خانه » وبلاگ » روان شناسی » چگونه با آثار روانی بعد از بلایای طبیعی برخورد کنیم؟
مصیب زده
مصیب زده

چگونه با آثار روانی بعد از بلایای طبیعی برخورد کنیم؟

این مطلب توسط یک روانشناس ایرانی در دانشگاه لایپزیک آلمان تهیه شده است که تز دکتری وی در مورد آثار روانی بعد از بلایای طبیعی بود.

ایران ما بنا به جایگاه جغرافیایی خاص جز ده کشور بلاخیز جهان به شمار می رو و به این جهت .بر اثر سوانح و بلایا ، افراد زیادی از نظر جسمی و روانی آسیب می بینند. آسیب دیدگان بلایا رنج و فشار زیادی را تجربه کرده و نیازمند حمایتهای روانی هستند.
متاسفانه در کشور ما به مسائل روانی افراد قبل و بعد از حادثه اهمیت داده نمی شود و آموزش جدی هم در این زمینه وجود ندارد ، .به همین دلیل بعد از هر حادثه ای با تعداد زیادی از افراد رو به رو می شویم که از نظر روانی دچار مشکلاتی مثل افسردگی، اضطراب، اختلال بعد از سانحه و مشکلات بی خوابی …شده اند. منظور از حمایت های اولیه روانی-اجتماعی برای آسیب دیدگان، اقداماتی نظیر زیر می باشد:

۱- در درجه اول با آسیب دیدگان ارتباط صحیح برقرار کنیم. یعنی نباید با آسیب دیدگان مثل شئی برخورد کرد بلکه باید برای ارتباط با آنها وقت گذاشت و ارتباط باید در حدی باشد که ایجاد وابستگی نکند، چون افراد در شرایط بحرانی به شدت نیاز به وابستگی دارند.

۲- سعی کنیم دقیقا آنچه را می دانیم منتقل کنیم. وقتی خبر بدی داریم آن را به تدریج و حتی الامکان در جمع مطرح کنیم. قرار دادن شخص داغدار در جمع گروهی از افراد داغدار شبیه خودشان تحمل درد را آسان می کند.
روحانی تیم می تواند با حمایت معنوی و اجرای مراسم دینی رنج داغدیدگی را در آسیب دیدگان کاهش دهد.

۳- به افراد اطلاعات صحیح بدهیم. مثلا از ما ممکن است بپرسند، آیا پدر من زنده است؟
گاهی وسوسه می شویم به خاطر آن که طرف مقابل ناراحت نشود، به او دروغ بگوییم، این کار درست نیست زیرا علاوه براین که غیر اخلاقی است اعتماد مردم به ما و سایر نیروهای امدادی را کاهش می دهد و نگرانی عمومی را بالا می برد.

۴- افراد را از دیدن جنازه عزیزانشان محروم نکنیم.

دیدن جنازه عزیزان موجب می شود تا فرد داغدار واقعیت مرگ عزیزان خودش را بهتر بپذیرد. اگر اطلاعاتی راجع به چگونگی فوت و علت مرگ عزیزانشان داریم می توانیم آن را با بازماندگانشان در میان بگذاریم. فقط در مواردی که جنازه یا صحنه مرگ وحشتناک باشد بخش آسیب دیده جنازه را محدود کنید و فقط صحنه های مناسب را نشان دهید.

۵- مانع از ابراز احساسات افراد نشویم وبگذاریم افراد گریه و زاری و شیون کنند به آنها نگوییم “گریه نکن” زیرا تخلیه احساسات آنها را راحت تر می کند.

۶- استراحت شبانه ضروری می باشد .سعی کنید محیط آرامی را در شب برای آنها فراهم کنید.

۷- برای آرامش بخشیدن به افراد از باورهای دینی آنها کمک بگیریم ولی اگر به علت تحریک پذیری واکنش نامناسبی از خود نشان دادند مثلا خدا را مقصر دانستند و یا انکار کردند وارد بحث های فلسفی با آنها نشوید. یادتان نرود در تمام مراحل احساس همدلی و همدردی با آنها بکنید.

