دکتر مرتضی نصیری
دکتر مرتضی نصیری

دکتر مرتضی نصیری

زندگی نامه دکتر مرتضی نصیری استاد حقوق تجارت بین الملل و وکیل پایه یک دادگستری

دكتر مرتضی نصیری فرزند رضا نصیری، در سال ۱۳۱۸ (ش.) در اصفهان به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان‌های گل بهار و سعدی و دوره متوسطه را در دبیرستان ادب زادگاهش به پایان رساند.

در اوایل نوجوانی، پدرش را كه مردی اهل علم و معلم مدارس اصفهان بود، از دست داد و به تهران عزیمت كرد.

نصیری در سال ۱۳۳۶ (ش) وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۰ (ش.) لیسانس قضایی گرفت. بلافاصله در دوره دكترای دانشكده حقوق پذیرفته شد و در سال ۱۳۴۴ (ش.) با ارائه پایان نامه «اجرای آرای داوری خارجی» موفق به دریافت دكترای حقوق خصوصی (قضایی) شد.

در سال ۴۵-۱۳۴۴ (ش.) به منظور تكمیل تحصیلات خود به آمریكا رفت و در رشته حقوق خصوصی دانشكده حقوق دانشگاه‌ هاروارد به تحصیل حقوق تجارت بین الملل پرداخت. سرانجام با ارائه پایان نامه «تقلب به عنوان یكی از موجبات جلوگیری از اجرای احكام» دیپلم عالی L.L.M را دریافت كرد. مدتی نیز (یك دوره تحصیلی كوتاه) به تدریس درس وضع بیگانگان در دانشگاه تگزاس آمریكا پرداخت.

دکتر نصیری پس از بازگشت به ایران، در حالی كه از سال ۱۳۴۰ (ش.) به استخدام رسمی بانك ملی ایران درآمده بود، تدریس در مراكز آموزش عالی كشور را عملاً از سال ۱۳۴۸ (ش.) در دانشكده حقوق دانشگاه تهران آغاز كرد. در آن زمان، تدریس دروس حقوق بین الملل خصوصی، حقوق تجارت و حقوق تجارت بین الملل بر عهده ایشان بود.

در سال ۱۳۵۱ (ش.) در حالی كه ریاست اداره حقوقی بانك مركزی را بر عهده داشت، از خدمت رسمی در بانك كناره گیری كرد و به استخدام رسمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران درآمد.

در سال ۱۳۵۴ (ش.) به منظور اشتغال به كار وكالت در دادگستری، از خدمت رسمی دانشگاه نیز كناره گیری كرد، اما همچنان به عنوان استاد مدعو به تدریس ادامه داد.

از سال ۱۳۵۷ (ش.) صرفاً به كار وكالت در دعاوی بین المللی در ایران و خارج از كشور مشغول بود. از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ (ش.) متناوباً با دفتر حقوقی بین المللی در لاهه، به عنوان مشاور حقوقی همكاری كرد.

از سال ۱۳۶۸ (ش.) مجدداً به كار تدریس در دوره دكترای حقوقی خصوصی دانشگاه تربیت مدرس روی آورد و به تدریس حقوق بین الملل خصوصی، حقوق تجارت بین الملل و حقوق تجارت تخصصی پرداخت كه این امر تا حال حاضر نیز ادامه دارد.

آثار تالیفی و تحقیقی دكتر مرتضی نصیری

۱- اجرای آرای داوری خارجی
۲- حقوق تجارت بین الملل
۳- حقوق چند ملیتی
۴- بیست و پنج مقاله حقوقی چاپ شده درنشریات داخلی و خارجی
۵- سرپرستی و تنظیم شش طرح تحقیقاتی حقوقی.

منبع: کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (7 رأی, میانگین: 4,57 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=34096


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code