خانه » نقد و نظر » نقد قوانین » نقد مواد ۱۴ الی ۱۹ قانون مجازات اسلامی
نقد و نظر
نقد و نظر

نقد مواد ۱۴ الی ۱۹ قانون مجازات اسلامی

نقد دکتر محمد شکیبی نژاد بر مواد ۱۴ الی ۲۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲

باسمه تعالی

رحمت خداوند یگانه به همان قانون مجازات اسلامی آزمایشی ۱۳۷۰ تا امروز نیز مخلوط با این قانون باز هم آزمایشی آن هم سه ساله فعلاً مورد استفاده قرارگرفته:

اولاً- متاسفانه دیده ام مدرس جرم شناسی تا اساتید با توجیه نعل به نعل زدن مثلاً بند ۷ ماده ۱۹ بر یک ماده دیگر مستوجبات موضوع بیست و سال حبس را معیین کرده اند.

ثانیاً- مشخص نیست تکلیف قانون ماقبل و قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب و بسیاری از نصوص بواقع صریح قانون مانند جرائم سرقت شبانه، جعل و تزویر و قلب در این قانون کجاست …و هدف اصلی مقنن برای دانشجویان حقوقدانان و استفاده کنندگان چه بوده است؟

نیت مقنن از تنقیح و تدوین این قانون که می توانست بسیار عالی باشد و با چند ماده و تبصره تکلیف موارد فوق‌الذکر و قانون حدود قصاص و دیات را معیین نماید… که نکرده است؟! پس بهتر است بگوییم خم رنگ رزی بوده و ماله کشی کردن بعد از چندین دوره و تغییر چهره قانون قبل بوده و غرض داشته تا تدوین مدون قانون..!؟

ثالثاً- این معنا ندارد بگوییم خب این ماده و بند مربوط به فلان ماده بوده و فلان هم مستنبط فلان که اگر این بود چنین تصریح نیست موارد هشتگانه بیان نمی‌شد!؟؟

رابعاً- خود این چند ماده تالیه فساد ایجاد کرده چنان‌که در زمان تصدی آیت الله لاریجانی بیش از ۳۰۰۰ هزار قاضی بشدت توبیخ و تعداد ۱۲۸۶ نفر منتظر و منفصل به خدمت شدند زیرا از اخف و اشد موارد هشتگانه همین قوانین به نحوی استفاده کردند که حتا بنده به عنوان کنسولر ارشد بین الملل قضایی و دبیر یکم هیات ممیزه کمیسیون تلفیق عالی ماده دهم قضایی خسته و عاجز از رفتار باری بر هر جهت و باد پرچم نظرات عجیب و غریب ایعاذ بالله از عالم غیب تفسیر می‌کردند تا امروز.

خامساً- کجای نصوص صریح همین چند ماده گفته فلان درجه برای این موضوعات است و نقش مقنن و تنقیح و تدوین کننده قوانین این است که معیین نماید اولاً چرا درجه بندی شده و ثانیاً برای چه جرایمی تادیب و تعزیزی برای کدام است و تکلیف تکمیل و تتمیم مجازات‌ها کجاست؟

در آخر صراحتاً منتقد شدید هستم که تیم ۱۱ نفره با سرپرستی بنده چندین سال وقت گذاشته و سه جلد کتاب در باره آیین دادرسی در امور محاکمات کیفری و حقوقی و امور تجاری و بازرگانی از عدم استفاده از دفاتر مواد ۶ تا ۱۰ قانون تجارت تا فته طلب الی چک مواد ۳۰۷ لغایت ۳۲۰ همان قانون تا لایحه شرکتها را از شرکت تعاونی که خود یک قانون به غایت بکار محتالان و اختلاس کنندگان تدوین شده، جداسازی و شبانه روز با توصیه معاونان قوه قضاییه و اخذ وحدت های رویه از سال ۱۳۳۰ تا به امروز به رشته تحریر درآوردیم بماند به هرکدام ۲۰% فقط از ۱۰۰% حق مولف و ۵% با فشار بنده دکتر رحیمی، قاسمی، احدزادگان، شریعت پناهی و حضرت استاد کوهی نیز به خاطر سختی کار و توصیه رئیس وقت در سال قبل بعد از ۶ سال ۱۰% نیز برای اضافه کاری پاداش دادند…!؟؟