۸- افراد را تشویق کنیم در مراسم خاکسپاری و بخصوص نماز میت شرکت کنند. اگر نماز میت گروهی برگزار شود، اثر روانی مثبت تری خواهد شد.

۹- مانع تجمع داغدیدگان نشویم. عزاداری گروهی به آرامش روانی آسیب دیدگان کمک می کند.از طرف دیگر در صورتی که افراد به دلایل شرعی و غیره مایل به سکونت زیر یک سقف نیستند به آنها حق بدهیم و با آنها همکاری کنیم.

۱۰- داغدیدگان را به شرکت در فعالیتهای اجتماعی و بازسازی تشویق کنیم. به خصوص سعی کنیم افراد منزوی را در کارهای اردوگاه یا محلی که در آن به صورت موقت زندگی می کنند، شرکت بدهیم اما یادمان نرود که نباید به جای آنها تصمیم بگیریم.

۱۱- در صورتی که متوجه شویم فردی به علت فشار روانی به مواد مخدر روی آورده، واکنش تندی نشان ندهیم بلکه با آرامش از این کار منعش کنیم و به تیم حمایت روانی-اجتماعی معرفی کنیم.

۱۲- در صورتی که علائم اختلالات روانی در افراد مشاهده کردیم، در حدی که امکان دارد باعث آسیب به خودش یا دیگران شود یا تحمل رنج برای آنها دشوار شده یا نتوانند اعمال روزمره طبیعی را انجام بدهند حتما باید آسیب دیده را به تیم حمایت روانی-اجتماعی معرفی کنیم ولی صراحتا عنوان نکنیم که او روانی شده است. مردم از اینکه برچسب بیماری روانی روی آنها بخورد، راضی نیستند. به جای آن از اصطلاحاتی نظیر”اعصابت تحت فشاره” و یا اینکه “ناراحتی عصبی پیدا کردی” استفاده کنیم.

۱۳کودکان را از والدین آنها جدا نکنیم. اگر مادر کودک مجروح شده، سعی کنیم کودک را همراه او یا پدرش برای درمان اعزام کنیم. اگر کودک مجروح شده الزاما باید مادر یا پدر یا یکی از بستگان نزدیک او همراهش اعزام شوند.

۱۴- اگر کودک شیرخواره و مادر فوت شده، ابتدا سعی کنیم کسی که بتواند به او شیر دهد را پیدا کنیم. سپس بچه را به شخصی از بستگان نزدیک مانند خاله ، عمه ، مادربزرگ یا پدربزرگ بسپاریم و سفارش کنیم تا حد الامکان با او باشند، بغلش کنند و نوازش کنند. اگر مادر کودک فوت شده حتما پدر یا بستگان نزدیک باید به طور دائم همراه بچه باشند.

۱۵- در صورتی که اشیا یا لباسی از پدر یا مادری که فوت شده باقی مانده ، آن را در اختیار فرزندش قرار بدهیم.

۱۶- حتی الامکان از تغییر مکان مداوم کودک خودداری کنیم.

۱۷- برای کودکان امکانات بازی و سرگرمی را فراهم کنیم. بازی باعث انحراف توجه کودک از استرس می شود. وسائل بازی را هر چه زودتر در اختیار کودکان بگذاریم. پس از وسائل ضروری برای کمک به سیل زدگان تهیه وسائل اسباب بازی برایر کودکان است.

۱۸- اجازه دهید بچه ها نقاشی کنند، چون نقاشی کردن کودکان علاوه بر کمک به تخلیه هیجانی و تسکین روانی، می تواند نشان دهنده درگیری‌های ذهنی آنها باشد.

۱۹- بازماندگان را مجبور نکنیم در مورد داستان خود و اتفاقاتی که پیش آمده صحبت کنند. بخصوص در مورد جزئیات ماجرا، چرا که این کار ممکن است سبب کاهش خونسردی و آرامش افرادی بشود که تمایل ندارند، جزئیات زندگی خود را برای دیگران بازگو کنند.

۲۰- به افراد اطمینان بی مورد ندهید. مثلا نگویید “همه چیز زود خوب می شود” و یا این که “حداقل شما زنده موندید” بیان این جملات سبب کاهش آرامش افراد می شود و در نهایت این موارد یادمون نره که…

به افراد نگوئید که در حال حاضر چه کاری باید انجام بدهند و یا چطور فکر کنند و یا چه احساسی داشته باشند و یا اینکه قبلا چه کار باید انجام می دادند. این کار باعث کاهش خودکارآمدی و افزایش احساس گناه می شود.

افرادی که تمایل دارند در مورد حادثه اتفاق افتاده و احساسات مرتبط با آن با شما صحبت کنند، گوش دهید. با افراد دوستانه و مهربان رفتار کنید حتی اگر شما را نپذیرند.

یادمان نرود که حتی امدادگران ما نیاز به حمایت های روانی زیادی دارند.

تحقیقات نشان داده که این گروه افراد مستعد اختلالات روانی از جمله افسردگی هستند، اگر دانش کافی برای بازتوانی و پذیرش این مشکلات رو نداشته باشند.

در آخر..

به امید روزهای آرام
به امید رونق زندگی همه مردم کشورمان

2+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (4 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

۵ نظر

 1. Full:.Prof,Dr.Mohammad Shakibi Nejad
  Full:.Prof,Dr.Mohammad Shakibi Nejad

  باسمه تعالی
  سر کار خانم زهرا امیدی-با عرض سلام و احترام
  با سپاس از مقالات و تجزیه و تحلیل قوی شما در فیلد روانشناسی اجتماعی-مددکاری اجتماعی و توجها به وظایف ذاتی اینجانب از منظر محشای قوانین و نظامنامه و دستورات ویژه صریح بعنوان عضو عالی رتبه ممیزه قضایی و پاس کردن بییش از ۴۰ واحد روانشناسی بالینی مرضی Self Control در رابطه با رودروشدن مناطق از ۸ استان بشدت درگیربوده و هنوز درگیر هستند ملهم از دستور ویژه تحقیق و تفحص قضایی با احکام خاص ماموریت به مناطق اعزام و بشدت تحت تاثیر شدید منفی یا Mental Quantum Negative Mutation Reaction خصوصا با بچه هایی که پدر و مادر و برادر و خواهران خودشان را در اثر سیل بمانند سیل ۱۳۶۹ رودبار, با لحاظ قراردادن تحقیق و تحفص و تعقیب مرتکبین تخلفات ویژه و..Point to Ponit of Legal Case چگونه باید با این کودکان معصوم که از اینجانب با اصطلاح عمو بابام مادر کجان؟!! بی نهایت سخت نیک میدانید نمیشود با این رویه بصورت Transparency in a Sentence پاسخ داد.
  راهکار چیست و چگونه باید Self Control نمود؟!

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1569494

  خاطر نشان میسازد بیش از ۲ هزار نفر مدفون در هزاران تن سنگ و گل بر متر مکعب مفقودالاثر شده اند و بمحض اتمام سیل که با توجه به پخش کردن سولفات باریوم و نیرات نقره و دی کلراید هیدرات پتاسیم بعنوان Catalyst بوسیله هواپیما و Rocket Ballistic در بدون کارشناسی و هزینه کردن بیش یک میلیارد دلار و خرید مواد باورکننده ابرها بدون در نطرگرفتن عوامل جوی ودزی و جو فیزیکالی کارشناسان کارتجات هلندی-آلمانی و انگلیسی گفته اند: «فعلا این موارد ادامه دارد و بدلیل چگالی بسیار بالا و Catalyst دارند. بماند بمحض یکهفته عدم باران ولو نم باعث پخش شدن بیمارها اپیدمیک مانند: و با حصبه و اسهال خونی بوسیله باد و پخش شدن خاک بر روی هوا ابجاد میشود و با توجه به تحریمهای ناجوانمردانه USA که نقض پروتکلها ۴ گانه ۱۹۴۹ کمکهای بشردوستانه ژنو ملهم از کنوانسیون ۱۹۰۷ ژنو تهدید کشورهای:هلند آلمان سوئد سویس فلاند نروژ بلژیک فرانسه انگلستان و حتا ترکیه را یکجانبه تهدید و مرعوب مالی نموده است.
  *جهت اطلاع-مقاله چهارگانه پیامدهای تحریمهای کمکهای بشردوستانه یکجانبه آمریکا با حق Veto و جایگاه کشورهای عضو شوراس آتلانیک شمالی و رویه دادگاه جنایی بین الملل لاهه-هلند*(علمی-پژوهشی/بزبان لاتین وفارسی)
  با سپاس. در پناه خدا

  1+
 2. زهرا امیدی

  آقای دکتر شکیبی نژاد
  با سلام و تشکر از دیدگاه شما و لینک مقاله ارجاعی
  در ارتباط با نظرات جنابعالی و پرسش مطرح شده، توجه شما را به نکات زیر جلب می نمایم:

  اول- شاید پاسخ شفاف دادن به آن دست از سوالات کودکان، روش بی‌رحمانه‌ای باشد اما «دروغ گفتن، طفره رفتن و چشم انتظار گذاشتن» هم پیامدهای منفی خاص خود را دارد. آنچه در چنین موقعیت‌هایی به شدت برای کودک خطرناک هست، برداشت آنها از وقایعی است که منجر به ایجاد طرح‌واره‌ها و پیش‌نویس زندگی شده و یک الگوهای ذهنی برای وی ایجاد کرده که معمولاً الگوی خوشایندی نیست و ادامه آن «محیط پر استرسی» است که طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات محققان، ترشح هورمون‌های استرس مانع رشد سلول‌های آمیگدال مغز شده و به طبع در آینده این افراد به راحتی به سمت رفتارهای ناهنجار اجتماعی کشیده خواهندشد.
  هرچند با وصف آن که دانش روانشناسی کشور نسبت به سال ۱۳۶۹ و حادثه رودبار پیشرفت قابل توجهی داشته و اساتید برجسته‌ای در این زمینه در کشور وجود دارند اما در عمل کمتر شاهد بهره‌گیری از نظرات تخصصی آن می باشیم زیرا سبک مدیریت بحران به نحوی نیست که از این افراد برای آموزش یک تیم متخصص کمک گرفته شود. با این حال توصیه اکید شده که مسئولیت پاسخگویی به چنین سوالاتی را یک روانشناس کودک یا کسی که کودک به وی اعتماد دارد، برعهده بگیرد.

  دوم- تجربه شخصی بنده از نروساینس در تغییر الگوهای رفتاری است که متاسفانه فرصت نشد بیش‌تر از این مطالعه‌ای داشته باشم ولی از مطالعه مقاله ارجاعی شما بسیار لذت بردم.

  سوم- هرچند بحث باروری ابرها، در کنار مواد اولیه و پرتاب راکدها، محاسبه و بررسی دینامیک لایه‌های هوا (فشار لایه‌ها و چگالی ذرات….) کار پیچیده‌ای است اما با این وجود به نظر نمی رسد که علت عمده سیل‌های اخیر صرفاً معلول آن باشد، چه آن که احتمال قفل شدگی دو سامانه طبیعی و مصنوعی نیز مطرح است.

  چهارم- ضمن ابراز تأسف و تأثر شدید از پیامدهای منفی حاصل از تحریم و تعجب از دیدگاه آن عده‌ که هنوز منکر آثار عینی منفی تحریم‌ها می‌شوند، شاید بهتر آن باشد که در تعلیل چرایی پیدایش آن، صرف پرداختن به معلول ما را به مقصود نرساند و باید به علل داخلی و خارجی توأمان بذل توجه شود.

  1+
 3. دکترمحمدشکیبی نژاد
  دکترمحمدشکیبی نژاد

  باسمه تعالی
  سرکارخانم امیدی
  باعرض سلام وتبریک عیدمبارک نیمه شعبان
  بسیارازمحبت وپاسخ مبسوط جنابعالی سودبردم اما اگر شما درشرایط بی نهایت دهشتناک که تاکمر در وسطه آب گل وباتلاق بود ودست وبرای نجات دیگران تلاش میکنید آنوقت چندین وچند تن از مددکاران بسیار متبحر وارد بمانند جنابعالی میخواهد که همراه ما بتوانند برای کودکان معصوم توضیح ماوقع دهند.
  دوم-درباره یونیزاسیون و پرتاب راکت وپاشیدن یونیونهای نقره ودی هیرات باریم و انواع واقسام کاتالیزور لطفا فقط به یوتیوب وفیلمهای مستند واخبار نیروی هوافضاء سپاه ونیروهای مشترک برای باروی ابرها مربوطه دیماه تاآخربهمن ماه۱۳۹۷ ارجاع میدهم خودتان متوجه حقیقت موضوع میشود البته ما گزارشات کامل دیگر نیز داریم گرچه فرمایش جنابعالی نیزمن الباب قفل شدگی بعید نیست وصحیح است اما سبب اصل همان بود که عرض شد.
  بسیارسپاس ازکلیه مطالب ذیقیمت جنابعالی.یاعلی مدد
  درپناه خداباشید.التماس دعا

  1+
 4. زهرا امیدی

  آقای دکتر شکیبی نژاد
  با سلام و عرض ادب و احترام
  از توضیحات مبسوط شما بهره ها بردم.حقیقتا روشن گری و دغدغه ذهنی شما در مورد وقایع اخیر قابل ستایش می باشد.
  به امید اینکه، با دید و عملکرد مسئولانه من بعد شاهد وقوع چنین حوادث دلخراشی نباشیم.
  با تشکر

  1+
 5. دکتر محمد شکیبی نژاد
  دکتر محمد شکیبی نژاد

  بنام خداوند جان و خرد
  سرکارخام امیدی
  باعرض سلام اودب
  اینجانب هرکاری که درقبال مردم غمدیده و متکدر انجام دهم انجام میدهم ولو احوالم مناسب نباشد زیرا دراین باب سعدی علیه الرحمه درحکایت دهم درباره موضوع پادشاهان چنین فرموده که خودنیزنیک میدانید:
  بنی آدم اعضای یکدیگرند
  که در آفرینش ز یک گوهرند
  تو کز محنت دیگران بی غمی
  نشاید که نامت نهند آدمی
  فدوی بوظیفه م چه درامورات علمی وتالیفات وتحقیقات و تدریس چه درامر کمک رسانی انجام وظیفه کردم وازخداوند همانی را که جنابعالی تنماکرده اید را قلبامیخواهم.

  عذرتقصییر بدلیل آنکه دوباره سیستم سایت بحالت قدیم بازگشت وبقول فلاسفه امر حادث بقدیم..!؟
  کرکترها بیش از اندازه کم و Kit tools of gadgets را برسربنده کوفتن اگر اشتباه تایپی باشد بدلیل عدم استفاده بود,بفرمایش خداوند سوره مبارکه مزمل چنین فرموده:وَذَرْنِي وَالْمُكَذِّبِينَ أُولِي النَّعْمَةِ وَمَهِّلْهُمْ قَلِيلًا ﴿۱۱﴾ إِنَّ لَدَيْنَا أَنْكَالًا وَجَحِيمًا ﴿۱۲﴾وازهردست بدهندازهمان دست اگردلسوخته تر و اه همراهش باشدوالله العظیم بچشمانم چندین باردیدم چگونه شد وگرچه قدرت قهریه داشتم امامانندهمه شهروندان بوده ام.ببخشید(ن)جاافتاده بودومتاسفانه درحال نوشتن حکمت وتمثیل بودکه بازهم اجازه نداد…چه کنداین درویش بینوا..بهرحال ازتالیفات شمانیزبنده مستفیض شدم باشددرمحمل دگردرباره مواردخاص کوانتوم وانرژی ها وابعاد۵و۹گانه وچاکراههامباحثه نماییم.باحترام.یاعلی مددی.
  باسپاس از لطف جنابعالی
  درپناه خداوند مهر بان.

  1+

پاسخی بگذارید

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.