پشه ناقل ویروس زیکا
پشه ناقل ویروس زیکا

ویروس زیکا

در خبرهای آمده که ویروسی موسوم به زیکا در حال شیوع است. نگرانی نسبت به آن در حدی است که پژوهشگران آمریکای از سازمان بهداشت جهانی خواسته اند تا اقدامات سریع و قاطع برای مقابله با آن انجام دهند.

زیکا چیست و خواستگاه آن کجاست؟

زیگا ویروسی که سبب می شود تا مادران مبتلاء به آن نوزانی با اختلال مغزی بدنیا آورند. این ویروس بیشتر در آمریکا لاتین دیده شده اما عده ای هم که به این مناطق سفر کرده اند مبتلاء به آن شدند.

عامل زیکا پشه ای به نام Edis Eghypty است که در مناطق استوایی خواستگاه آن است، در آمریکای جنوبی است آفریقا، خاورماینه، جنوب ایران و جنوب شرقی آسیا. با تغییرات جوی و گرم شدن هوا، به سمت شمال در حال حرکت هستند. در جنوب آمریکا ۱۰ مورد مشاهده شد.

زیکا ویروس جدیدی نیست، این ویروس اولین بار در سال ۱۹۴۷ در اوگاندا در میان میمون ها دیده شد اما در میان انسان  ها شیوع نداشته است. برای همین اطلاعات زیادی در مورد آن در دست نیست.

این ویروس در بیش از ۲۰ کشور عمدتاً آمریکای لاتین دیده شده است. بعضی کارشناسان معتقدند که این ویروس به احتمال زیاد در آفریقا و آسیا هم شیوع خواهد یافت، به این دلیل که پشه ها ی ناقل هم در این مناطق وجود دارند.

این ویروس ها همچنین در اروپا و در بعضی از ایالات های آمریکا از جمله آلکانزاس و ویرجینا هم دیده است اما شیوع آن در برزیل ۱۹۵ روز مانده به مسابقات المیک ریو  و در آستانه کارناوال سالانه این کشور موجب نگرانی ها را عمیق تر کرده است.

عوارض،علائم و قربانیان بیماری ریکا

عوارض بیماری اخیرآً بطور گسترده در بزریل دیده شده است. از ۴ ماه پیش حدود ۳۹۰۰ مورد از بیماری میکروسفالی در میان نوزادان در این کشور دیده شده است در حالی که این میزان در سال های اخیر پیش حدود ۱۶۰ مورد در سال بود.

سیکا عمدتاً برای زنان حامله خطرناک است. علائم آن تب، کهیر، سردرد و قرمزی و خارش در چشم است. این علائم در بیشتر مواقع بعد از یک هفته از بین می رود اما در زنان حامله باعث بدنیا آمدن کودکانی می شود که مغزهای ناقص دارند.

مطمئناً زنانی که در مناطق فقیرنشین زندگی می کنند که بیشتر پشه ها آنجا هستند احتمال بیشتری دارند که به زیکا مبتلاء شوند چون توان مالی برای مقابله با این پشه ناقل بیماری را ندارند.

کودکانی که با مغزی بطور غیرطبیعی کوچک دنیا می آیند. مادرشان در هنگام بارداری به وسله پشه آی دس که ناقل این بیماری است گزیده شده اند این همان پشه ای است که عامل بیماری تب دنگی و تب زرد هم است.

راه تشخیص

این ویروس معمولاً با آزمایش خون تشخیص داده می شود اما پیدا کردن واکسن آن به گفته کارشناسان حداقل سه سال طول می کشد.

«پژوهشگران مایکروسافت یک دستگاه پشه کش پیشرفته ساختند تا به نبرد ویروس های مثل زیکا بروند. این دستگاه با بهره گیری از هوش مصنوعی، نوع و گونه پشه ای که به سمت آن می آید را تشخیص می دهد و فقط آنهایی را که ناقل بیماری اند را به دام می اندازد. آزمایش آین فناوری در هفته گذشته در هیوستون (پرجمعت‌ترین شهر در ایالت تگزاس و چهارمین شهر پرجمعیت در کشور ایالات متحده آمریکا) آغاز شد.« (بروز شده در ۷ تیرماه ۱۳۹۵)

درمان

فعلاً واکسن یا درمای برای ریکا وجود ندارد اما راههایی برای جلوگیری از این بیماری در مناطقی که بیشترین پشه های ناقل در آنجا هستند وجود دارد از جمله:

-استفاده کردن از پشه کش ها و اسپری های دفع کننده این پشه ها

-پوشاندن بدن

-از بین بردن آب های راکد در اطراف خانه ها برای جلوگیری از تکثیر آنها.

توصیه ها

از هرپنج نفری که به زیکا آلوده می شوند، تنها یک نفر علائم آن را نشان می دهد. در برخی از کشورهایی که بیشتر این بیماری در آنجا دیده شده است به زنان توصیه شده که برای چند سالی از حامله شدن خودداری کنند.

چند پرسش:

با توجه به شناسایی بیماری های نادر در دهه اخیر، سئوالات زیر قابل تعمق به نظر می رسد:

-چرا با وصف این که سطح کلی دانش پزشکی عموم مردم جهان نسبت به گذشته بالاتر رفته و بهداشت در مناطق دنیا نیز نسبت به دهه های قبل بهبود نسبی پیدا کرده است، شاهد ظهور بیماری های ناشناس و مرموز یا سرایت ویروس هایی که در میان حیوانان شیوع دارد به انسان ها هستیم می کند؟

-چرا خواستگاه غالب بیماری های فوق آفریقا یا آمریکای لایتن است، آیا صرفاً فقر مالی معلول آن است؟

-آیا بمیاری های ناشناخته دهه اخیر مثبت ایده های خیال پردازنه در فیلم های علمی تخیلی است که معلول آزمایش های خاص برخی دولت ها می باشد؟

-آیا شناسایی و معرفی بیمارهای عجیب و نادر، کشف داروی درمان و فروش آن ها به کشورها راهی برای حفظ حیات شرکت های دارویی چند ملیتی و تأمین هزینه های تحقیقاتی و پژوهشی آنان است، مشابه انچه در ماجرای کشف و شناسایی ویروس های جدید رایانه ای و فروش آنتی ویروس و آبروز رسانی های جدید آنها مرسوم است؟

و …

کاربر گرامی! شماً می توانید برای مشاهده دیگر دانستنی های پزشکی اینجا کلیک نمایید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=3912


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1737 مطالب

در باره علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید