تازه های سایت
خانه » مقاله ها » مقالات حقوقی دیگر » آلودگی هوا تهران خبری تکراری اما …
آلودگی هوا
آلودگی هوا

آلودگی هوا تهران خبری تکراری اما …

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰ و ۳۹ دقیقه ب.ظ

آلودگی هوای شهر تهران، خبر تکراری اما در پس آن، خبر آسیب به سلامتی و کاهش عمر میلیون ها تهرانی نهفته است. شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وضعیت آلودگی شهر را قرمز یعنی ناسالم برای همه دانسته است. هرگاه کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران وضعیت هوا را از نظر شاخص آلودگی نارنجی یعنی هوای ناسالم برای گروهای حساس (کودکان و سالمندان) تشخیص دهد، تصویب می کند که مدارس و صنایع آلودکننده تعطیل شوند. متعاقب آن فروش مجوز روانه ورود به طرح ترافیک ممنوع و برخورد با خودروهای بدون معاینه فنی و دودزا تشدید می گردد!

پیشنهادهای شرکت کنترل هوای تهران

سال گذشته شرکت کنترل هوای تهران در گزارش سالانه خود برای رفع معضل آلودگی هوای تهران پیشنهادهایی ارائه نموده بود که مهمترین آنها عبارتند از:

۱- طرح ترافیک براساس میزان آلودگی خودروها تعیین شود.

۲- استفاده از فیلتر دوده برای خودروهای دیزلی الزامی شود.

۳- موتورسیکلت های بنزینی در تهران محدودیت حرکت داشته باشند

۴- با کمک مالی فروش موتورسیکلت های الکتریکی تشویق شود.

۵- تاکسی های کاربراتوری از تهران خارج شوند

۶- حقوق گمرکی واردات خودروهای پاک کاهش یابد

این که کدامیک از از پیشنهادها اجراء شده است، تهرانی ها خود قضاوت کنند.

 

در این که چرا هوای آلوده تهران غیرقابل کنترل شده است، برخی کارشناسان عقیده دارند که زیرساخت فرسوده است، تعداد وسایل نقلیه قابل توجه در تهران است که حداقل استانداردهای زیست محیطی را ندارد و به هر دلیل جلوی آنها گرفته نمی شود. وسایل حمل و نقل عمومی از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و …

شاخص جهانی کیفیت هوا

براساس معیار سطح بهداشتی شاخص کیفیت هوا به این شرح است:

از ۰ تا ۵۰ شرایط پاک و سبز است. تهران سال گذشته فقط سه روز این وضعیت را تجربه کرده است و پیش بینی می شود که همین وضع را امسال داشته باشد.

از ۵۱ تا ۱۰۰ سالم یا زرد است.

از ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروهای حساس یعنی کودکان و سالمندان که به رنگ نارنجی نشان داده می شود مثل وضعیت این روزهای هوای تهران.

از ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای همه به رنگ قرمز که چند روز پیش تهران آن را تجربه کرده است و سال جاری تا حال سه روز وضعیت چنین بوده است.

از ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم که بنفش است.

از ۳۰۰ تا ۵۰۰ خطرناک یعنی ارغوانی رنگ که سال گذشته تهرانی ها آن را تجربه کردند.

 آلودگی هوا در شهرهای مهم جهان

مشکل آلودگی هوا، معضل چندین شهر برزگ جهان نظیر پکن، پاریس، نیویورک، لندن و …است و این شهرها نیز در زمان هایی آلودگی هوا دارند. چین حدود چند روز پیش برای اولین بار، وضعیت هوای پکن را بحرانی اعلام کرد. لندن از شهرهایی است که اگر کنترل نشود می تواند از آلوده ترین شهرهای جهان باشد. آنان دو راه حل زیر را انتخاب نمودند:

۱- کاهش ساخت بزرگراه ها: لندنی ها متوجه شدند که هرچقدر بزرگراه بیشتری ساخته شود، مردم هم بیشتر از خودروهای شخصی استفاده می کنندپس چند سالی است که ساختن بزرگ راه را متوقف کردند.

۲- استاده از خودروهای معروف به اسمارت Smart یعنی خودروهای کوچک که فقط با برق کار می کند.

 

در این که در زمان هایی از سال شهرهای بزرگ جهان هم آلودگی هوا دارند، تردیدی نیست اما آلودگی هوای تهران در مقایسه با آن شهرها فاجعه بار است. این امر در سال های اخیر تشدید شد و علیرغم این که گفته اند در دو سال گذشته استانداردهای سوخت خودروها را به یورو چهار افزایش دادند و مقدار روزهای پاک نسبت به قبل از سال ۱۳۹۲ افزایش یافته اما در عمل واقعاً استانداردها بسیار پایین است و یکی از کارشناسان گفته که در یک روز شاخص آلودگی هوا در شهری مثل لندن که ۳۷ بود در همان روز در تهران ۱۵۰ یعنی ناسالم به رنگ نارنجی بود. عده ای از کارشناسان نظر دارند که مشکل اصلی آلودگی هوای تهران معلول سوء مدیریت (اقدامات موازی و فرافکنی)، عدم همکاری نهادهای متولی مختلف (هر مسئولی گردن دیگری می اندازد)، عدم فرهنگ سازی مناسب برای مردم و عدم همکاری آنان با مسئولین (استفاده از خودروهای فرسوده یا تک سرنشین به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی) و …

 

راه حل های ممکن

۱- سوخت ها وسایل نقلیه از حداقل استانداردهای لازم را برخوردار باشد.

۲-خودروهای فرسوده، فاقد کاتلیست و استاندارد زیست محیطی از رده خارج شود.

متأسفانه خودروهای تولید روز ایران از تکنولوژی زیست محیطی پایینی برخور دارند این در حالی است که شرکت های بزرگی چون فولکس واگن در آمریکا در این زمینه با مشکل مواجهه شده اند. تکنولوژی تولید خودرو ما مربوط به سنوات دور در گذشته است و با استفاده از مهندسی معکوس هم تاکنون ره به جایی نبرده ایم و هنوز از نظر تولید قطعه مستقل نشده ایم و تازه با افتخار سهیلات بانکی برای خودروهای داخلی که گفته می شود در برخی از آنها استانداردهای آلودگی هوا رعایت نشده است و داد منتقدان و فعالان محیط زیست را درآورده است، نیز اختصاص می دهیم!

۳- اقدامات مؤثر شهرداری.

در ماه مارس سال جاری، شاخص آلودگی هوای پاریس حتی از پکن هم بالاتر رفته بود ولی شهرداری حمل و نقل عمومی را رایگان اعلام کرد. گرچه در ظاهر ضرر اقتصادی برای شهرداری است اما صرفه جویی که در سلامت مردم ایجاد می کند در کل اقتصاد قابل مقایسه نخواهد بود.

۴- همگرایی نهادهای مختلف مسئول در امر مبارزه با آلودگی هوا در جهت سلامت مردم. باید در نظر داشت که آلودگی هوا کوچک و بزرگ، دولتی و غیردولتی، پولدار و فقیر، حزب و جناح و سیاست نمی شناسد و گریبان همه را می گیرد و با رشوه و پارتی هم حل نمی شود.

توصیه ما: راه چاره ساده در این است که اگر سلامتی خودتان، خانوادتان و شهروندان دیگر برای شما مهم است، خودرو و موتورسیلکت های شخصی یا فرسوده به خیابان ها نبرید، تنها در صورت ضرورت از خانه ها خارج شوید، زیرا به قول بعضی از کارشناسان، اگر منتظر چاره جویی مسئولان هستید باید همچنان منتظر بمانید.

کاربر گرامی! لطفاً برای مشاهده کلیه مقالاتی که تاکنون منتشرشده اینجا و برای مقالات محیط زیست اینجا کلیک نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *