خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » دكتر جمشید ممتاز
دکتر جمشید ممتاز
دکتر جمشید ممتاز

دكتر جمشید ممتاز

بیوگرافی دكتر جمشید ممتاز استاد حقوق بین الملل و حقوق عمومی

دكتر جمشید ممتاز، در سال ۱۳۲۱ (ش.) در ازمیر ترکیه به دنیا آمد. پدرش که دانش آموخته مدرسه نظامى سن سیر فرانسه بود، به سیاست روى آورد و در زمان تولد جمشید به عنوان کنسول ایران در ازمیر مشغول خدمت بود.

بعد از تغییر محل خدمت پدرش، به مصر رفت و سال های اول تا سوم دوره ابتدایی را در در مدرسه فرانسوى قاهره به تحصیل مى پرداخت. در این سال‌ها است که زبان عربى را هم فرا مى گیرد، زبانى که بعدها آن را از یاد مى برد. البته از خاطرات آنجا هم چیزهایى به یاد دارد، از جمله فوتبال بازى کردن با بچه هاى قاهره اى.

وی سیكل اول متوسطه را در «مدرسه سن لویی تهران» و سیكل دوم را در «دبیرستان پرووان پاریس» به پایان رساند.

دکتر مصدق نخست وزیر ایران در سال هاى ۳۲ – ۱۳۳۰ بود، در ۱۴ مهرماه ۱۳۳۰ تصمیم می گیرد شخصاً و به همراه دکتر حسین فاطمى (معاون سیاسى نخست وزیر)، حسین نواب (وزیر مختار ایران در هلند) و جمعى از کمیسیون مختلط نفت، از جمله دکتر متین دفترى، در جلسه شوراى امنیت سازمان ملل حضور یابد. وی در ماجراى شکایت انگلیس از دولت ایران در قضیه ملى شدن صنعت نفتِ ایران، به دفاع از موضع ایران پرداخت و بعد از ۴۲ روز مذاکره با ترومن رئیس جمهور آمریکا و مک گى معاون وزیر خارجه آن کشور و حضور در جلسه سازمان ملل، آمریکا را ترک و پس از توقفى کوتاه در آمستردام وارد مصر مى شود و در واقع به دعوت نحاس پاشا نخست وزیر محبوب مصر براى سفر به آن کشور پاسخ مثبت مى دهد. نخست وزیر وقت ایران در زمان اقامتش میهمان خانواده جمشید ممتاز بوده و شبها به هتلى در قاهره مى رفته است. دکتر جمشید ممتاز که در این زمان ۹ سال داشت و پدرش کاردار ایران در مصر بوده، دکتر مصدق را در سفارت ملاقات کرد و خاطره آن روز را چنین بیان نمود:

«مردم قاهره به شدت از دکتر مصدق استقبال کردند و دور ساختمان سفارت ایران جمع شده بودند. اتفاقاً وقتى که دکتر مصدق به سفارت آمد من را بوسید. دانشگاه الازهر هم به ایشان دکتراى افتخارى اعطا کرد.»

ممتاز پس از سفر به فرانسه، کلاس هاى چهارم تا هشتم تحصیلاتش را در مدرسه فرانسوى هاى تهران ادامه مى دهد و چند سال پایانى تحصیلات، دبیرستانش را در مدرسه شبانه روزى پرو وان پاریس طى مى کند و در سال ۱۳۴۰ دیپلم علوم طبیعى را دریافت می کند. سپس تحصیلات خود را در همان کشور در رشته حقوق ادامه داد و در سال ۱۳۴۰ (ش.) (۱۹۶۱ م.) وارد دانشكده حقوق دانشگاه پاریس شد و در سال ۱۳۴۴ (ش.) لیسانس حقوق گرفت.

در سال ۱۳۴۷ (ش.) پس از دریافت فوق لیسانس، (تا سال ۱۹۷۴ م.) به تدریس در این دانشكده پرداخت و به مدت ۶ سال کار تدریس را دنبال مى کند. استاد بانفوذ او – خانم باستید – که پدرش رئیس دیوان دائمى دادگسترى و شوهرش در چندین نوبت در فرانسه به مقام وزارت رسید، کارى مى کند که شاگردش در زمان تحصیل در مقطع دکترا، به تدریس هم بپردازد.

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره و وکالت پرونده‌ها

همچنین ببینید

نشریات حقوقی

معرفی نشریات حقوقی کشور همراه با آدرس اینترنتی آن ها

فهرست نشریات حقوقی کشور همراه با توضیح مختصری از وضعیت نشریه ، آدرس اینترنتی متناظر با هریک از آن ها و تعیین تاریخ سطرح دسترسی آزاد به محتوا و مقالات آن ها.

جرایم سایبری

قوانین و مقررات استنادی کارگروه تعیین فهرست مصادیق محتوای مجرمانه

قوانین و مقررات مورد استناد برای تعیین فهرست مصادیق محتوای مجرمانه موضوع ماده 21 قانون جرایم رایانه ای مصوب کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه

پاسخی بگذارید