خانه » نظریات » دیدگاه‌های قضات » نشست‌های قضایی جرائم و مجازات‌ها » شبیه سازی امضاء شرط تحقق جرم جعل نیست
نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضايی قضات دادگستری

شبیه سازی امضاء شرط تحقق جرم جعل نیست

در جرم جعل امضاء چک شبیه سازی شرط تحقق این جرم نیست

سوال:

چنانچه شخص «الف» چک متعلق به «ب» را امضا نماید و امضایش هیچ شباهتی با امضای «ب» نداشته باشد جرم جعل تحقق یافته است یا خیر؟

اتفاق آراء:

در فرض مذکور با توجه به تمام مواد قانون مجازات اسلامی[تعزیرات]، ملاحظه می شود که در هیچ یک از مواد مذکور ، شبیه سازی به عنوان شرط قرار داده نشده است و در ماده ۵۲۳ قانون مذکور نیز مقنن به طور صریح عبارت «ساختن امضای اشخاص » را آورده است؛ بنابراین، در ما نحن فیه، جرم جعل محقق شده است.

نظر کمیسیون:

شبیه سازی امضا، شرط تحقق جعل نیست؛ بنابراین همین که شخصی با قصد تقلب به جای صاحب حساب، چک را امضا کند، این عمل نوعی سندسازی و تحت عنوان جعل قابل پیگرد می باشد هرچند امضا شباهتی با امضای صاحب حساب نداشته باشد.

بدیهی است چنانچه امضا کننده چک وانمود کند که چک از حساب جاری خودش می باشد و پس از امضا آن را به دیگری واگذار و در ازای آن مالی تحصیل کند ، عمل او توسل به وسایل متقلبانه است و مصداق کلاهبرداری می باشد مثل موردی که دسته چکی پیدا و از آن به طریق فوق سوء استفاده کند، بدون آنکه صاحب حساب را بشناسد.

منبع: رویه قضایی ایران، شماره۱۱، صفحه ۲۶۴

1+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

همچنین ببینید

نقد و نظر

اجرای مجدد طرح ناموفق هر مسجد یک حقوقدان

سعید باقری رئیس سابق اداره معاضدت قضایی کانون وکلای مرکز در باره سابق اجرایی ناموفق طرح هر مسجد یک حقوقدان و راهکاری کسب نتیجه مثبت آن می گوید.

پاسخی بگذارید