خانه » بیوگرافی » حقوقدانان خارجی » روث جوان بیدر گینزبرگ
روث جوان بیدر گینزبرگ
روث جوان بیدر گینزبرگ

روث جوان بیدر گینزبرگ

زندگی نامه روث جوان بیدر گینزبرگ ، دومین و پیرترین زن قاضی دیوان عالی کشور آمریکا

گینزبرگ در بروکلین، نیویورک متولد شد. هنگامی که کودکی بیش نبود، خواهر بزرگش فوت کرد و مادرش که یکی از پشتیبانان او بود،  در فاصله کوتاهی بعد از اتمام دبیرستان، چشم از جهان فروبست. گینزبرگ سال ۱۹۵۴ از دانشگاه کورنل فارغ‌التحصیل شد.

روث در سال ۱۹۵۶ میلادی در شرایطی وارد دانشکده حقوق هاروارد شد که زن ها به قاضی شدن اصلا فکر نمی کردند و وکالت هم رویایی دور بود. کمی بعد به مدرسه حقوق کلمبیا در نیویورک رفت و اولین زنی بود که برای نشریه حقوق هر دو دانشگاه کار کرد و با اینکه شاگرد اول بود نمی‌توانست کار پیدا کند.  خودش در همین خصوص گفت:

«هیچ دفتر حقوقی در نیویورک استخدامم نمی‌کرد. از سه جهت مشکل داشتم: یهودی بودم، زن بودم، و مادر.»

او بخشی از دوران تحصیلش را برای همراهی با همسرش در دانشگاه کلمبیا می گذراند و با نمرات عالی فارغ التحصیل می شود. زن بودن، یهودی بودن و مادر بودن سه عامل اصلی تبعیض در آن روزهای آمریکا بر روث فشار زیادی را وارد می کردند.

همچنین زمانی که او در دانشگاه استخدام می شد متوجه می شود که بر اساس مقررات، او حقوق کمتری نسبت به همکاران مرد خود دریافت خواهد کرد، چرا که شوهری دارد که شغل و درآمد بالایی دارد. در نهایت او می پذیرد تا در دانشگاه تدریس داشته باشد و رویای وکالت را برای همیشه کنار بگذارد. 

سال ۱۹۶۳ گینزبرگ استاد مدرسه حقوق راتگرز شد. کلاس حقوق و زنان او یکی از نخستین درس‌های دانشگاهی در این حوزه بود و پروژه حقوق زنان را در اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) راه انداخت.

در اوایل دهه ۶۰ که به عنوان دستیار تحقیق به سوئد می رود از تغییراتی که در وضعیت زنان انجا می بیند الهام می گیرد و مجموع این عوامل سبب می شود تا او تمرکز خود را بر بحث زنان و حقوق گذاشته و در سال ۱۹۷۰ یکی از مولفین اولین کتاب درسی دانشگاه حقوق با موضوع تبعیض جنسیتی بود.

سال ۱۹۷۳ مشاور حقوقی اصلی ACLU شد و با پرونده‌های تبعیض جنسیتی در دادگاه‌ها فعالیت می‌کرد.

تلاشهای آکادمیک روث بسیار ارزشمند و مستمر بوده است اما نقش وی از آنجایی در مبارزات جنبش زنان پررنگ می شود که او تصمیم می گیرد تا در دادگاه های آمریکا موضوع تبعیض «بر مبنای جنس» را به چالش بکشد. فیلم مستند این بخش از زندگی او را به تصویر می کشد.

روث موفق می شود تا برای اولین بار رأیی از دادگاه عالی آمریکا بگیرد که در آن تبعیض جنسیتی خلاف قانون اساسی آمریکا اعلام می شود. تلاشی که تا پیش از آن بارها و بارها با شکست مواجه شده بود.

1+
با امتیازدهی به مطلب ما را در بهبود محتوای سایت یاری رسانید.
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.