خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » دکتر مرتضی نصیری
دکتر مرتضی نصیری
دکتر مرتضی نصیری

دکتر مرتضی نصیری

زندگی نامه دکتر مرتضی نصیری استاد حقوق تجارت بین الملل و وکیل پایه یک دادگستری

دكتر مرتضی نصیری فرزند رضا نصیری، در سال ۱۳۱۸ (ش.) در اصفهان به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان‌های گل بهار و سعدی و دوره متوسطه را در دبیرستان ادب زادگاهش به پایان رساند.

در اوایل نوجوانی، پدرش را كه مردی اهل علم و معلم مدارس اصفهان بود، از دست داد و به تهران عزیمت كرد.

نصیری در سال ۱۳۳۶ (ش) وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۰ (ش.) لیسانس قضایی گرفت. بلافاصله در دوره دكترای دانشكده حقوق پذیرفته شد و در سال ۱۳۴۴ (ش.) با ارائه پایان نامه «اجرای آرای داوری خارجی» موفق به دریافت دكترای حقوق خصوصی (قضایی) شد.

در سال ۴۵-۱۳۴۴ (ش.) به منظور تكمیل تحصیلات خود به آمریكا رفت و در رشته حقوق خصوصی دانشكده حقوق دانشگاه‌ هاروارد به تحصیل حقوق تجارت بین الملل پرداخت. سرانجام با ارائه پایان نامه «تقلب به عنوان یكی از موجبات جلوگیری از اجرای احكام» دیپلم عالی L.L.M را دریافت كرد. مدتی نیز (یك دوره تحصیلی كوتاه) به تدریس درس وضع بیگانگان در دانشگاه تگزاس آمریكا پرداخت.

دکتر نصیری پس از بازگشت به ایران، در حالی كه از سال ۱۳۴۰ (ش.) به استخدام رسمی بانك ملی ایران درآمده بود، تدریس در مراكز آموزش عالی كشور را عملاً از سال ۱۳۴۸ (ش.) در دانشكده حقوق دانشگاه تهران آغاز كرد. در آن زمان، تدریس دروس حقوق بین الملل خصوصی، حقوق تجارت و حقوق تجارت بین الملل بر عهده ایشان بود.

در سال ۱۳۵۱ (ش.) در حالی كه ریاست اداره حقوقی بانك مركزی را بر عهده داشت، از خدمت رسمی در بانك كناره گیری كرد و به استخدام رسمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد.

در سال ۱۳۵۴ (ش.) به منظور اشتغال به كار وكالت در دادگستری، از خدمت رسمی دانشگاه نیز كناره گیری كرد، اما همچنان به عنوان استاد مدعو به تدریس ادامه داد.

از سال ۱۳۵۷ (ش.) صرفاً به كار وكالت در دعاوی بین المللی در ایران و خارج از كشور مشغول بود. از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ (ش.) متناوباً با دفتر حقوقی بین المللی در لاهه، به عنوان مشاور حقوقی همكاری كرد.

از سال ۱۳۶۸ (ش.) مجدداً به كار تدریس در دوره دكترای حقوقی خصوصی دانشگاه تربیت مدرس روی آورد و به تدریس حقوق بین الملل خصوصی، حقوق تجارت بین الملل و حقوق تجارت تخصصی پرداخت كه این امر تا حال حاضر نیز ادامه دارد.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر مرتضی نصیری

۱- اجرای آرای داوری خارجی
۲- حقوق تجارت بین الملل
۳- حقوق چند ملیتی
۴- بیست و پنج مقاله حقوقی چاپ شده درنشریات داخلی و خارجی
۵- سرپرستی و تنظیم شش طرح تحقیقاتی حقوقی.

منبع:  قضاوت آنلاین به نقل از کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (7 رأی, میانگین: 4٫57 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

۲ نظر

 1. Director of the Foundation and Organization IADAL-Senior.Jr:Prof,Dr.Mohammad Shakibi Nejad

  بسم الله الرحمن الرحیم
  و بطل ترتبلا والله یبطل الحاسدین
  مدیر محترم قضاوت آنلاین
  احتراما
  ضمن آرزوی طول عمر همراه با سلامتی و سعادت برای کلیه اساتید معزز و مبرز و صاحبان کرسی علوم قضاء باید تذکر دهم که:
  در سیستم آموزش عالی خصوصاً ایالات متحده وفق ماده ۱۰ مکرر اصلاحیه قانون اساسی ۱۷۸۰ و آخرین اصلاحیه ۱۹۷۸ بصورت Uniformation of Rights Rules هر مدرسه (دانشکده – کمپس – پردیس) آموزش عالی اجازه دارد در حدود وسع خود بصورت مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکترا تخصصی را بصور ذیل برگزار نماید و سپس به معنای چند علامت مهم و برای وزارت علوم ایران محجور و مع الاسف حق و امتیاز واقعی را رعایت نمی کنند و به همین دلیل ناگهان کارشناسی ارشد فرد بعنوان کارشناسی ارزشیبابی می‌گردد…
  کارشناسی B.S OR B.scOR LL.B سه ساله جهار و پنجساله با بیست و پنج گرایش در رشته حقوق کارشناسی ارشد که به سه حالت آموزشی پژوهش یا هر دو بصورت یکساله یا دو ساله است
  M.A OR Msc OR .M.S OR LL.M OR JMS OR SJM و معناء دقیق LL.M(
  The LLM degree is an advanced law certification that has global credibility. A first degree in law is generally required. Other law degree and certificate programs have varying requirements. Some of these programs require a graduate-level law degree for admission
  استو(SJM ORJMS(Master of Juridical Science
  معادل M.Phil در دانشگاهای ممتاز فقط انگلستان دو دانشگاه در ایرلند و اسکاتلند و یک در نیوزیلند است. رکنیگ دانشگاه ها را در اینجا نگاه کنید.
  فلذا در جمع بندی در نظام آموزش فقط آمریکا دیپلم به رشته های مهندسی و هنر اطلاق می شود مانند کارشناسی ارشد مهندسی مواد: LL.C و لاغیر
  با سپاس
  و توفیق از حضرت دوست است.
  دکتر محمد شکیبی نژاد- مدیریت عامل بنیاد بین الملل داوری و تحقیقات علمی آپادانا

  0
 2. Avatar

  جناب دکتر شکیبی نژاد
  با سلام و احترام
  از توضیحات آن مقام در بیان شرایط و کیفیت آموزش عالی در چند کشور خارجی و مقایسه آن با ایران بسیار سپاسگزاریم.

  0

پاسخی بگذارید