نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

شبیه سازی امضاء شرط تحقق جرم جعل نیست

در جرم جعل امضاء چک شبیه سازی شرط تحقق این جرم نیست

سوال:

چنانچه شخص «الف» چک متعلق به «ب» را امضا نماید و امضایش هیچ شباهتی با امضای «ب» نداشته باشد جرم جعل تحقق یافته است یا خیر؟

اتفاق آراء:

در فرض مذکور با توجه به تمام مواد قانون مجازات اسلامی[تعزیرات]، ملاحظه می شود که در هیچ یک از مواد مذکور ، شبیه سازی به عنوان شرط قرار داده نشده است و در ماده ۵۲۳ قانون مذکور نیز مقنن به طور صریح عبارت «ساختن امضای اشخاص » را آورده است؛ بنابراین، در ما نحن فیه، جرم جعل محقق شده است.

نظر کمیسیون:

شبیه سازی امضا، شرط تحقق جعل نیست؛ بنابراین همین که شخصی با قصد تقلب به جای صاحب حساب، چک را امضا کند، این عمل نوعی سندسازی و تحت عنوان جعل قابل پیگرد می باشد هرچند امضا شباهتی با امضای صاحب حساب نداشته باشد.

بدیهی است چنانچه امضا کننده چک وانمود کند که چک از حساب جاری خودش می باشد و پس از امضا آن را به دیگری واگذار و در ازای آن مالی تحصیل کند ، عمل او توسل به وسایل متقلبانه است و مصداق کلاهبرداری می باشد مثل موردی که دسته چکی پیدا و از آن به طریق فوق سوء استفاده کند، بدون آنکه صاحب حساب را بشناسد.

منبع: رویه قضایی ایران، شماره۱۱، صفحه ۲۶۴

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=40894


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن