه کنید.)

۲- جهت پیگیری پاسخ بانک ها نسبت به نامه انسداد حساب، به همان مرجع صدور نامه مسدودی (دادسرا یا دادگاه یا اجرای احکام) مراجعه کنید.

۳- جهت رفع انسداد در صورت نیاز یک یا دو تا بانک ضروری به صورت دستی و بقیه بانک ها به صورت سیستمی ظرف یک ماه انجام می گردد.

۵- جهت رفع مسدودی حساب به صورت دستی، فقط باید به ادارات حقوقی بانک ها در تهران مراجعه گردد.

2.1/5 = (10 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=31562


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۱۲ دیدگاهها

 1. Avatar photo
  پوریا عسکری

  سلام
  حساب من برای یک فقره چک به مبلغ ۱۰میلیون به تاریخ۹۳/۱۲/۲۳ از طرف اجرای احکام مسدود شده است.
  بنده وجه چک را به شاکی پرداخت کردم و چکو از ایشون گرفتم.
  برای رفع مسدودی حساب چه هزینه هایی باید پرداخت کنم؟

 2. Avatar photo

  بنام خدا
  با سلام و عرض ادب
  موضوع: درخواست رفع مسدودی حساب بانکی یارانه و وام کرونا اینجانب مهدی طلایی چهره برق با کد ملی ۰۰۶۵۴۸۲۵۳ فرزند داود ش شناسنامه ۴۵۲۴ صادره از تهران و شماره حساب بانکی مربوط به یارانه و وام کرونا:(۳۹۴۷۵۵۲۴۰۵) بانک تجارت
  بدینوسیله درخواست خود را به شرح ذیل به مقامات و مسوولین محترم می رسانم،
  لطفا در مورد رفع مسدودی حساب بانکی که یارانه و همینطور وام یک میلیونی کرونای به تازگی واریز شده و امکان برداشت میسر نیست رسیدگی و حمایت و مساعدت در برطرف نمودن آن بفرمایید.
  لذا خواهشمندم با توجه به شرایط موجود مسئله کرونا و شرایط دشوار و مشکلات اقتصادی و بیکاری حاصله و نبود منبع درآمدی برای گذران امور زندگی و امرار معاش بنده و خانواده و همچنین با در نظر گرفتن این موضوع که جزء مستثنیات دین می باشد و طبعاً همانند عموم مردم چشم و امیدمان در این لحظات به تسهیلات کمکی و حمایتی تعیین و ارایه شده از سوی دولت بوده و در حال حاضر ناخواسته و به کار ناکرده این امکانات از بنده سلب گردیده،
  لذا عاجزانه از آن مقامات محترم مسوول تقاضا می نمایم در جهت رفع و حل این مشکل مساعدت لازم را به اینجانب و خانواده ام به عمل آورید، واقعاً هرچه سایت و سامانه و…بوده را جستجو و تقاضاهای متعددی در جهت حمایت‌شان داشته‌ام ولی دریغ از یک پاسخ و حمایتی، در صورتی که این تسهیلات طبق اطلاع رسانه‌های عمومی شده با اهداف حمایتی و مدعی و تاکید بر استفاده و برداشت بدون محدودیت، مستقیم و نقدی بوده و در دسترس بلامانع مردم قرار گرفته تا در این اوضاع کمی کمک حال ملت باشد.
  قبلا از توجه و پیگیری تان قدردانم
  یا حق.
  با تشکر فراوان
  مهدی طلایی

 3. Avatar photo

  با سلام
  بنده چند ماه پیش به علت بدهی وام مسکن در دادگاه محکوم شدم و جلوی حساب ضامن و حساب بنده مسدود شدند.
  بعد به بانک مراجعه کردم گفتن باید اصل وام را بدی یعنی ۵۸۰۰ من که بشدت مشکل داشتم، از با هزار بدبختی نصف پول جور کردم، دادم.
  چند ماه فرصت دادند بعدش تا چند روز پیش دوباره حساب من و ضامن را مسدود کردند.
  دوباره به بانک مراجعه کردم، گفتن ۵ میلیون بده این بار به دلیل نبود پول اون خونه ای که با پول وام نصفه نیمه ساخته بودم، مجبور شدم نصف آهن هاشو در بیارم بفروشم تا ۵ میلیون جور کنم.
  وقتی ۵ میلیون را به بانک ملی دادم، گفتن خب دستت درد نکنه، حالا برو اصل وام ۴ تومنم بیار! این که گفتف سرم سوت کشید.
  لطفا شما بگید جریان چیه، بنده سواد درست و حسابی ندارم،
  چطور شده که وام ۴ میلیونی شده ۱۴میلیون، بعدش من باید پول به دادگاه می دادم یا به بانک؟
  بعضی میگن اشتباه کردی به بانک دادی، باید می رفتی اجرای احکام اونجا پرداخت می کردی، بانک ازت سو استفاده کرده.
  لطفا شما بگید، چیکار کنم، ندارم دیگه، یه ریال بدم.
  اگه از اول میگفتن اینقدره، میگفتم منو ببرید زندان، پول ندارم، چرا از اول نگفتن اینطوریه.
  اگه راهی هست، لطفا بگید، پیگیری کنم
  اگه نیست، چیکار کنم، برای ضامن دردسر نشه، منو ببرن زندان دست از سر ضامن بردارن.
  آیا راهی هست؟

