خانه » کشکول » خاطرات وکالتی » هنوز امیدی است
خاطره
خاطره

هنوز امیدی است

خودداری بازپرس در قبول وکالت وکیل از متهم

علی میررجبی- وکیل پایه یک دادگستری

اخیرا چیزی را در دادسرا تجربه کردم که برایم بسیار لذت بخش بود.
شاید اصل موضوع به قضاوت همگان چندان خوشایند نباشد؛ لیکن درک عاملی که سبب چنین رفتاری شد، لذت بخش بود.

در پرونده‌ای به عنوان وکیل متهم اعلام وکالت نمودم، پس از مطالعه پرونده، تعدادی از تخلفات بازپرس را به صورت مکتوب و صریح به ایشان متذکر گردیدم.

در ادامه بخوانیدآشنایی با ۷۰ تخلف انتظامی قضات

متاسفانه بنابه دلایلی، بازپرس حاضر به اصلاح رویه پیشین نگردیده، و به جای آن سعی نمودند مانع اخذ وکالت از موکل جهت طرح شکایت انتظامی و کیفری گردند؛ به این صورت که به افسر پرونده سفارش اکید شده بود که مانع اخذ امضا وکالتنامه جدید گردیده و تنها شخصی که متهم نباید به هیچ وجه با او صحبت کند وکیل اوست.

البته پیش از این دستورات و در اولین ملاقات با موکل، صورتجلسه طرح شکایت انتظامی و کیفری در حضور ضابطین از موکل اخذ گردید.

تلاش بازپرس برای ممانعت از اخذ وکالت بسیار جالب بود:
بدوا لایحه تقاضای تسهیل اخذ وکالت را به اینجانب بازگرداندند (با این بهانه که تسهیل اخذ وکالت ارتباطی به این بازپرسی ندارد).

پس از تقاضای مکتوب نمودن پاسخ و اخذ شماره ثبت لایحه، دستور فرمودند طی نامه ای موضوع از طریق ضابطین به موکل اعلام گردد که آیا تمایل به اعطا وکالت دارد یا خیر، سپس مراتب به بازپرسی اعلام و اینجانب متعاقبا با معرفی نامه بازپرسی به ضابطین مراجعه نمایم و همه اینها در حالیست که موکل در سالن انتظار دادسرا به سر میبردند!!!!!!؟؟؟؟؟

اینهمه تلاش مقام قضایی جهت ممانعت از اخذ وکالت و طرح شکایت انتظامی، در نوع خود جالب و البته گویای این پیام است که کماکان نظارت انتظامی اهرمی مهم در جهت راست کردن کژی‌های اقدامات مجریان قانون است.

بیشتر بدانیدشرایط شکلی شکایت انتظامی از قضات و آثار سلبی آن

به امید روزی که خلاقیت همکاران قضایی و وکالتی در چارچوب اجرای قانون ظهور و بروز یابد.

پ ن: وکالتنامه مع الواسطه اخذ و شکایت انتظامی و کیفری تنظیم گردید.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از گروه تخلفات انتظامی قضات

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (6 رأی, میانگین: 4٫83 از5)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

 با توجه به راه‌اندازی انجمن حقوقی قضاوت‌آنلاین برای اخذ مشاوره قضایی پرسش خود را فقط در یکی از انجمن‌های مربوطه طرح نمایید والا پاسخ داده نخواهدشد.
✓ در دیدگاه هر پست باید نظر خود را منحصراً‌ نسبت به همان پست بیان نمایید.
✓ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 بخش‌های الزامی با علامت * مشخص شدند.