کتب موجود شابک نمایه و ISSS گرفته اما در انبار پژوهشگاه مربوطه خاک می‌خورد و به دلیل آنکه مرکز پژوهش‌ها هم می‌گوید مسئوولیت تدوین و تالیف بنا به درخواست یک قوه قدرتمند قضایی بوده و ما هنوز در آیین نامه قانون تجارت الکترونیکی مانده ایم با هزاران خلاء اگر بخواهیم این محشای کامل تا اصلاحات قوانین گمرکی و صادرات و ورادات و بیمه و بانک و مزایدات و مناقصات را پیاده کنیم به چند دلیل امکانش نیست که در این مقال فعلا نمی‌گنجد.

 با تمام این تفاسیر موجوده ماده بیستم که ازمجازات افراد حقوقی صحبت کرده یعنی چه؟

شهرداری، شورای شهر، بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان … کمیته امداد امام، بنیاد کوثر و … کدام تخلفات در دایره قرارمی گیرید و آیا با استعانت از ماده ۹۵ بند الف و ب قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۸۱ به بعد منظورش هست یا مواد ۱ الی ۳ قانون ثبت موسسات و شرکتهای تجاری و غیرتجاری ملهم از مواد ۵۸۴-۵۸۵ قانون تجارت… تکلیف دیوان عدالت ادری و اداره کار و هیآت های حل اختلاف و هیآت‌های رسیدگی به تخلفات اداری  و مستندات آنها و آیین دادرسی کدام است؟؟

با کمی تامل و تمعق IC- مغز منفجر می‌شود CPU و کلا و جزاء احتمالا خالی نبودن از عریضه یا غریضه تدوین وتنقیح اداره مذکور یک شبه داده دست عاسقان نوشتن فله‌ایی بنویسند آن هم بدون حتا از ادبیات غنی قضایی…

واقعاً بجای توجیه کردن معنی این آنجاست که این موضوع فقط تسری آن در محشای قانون بی نهایت خوب مدنی است که از ماده ۴۲۸ یا ۱۴۰ بفرمایید برایتان پنج مقاله مجزا بیش ۳۰ صفحه‌ایی استخراج و بنویسم چرا که آنقدر زیبا، کامل روان و …نوشته اند از سال ۱۳۱۰ به بعد فقط بزرگترین اشتباه بعد از ۱۳۵۸ برداشتن ماده ۱۲۰۹ یا سن قانونی هجده سال تمام خورشیدی بود که در تمام  نوشتات ادارات تا نظام وظیفه بدون بودن آن یا وزارت آموزش و پرورش یا علوم در نبودش هم یاد و خاطره‌اش با لازم‌الاجرا والینه در افکار مرد و زن نگاه داشته است… و آنقدر منعطف است که در هر قالب نگذارید جواب می دهد شاید تعجب کنید اما در برنامه نویسی پاسکال تا دات نت و C++ -Java به مثابه نوشتن اندروید است که پسر یا ولد خلف سلف ویندوز XP هست قانون باید چنین باشد بعد از آن قانون ثبت اسناد واملاک کشور تا حدودی نمره ۱۸ از ۲۰ می دهم و به قانون تجارت ۱۶ اما به قانون آیین دادرسی درامور محاکمات حقوقی و مدنی فعلی ۱۷ می دهم، نخواهید عوض شود پیشنهاد دهید گپ‌های فراموش شده یا آنچه باید دوباره احیاء شود مانند عدم مرور زمان اسناد تجاری دوباره بگذارند زیرا اگر تدوین و تنقیح و ابلاغ شود به عرایض بنده خواهید رسید.

