خانه » مقاله ها » مقالات حقوق جزا » تفاوت های معامله فضولی و جرم انتقال مال غیر چیست؟
مقالات حقوق جزای اختصاصی
مقالات حقوق جزای اختصاصی

تفاوت های معامله فضولی و جرم انتقال مال غیر چیست؟

دو تفاوت مهم و کاربردی جرم انتقال مال غیر با معامله فضولی

همان‌طوری که مستحضر هستید معامله فضولی (بافت حقوقی) ولی انتقال مال غیر (بافت کاملاً کیفری) دارد.

تفاوت اول

بدین شرح که در معامله فضولی گرچه تحقق میدانی آن انتقال باشد ولی عنصر سوءنیت باید در باب کیفری نمودن آن اثبات شود ولکن در حالت غیر از آن فضول ضامن «من لاحق مال غیره » می باشد و یا با تنفیذ اصیل یا ذی المدخل الید باید نقصان کار را رد نماید والا طبق مواد ۲۴۷ و ۲۴۹ قانون مدنی شامل رد مال یا قیمت یا مثل یا بدل از آن می گردد.

در انتقال مال به غیر خصوصاً در کلاهبرداری به مانند امثال زیر، تحقق سوء نیت کاملاً مشهود است:
۱-کسی که خود را اصیل ملکی معرفی نماید و بدون اجاره نامه یا دست نوشته آن را به چندین نفر اجاره یا رهن دهد.
۲-با نیرنگ فریب مالی را به افراد وسیع التعداد به هر شکل منتقل نماید.
۳-کسی که با سندسازی و جعل منتقل نماید.
عنصر اصلی معنوی و مادی از نظر تضرر و حاصل از آن سود فرد است.

بیشتر بخوانید: مرزهای کلاهبرداری و انتقال مال غیر، شاپور اسماعیلیان

ولی در موضوعی می بینید فردی از مال الارث خود که مشاع است و سند تفکیکی ندارد بفرض صحیح بودن موضوع مانحن فیه ۲ دانگ را به دوست خود با مبایعه نامه واگذار می نماید شاید در نظر اول بگویم این نیز انتقال لاحق مال است ولی نقصان عنصر (سوءنیت) در آن آشکار است! مانند فرزندی که اتومبیل پدر خود را که مشارالیه در سفر است بفرض گرانتر فروختن و سود بیشتر بردن پدر، بدون اذن منتقل می نماید جهل حکمی و موضوعی می تواند از تفاوت های فاحش بحث باشد.

تفاوت دوم

در کنار این موضوع خاطر نشان میسازم که یکی از وجوه افتراقی موضوع در امانی بودن مال یا در دسترس بودن مال و مرادواتی که فضول با اصیل دارد با انتقال مال غیر باشد زیرا در نص صریح قانون مدنی این چنین آمده: «معامله بغیر جز بعنوان ولایت وصایت وکالت نافذ نیست.» پس تحقق امر مانحن فیه در مواد ۱۸۳و ۱۹۰ و ۱۹۱ و ۱۹۲ و ۱۹۳ و ۱۹۸ و ۱۹۹ ق.م. از باب رضایت وکالت وصایت تنفیذ و قائم به ذات بودن فرد برای تسلیم مال با استفاده از ماده ۳۴۸ قانون مدنی می باشد.
در ماده ۲۵۱ و ۲۵۶ قانون مدنی نیز صحبت از سه کلمه مهم «معامله ، اذن و رضا ، و انتقال» است. پس اگر این موارد را در نظر بگیریم نتیجاً تا آنچه حاصل موضوع می شود همان اصل انتقال قهری یا غیر قهری مال (منقول-غیر منقول)به سبب اراده یکجانبه یا همپای طرفین بدون اذن یا با اذن می باشد.

در قانون مجازات اسلامی همیشه کلمه (هرکس) بصورت بسیط استفاده می گردد، به مواد زیر توجه کنید:
مواد ۵۶۵ و ۵۸۱ و ۶۷۳ و ۶۷۴ و ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و قانون تشدید مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری و همچنین مواد ۲ و ۴ از قانون آیین دادرسی کیفری و با مشاهده مواد قانون مجازات در باب انتقال مال غیر علی الخصوص مواد ۱ و ۲ مصوب ۱۳۰۸ و قانون انتقال دهندگان مال غیر مصوبه ۱۳۰۲، ملاحظه می کنید که:
۱-جبر و غلبه قهری
۲-سوءنیت و سوءاستفاده
۳-جعل و تزویر
۴-صحبتی از معامله و تعهداتی مطرح نیست.
۵-مال مستحق للغیر است و بقصد (منفعت و تضرر به افراد)
۶-عالما قاصدا عامدا بالغا مختارا فعل را انجام می دهد.

منبع: علم وکالت

13+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (29 رأی, میانگین: 4٫97 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی Prof Dr Mohammad Shakibi Nejad

Prof Dr Mohammad Shakibi Nejad
استاد دانشگاه

همچنین ببینید

وابستگی

کاربرد افیلیشن در رتیه بندی دانشگاه ها و جورنال ها

دکتر محمد شکیبی نژاد ضمن تعریف افیلیشن به آثار پرکاربرد آن در معرفی نویسندگان مقالات و نیز رتبه بندی دانشگاه ها و جورنال های می پردازد.

یک نظر

 1. Avatar
  سیده فاطمه.م -دادیاراجرااحکام متمرکز.منطقه پنج کشوری

  با سلام بمدیریت سایت خوب قضاوت.میخواهم با استادم دردل کنم,چاپ کنید.
  استادنازنینم آقادکترشکیبی نژادفتبارک الله,خداشمارا برای همه دانشجویان وفارغ التحصیلان وقضات وکوکلایی که بیشترده هزارنفرهستن ((بگفته جناب آقای دکترحیبیب زاده)) یاهمانطوریکه درکلاسهای شلوغ ارشد با دوکیف یکی معلوم بوده چندین پرازپرونده ویکی هم مقالات وکتب جیبی. درود بروجدان پاک وشرفتان.شمااطلاع ندارید;بچه هاباور نداشتندوآنقدرازمعاون ت;تمکمیلی خواستندووقتی,چندین دانشنامه وتقدیزنامه ونشان درجه ها یک رادیدیم
  که خجل ودیوانه شدیم وبرای هنین;حذف اضطراری وکلاس ح تطبیقی تابین الملل خصوصی تاتجارت وتعهدات بین ,فقه وکیفر بین الملل;آنقدرکلاسهاپرمیشد میدیدم بخدا این کت تمیز و اتو کشیده, چروکیده و عشق تدریس وتعریف تجربیات قضایی وفقط کلاس شما ودکترعرفانی واردبیلی رااز۸صبح جمعه تا۱۰شب بود.رحمت برارواح پاک اجداتان شما,بچه ها علامه مولانامحقق حلی ثانی میگفتند.بخداوندی خدایادشمابودم که بانگاه عمیق خودوخروش,عظیم ازاطلاعات رابمابیسوادحقوق خوان میدادید.حیف که قدرشمااستادان نابغه,نمیدانند.همیشه یادم هست ماشین خودتان را دربدترین جا پارک میکردیدکه بچه هاباماشینها گرون قیمت شان,بیایند داخل درمحوطه,گرچه ماشین ارزش نیست دیدم مرحوم دکترکاتوزیان بابیوک ودکترعرفانی با پیکان دولوکس دارند;امربفرمایید.قاضی القضات;مجتهدمتشرع شارع ثقیل الشان.

  11+

پاسخی بگذارید