تحولات قانونگذاری در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور
تحولات قانونگذاری در تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور

تحولات قانونی تدوین و تنقیح قوانین و مقررات در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران

اولین گام در تنقیح قوانین و مقررات کشور به زمان قبل از انقلاب اسلامی ایران بر می‌گردد. به موجب قانون تشکیل سازمان تنقیح و قوانین و مقررات کشور مصوب ۱۳۵۰/۱۲/۲۹ مجلس شورای ملی «سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور» زیر نظر نخست وزیری تأسیس گردید. براساس قانون فوق مقرر شد این سازمان کلیه قوانین و مقررات لازم‌الاجرا را با نظر‌ متخصصان فن بر حسب روش موضوعی فهرست و به صورت مجموعه‌ها تنظیم و تدوین نماید و در مورد قوانینی که با یکدیگر متناقض و مغایر هستند، موارد تناقض و مغایرت را تعیین و به کمیسیون دادگستری مجلسین که به طور مشترک‌ تشکیل خواهد شد، تقدیم کند. ‌نظر کمیسیون در این موارد لازم‌الاجرا است و مادام که تعیین تکلیف نهایی آن از طرف مجلسین به عمل نیامده به اعتبار خود باقی است.

پس از انقلاب، سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور به موجب «لایحه قانونی ادغام سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور در نخست وزیری مصوب ۱۳۵۸/۴/۹ شورای انقلاب» در نخست وزیری ادغام شد و تحت عنوان «اداره کل تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور» ادامه فعالیت داد.

قریب به ده سال بعد، به موجب «تبصره های یک و دو ماده واحده لایحه قانونی الحاقی به لایحه قانونی ادغام سازمان تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور در نخست وزیری مصوب ۲۳ تیر ۱۳۵۹ شورای انقلاب» مقرر شد «اداره کل تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور» ضمن تجدیدنظر در وظایف و سازمان و تأمین کادر متخصص و استفاده از نظرات کارشناسان، کلیه قوانین و مقررات را پس از جمع آوری و تجزیه و تحلیل برای ثبت در ماشین‌های کامپیوتری و سایر اقدامات لازم به سازمان برنامه و بودجه ارسال نماید و این سازمان نیز موظف گردید ضمن تحویل امور مذکور در این لایحه قانونی نسبت به تسویه حساب و فسخ تعهدات موجود اقدام و انجام امور مربوط را رأساً به عهده گرفته و تسهیلات لازم در این مورد برای دسترسی به اطلاعات و اسناد و استفاده از خدمات کامپیوتری در اختیار اداره کل فوق قرار دهد.

بعد از همه‌پرسی بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۶۸ و حذف نهاد نخست وزیری، «اداره کل تنقیح و تدوین قوانین و مقررات کشور» در نهاد ریاست جمهوری ادغام شد و به عنوان زیرمجموعه معاونت حقوقی این نهاد با نام «معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات» ادامه فعالیت داد که بخشی از فعالیت های آن در پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقرررات کشور قابل دسترس است.

شیوه مورد استفاده معاونت مزبور، مبتنی بر «مجموعه نویسی» است که قوانین لازم‌الاجراء کاربردی را با توضیح موارد اصلاح، الحاق و نسخ همراه با نظریات مشورتی مرتبط و آراء وحدت رویه و اصرای هیأت عمومی دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری در ذیل هر ماده از قانون در کتب مربوطه منتشر می‌کند. در مقابل این شیوه، سبک «محشا نویسی» قرار دارد که بیشتر در دانشگاه ها و توسط اساتید حقوق رواج یافت و بر اساس این شیوه، حقوقدانان، بیشتر بر دکترین حقوقی تکیه می کردند و نظرات و دیدگاه های علمای حقوق را زیر قوانین و مقررات می نویسند و در نمونه های جدیدتر، تلفیقی از دکترین و در عین حال آراء قضایی و نظریات مشورتی مرتبط را زیر مواد قانونی اضافه می کنند.

با تصویب «قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور در ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ توسط مجلس شورای اسلامی، وظیفه تدوین و تنقیح قوانین کشور بر عهده «معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی» قرار گرفت. این قانون به موجب «قانون اصلاح قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب ۱۸ اسفند ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی» مورد اصلاح قرار گرفت که برای مشاهده متن کامل و تنقیح شده ««قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور در ۲۵ خرداد ۱۳۸۹ توسط مجلس شورای اسلامی با اصلاحات بعدی» می توانید به اینجا مراجعه کنید.

منبع: قضاوت آنلاین

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=31833


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code