منبع: قضاوت آنلاین

8+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (38 رأی, میانگین: 4٫95 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی Prof Dr Mohammad Shakibi Nejad

Prof Dr Mohammad Shakibi Nejad
استاد دانشگاه

۶ نظر

 1. Avatar
  سمانه ر.وکیل پایه یک دادگستری وکارشناسی ارشد حقوق بین الملل نفت وگاز

  با عرض سلام و سال نو شما مبارک
  آیا می شود بعد از این چنین مقالاتی که استادان نوشته شد، نظری جزء چندین بارخواندن و احسنت گفتند حرفی دیگری باقی خواهد ماند.
  جناب استاد آن چنان موارد را با هم گره زده که باید یک گره یازده نفر در سطح خودشان باشند بنشیندند و با تمعق و تامل پاسخ استاد را بدهند یا اصلاح کنند.
  بسیار ممنونم از سایت خوب قضاوت آنلاین و استاد مرادی و دوستان که همراه با جناب پرفسور شکیبی نژاد همکاری می کنند.
  ایکاس فایل های صوتی جناب پرفسور دکتر شکیبی نژاد با نگاه نافذ و قدرت و صراحت لسان ایشان هم منتشر شود.
  فوق العاده بود.
  کوچک استاد

  2+
 2. Avatar

  سرکار خانم سمانه ر.
  با درود و تبریک سال جدی
  ما نیز با شما هم نظریم که استاد بسیار ماهرانه و سیکی که خاص ایشان است، نقد مواد را بیان نمودند.
  همکاری با استاد افتخار بزرگی است که نصب اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین و خوانندگان مطالب این سایت شد.
  کاش به مشخصات فایل های صوتی از جمله محتوای آن ها نیز اشاره می نمودید.

  1+
 3. دکترشکیبی نژاد
  دکترشکیبی نژاد

  با عرض بخانم سمانه و بمدیریت عزیز
  بنده انجام وظیفه میکنم و نتیجه اش را بخدا سالهاست واگذار نمودم.
  کار ما تدریس بدور از منیت و حرف‌های پروپانگادا هست.
  هر استادی برای خودش رویه‌ایی دارد، مثلاً حضرت استاد پرفسور عرفانی و صفایی و محمدزاده وادقانی تطبیقی بین الملل است استاد شیروی افتاده و نازنین تطبیقش مانند بنده تا حدودی فقیهه و پیچیده است اما مهم این است جذابیت برای دانشجویان داشته باشد.
  درباره پادکست‌ها بنده خودم چیزی Save شده ندارم احتمالاً همان است که دانشجویانم دارند.
  موفق باشید.

  2+
 4. Avatar

  سلام ممنون
  فقط یک سوال من معنی کلمه (ملهم) را متوجه نشدم در عبارت : (( . . . یا مواد ۱ الی ۳ قانون ثبت موسسات و شرکتهای تجاری و غیرتجاری ملهم از مواد ۵۸۴-۵۸۵ قانون تجارت… )) یعنی چی ملهم؟ در گوگل سرچ کردم به نتیجه مطلوبی نرسیدم
  ممنون

  2+
 5. دکترمحمدشکیبی نژاد
  دکترمحمدشکیبی نژاد

  بنام خدا
  با سلام
  ملهم مصدر مشتق از کلمه الهام و به معنای با استفاده است.
  لطفاً بعد از تعطیلات در برنامه درسی اولیه مقدماتی متوسط حرفه‌ایی و تخصصی پنج گانه شرکت کنید که مراتب متعاقباً اعلام می شود. به دوستان خودتان هم بگویید.
  در پناه خدا

  2+
 6. Avatar

  با سلام
  خیلی ممنون که خودتون پاسخ دادید.
  در مورد برنامه درسی نیز در تعقیب مراتب هستیم 🙂
  با تشکر

  2+

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)