 4. Avatar photo

  با سلام
  بنده معلمی از اصفهان هستم.
  سال گذشته حساب بنده هک شد و مقداری پول به حسابم واریز و کمتر از دو دقیقه برداشت گردید (ساعت ۲ بامداد)
  صبح اول وقت به بانک مراجعه کردم و قضیه را گفتم و بانک گفت احتمالاً وام داشتی و فعلا هم اینترنتمان قطع می باشد، (اتفاقا درخواست وام هم داده بودم)
  چند ساعت بعد حسابم مسدود گردید و پیگیری کردم، فتای لردگان مسدود کرده بود.
  سریع خودم را آنجا رساندم و پرونده ام را همراه با سرباز فتا پیش قاضی بردم.
  بعد از این که از طرف قاضی مورد اهانت بسیار قرار گرفتم، به من گفتند ثبت ثنا کن و برو تا نوبت دادگاهت که شد ابلاغیه الکترونیکی ارسال خواهد شد.
  دو ماه گذشت و خبری نشد.
  چند بار لردگان پلیس فتا و دادگاه رفتم ولی گفتند هنوز نوبت نرسیده.
  خلاصه یکسال کار ما همین بود تا اینکه ابلاغ از طرف دادگاه اصفهان برایم آمد و دادگاه تشکیل شد و قاضی دستور رفع انسداد را داد و قرار شد تا دو روز بعد حساب آزاد شود.
  بعد چند روز به بانک مراجعه کردم ولی حسابم آزاد نبود و گفتند باید قاضی لردگان دستور رفع انسداد را بدهد.
  لردگان هم پرونده بنده را نمی دانم برای چی مختومه کرده بود و چند باری مراجعه کردم تا پرونده را پیدا کردند و رضایت شاکی را گرفتیم و قاضی دستور رفع انسداد را داد.
  به بانک مراجعه نمودم ولی بانک گفت یک مسدودی هم از طرف پلیس فتای تهران داری و باید اول تهران رفع انسداد کنه تا ما بتوانیم رفع انسداد کنیم.
  تهران پیگیری کردم و دستور قضایی رفع انسداد را بالاخره بعد از چند ماه گرفتم ولی اداره حقوقی باید حساب را طبق دستور قضایی رفع انسداد کنه که هنوز انجام نشده.
  لطفاً راهنمایی کنید بنده باید چکار کنم؟
  ممنون

 5. Avatar photo
  هومن فضلی پور

  سلام
  اینجانب هومن فضلی پور حساب بانک ملی بنده به علت ۵۰۰ هزار تومان چک برگشتی از تاریخ ۱۳۹۴ مسدود شده و دو سال است کلیه حساب های بنده در کلیه بانک ها مسدود شده اند.
  بنده ۱ میلیون تومان به حساب واریز کردم تا رفع اثر شود اما بانک گفتند چون آقای محمود مشتاقی درگهانی شکایت کردند باید فقط ایشان رضایت دهند. بنده هیچ اطلاعات و نشانی و شماره تماسی از این آقا ندارم و چون چک خرج شده، نمی دام کی و کجا چک من به درگهان قشم رسیده و از شورای حل اختلاف قشم حساب بنده مسدود شده، الان باید چه کنم؟
  حاضرم چند برابر آن چک را بپردازم اما این آقای مشتاقی را از کجا پیدا کنم، بانک هم هیچ اطلاعاتی ندار از ایشان.

  • لوگوی قضاوت آنلاین

   با سلام
   پیشنهاد می شود بدواً به اجرای احکام شورای حل اختلاف قشم مراجعه نموده تا نسبت به اجرای حکم و اخذ نامه رفع مسدودی حساب اقدام نمایید. متعاقباً نامه را به «اداره حقوقی بانک ملی » ارائه کرده تا اقدامات لازم جهت رفع مسدودی حساب صورت گیرد.

 6. Avatar photo

  سلام وقت شما بخیر
  حساب یارانه همسرم بدلیل چک برگشتی مسدود شده، این حساب از اول مخصوص یارانه بوده.
  لطفآ راهنمایی کنید آیا میشه این حساب و باز کرد؟
  ممنون اگه راهنمایی بفرمایید