وب سایت حقوقی
وب سایت حقوقی

وب سایت های بورس و فرابورس

از مهمترین مسائل برای افرادی که قصد دارند در بازار بورس سرمایه گذاری کنند، داشتن اطلاعات قابل اعتماد و دقیق از شرکت هایی است که قصد خرید سهام آن ها را دارند. همچنین است کسب اطلاعات کامل از تمام امور مربوط به بورس، اعم از نوع ورود و شکل سرمایه گذاری. از جمله راه های مؤثر برای کسب این گونه اطلاعات مراجعه به وب سایت های اینترنتی است. به همین منظور، برخی از مهم ترین وب سایت های مفید و کاربردی که حاوی اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران، محقیقین و علاقمندان به امور بورس و سهام می باشد، همراه با شرح محتوای هر یک تهیه گردید. 

معرفی پرکاربردترین سامانه های اینترنتی بورس و اوراق بهادار

سازمان بورس اوراق بهادار
این سایت حاوی اطلاعات مربوطه به ساختار سازمانی، معاونت ها و بخشنامه های مختلف سازمان بورس اوراق بهادار است. گزارش های شرکت ها، ناشران و اطلاعیه های مربوط به بازار سرمایه در این سایت قابل مشاهده است. آشنایی با سازمان، نهادهای تحت نظارت، قوانین و مقررات، اطلاعات و آمار، آشنایی با بازار سرمایه ایران، سامانه های مرتبط و غیره در این سایت صورت می گیرد.

شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس (سهامی خاص) وابسته به سازمان بورس و اوراق بهادار

کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

اداره امور گواهی نامه های حرفه ای سازمان بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار تهران  و اینجا
این سایت اطلاعاتی از قبیل آمار معاملات، وضعیت شاخص ها، شرکت های پذیرفته شده در بورس و گزارش های آماری را در اختیار مراجعین قرار می دهد. کسانی که تمایل دارند در بازار سرمایه فعالیت کنند، با مراجعه به این سایت تقریباً تمام اطلاعات مورد نیاز خود را بدست می آورند.

تابلوی زنده بورس اوراق بهادار تهران 

نمایش ستونی نام شرکت (نماد)، آخرین قیمت، تغییر (درصد) ، حجم معاملات به همراه شاخص کل، تعداد کل معاملات و ارزش کل معاملات به ریال

سامانه اطلاع رساني سهامداران بورس اوراق بهادار تهران

شرکت مدیریت فناوری بورس تهران
این سایت که به «تابلوی معاملا آنلاین بورس» و « دیده بان بازار بورس سهام» نیز معروف است، تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کند و اطلاعات لحظه ای ، اطلاعات تاریخی و آماری بازار را در اختیار مراجعین قرار می دهد و امکان نمايش و عرضه اطلاعات سامانه بورس تهران است که همه افراد می‌توانند بدون عضویت در آن، از آخرین اطلاعات و قیمت سهام مورد نظر خود در بورس تهران با خبر شود.
در این سایت به صورت لحظه‌ای آخرین قیمت سهام، آخرین قیمت های معامله شده، شاخص کل بورس ، عرضه و تقاضا و حجم معاملات انجام شده یک سهم، کمترین و بیشترین قیمت ، قیمت پایانی یک سهم و اطلاعاتی از جمله EPS و p/e شرکت‌ها و دیگر اطلاعات سایت قابل مشاهده و استخراج است.
مشاهده تمامی سهام معامله شده روز بازار، یک وضعیت کلی از وضعیت سهام و سایر اطلاعات راجع به آن، نسبت به گروه های شرکت ها، شرکت ها دسته بندی شده، قیمت های گذشته و حال سهام هریک در صفحه جدید قابل مشاهده با جزئیات است.
از آنجایی که این سایت دقیق‌ترین و به روزترین اطلاعات قیمت‌های سهام را به سهامداران ارایه می‌کند، همه افراد حرفه‌ای در بورس با آن کار می‌کنند و روزانه سهام‌های خود را در این سایت دنبال می‌کنند. به عنوان مثال از طریق این سایت می توان به معاملات یک سهم، اطلاعات شاخص و قیمت یک سهم در دوره های زمانی گذشته دست یافت.

اطلاعیه های ناظر بازار

سنا – پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران
در این سایت مباحث فقهی، محصولات جدید بازار سرمایه، تحقیقات صورت گرفته در زمینه این بازار، قوانین و مقررات حاکم بر بازار سرمایه، داده های آماری و مباحث و ابزارهای فرهنگ سازی و آموزش عمومی در دسترس می باشد. همچنین در این سایت کلیه اخبار بازار سرمایه و اطلاعات مربوطه به بازار بطور روزانه قابل مشاهده است.

کُدال – سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (پذیرفته شده در بورس)
این سایت که به «سازمان جامع اطلاع رسانی ناشران و شبکه کدال» نیز معروف است، سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به منظور مکانیزه کردن جمع آوری، بررسیو انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و سایر اشخاصیکه طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.
تمامی اطلاعیه های شرکت های بروسی از طریق این سایت به سرعت و همزمان در اختیار تمامی فعالان بازار سرمایه قرار می گیرد.
در حال حاضر کلیه اطلاعات شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سامانه کدال قابل رؤیت است و می‌توان علوه بر گزارش‌های مالی و سایر اطلاعات به اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌ها نیز دسترسی پیدا کرد.
کلیه شرکت‌ها موظفند زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجامع عمومی را در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سایت اینترنتی خود درج کنند و مراتب را حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع افشا نمایند. همچنین آگهی مجمع شرکت‌های بورسی در سایت های کدال و شرکت مدیریت فناوری بورس تهران منتشر و قابل مشاهده است.
طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه ۱۳۸۴)، “سازمان بورس و اوراق بهادار” در راستای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون و بر اساس ماده ۷ همان قانون، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکتهای ثبت شده نزد “سازمان” بر عهده هیات مدیره این سازمان می باشد که در این خصوص سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات به این نشانی به منظور مكانيزه كردن جمع آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت های ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است.

سامانه ناشران

سنم – سامانه نظارت مکانیزه صندوق ها
سامانه نظارت مکانیزه صندوق های سرمایه گذاری با هدف نظارت مستمر بر صندوق های سرمایه گذاری توسعه یافته است. مطابق با بخشنامه سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه مدیران صندوق های سرمایه گذاری مکلف هستند به صورت روزانه فایل اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری (XML) تحت مدیریت خود را که توسط نرم افزار صندوق های سرمایه گذاری تولید می شود را در سامانه سنم بارگذاری نمایند.

سامانه اداره رسیدگی به شکایات و حمایت های حقوقی وابسته به سازمان بورس اوراق بهادار
«گروه پاسخگویی به شکایات” سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از بخش‌های “مدیریت پیگیری امور تخلفات” است که بنا به دستور هیأت مدیره سازمان در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ به منظور پاسخگویی و رسیدگی به شکایات عموم سهامداران و سرمایه‌گذاران تشکیل شد.

این گروه در حال حاضر در دو زمینه پاسخگویی به شکایات از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس (ناشران بورسی) و شکایات از شرکت‌های کارگزاری فعالیت می کند. البته این تقسیم‌بندی به این علت صورت گرفته که بیشتر شکایات ارجاعی به سازمان مربوط به اشخاص حقوقی مذکور است، با این وجود سازمان علاوه موارد فوق به تمامی شکایاتی که ناشی از فعالیت‌های حرفه‌ای فعالان بازار سرمایه باشد رسیدگی می نماید.

گروه پاسخگویی به شکایات” از زمان تشکیل تاکنون شکایات مردمی را از طریق مراجعه حضوری، فاکس و ارسال پستی دریافت می نمود و پاسخ مربوط را از طریق پست برای شکات ارسال می نمود و با وجود اینکه سرعت عمل گروه یاد شده در پاسخگویی به شکایات در حد کاملا مطلوب و به طور میانگین بین یک ساعت تا دو هفته بوده است، با راه‌اندازی “سیستم مکانیزه پاسخگویی به شکایات” روند پاسخگویی به شکایات علاوه بر از بین رفتن هزینه‌های ایاب و ذهاب یا هزینه‌های پستی، سرعت قابل توجهی را در بر خواهد داشت. همچنین از طریق این سیستم عموم مردم می توانند از طریق کد رهگیری که سیستم در اختیار آنان قرار می دهد یا شماره ملی خود بر فرآیند رسیدگی به شکایت خود نظارت کنند و اطلاع حاصل نمایند که شکایت آنها در چه مرحله‌ای از رسیدگی است و پاسخ نهایی چه زمانی در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. در فاز دوم این طرح مقرر گردیده است که به محض قرار دادن پاسخ نهایی به شکایت، پیامکی با مضمون کامل بودن پاسخ شکایت به شاکی ارسال گردد و شاکی با استفاده از کد رهگیری به سایت مراجعه و پاسخ خود را دریافت نماید.

ارسال همزمان رونوشت شکایت به کانون‌های موضوع ماده ۳۶ قانون بازار جهت رسیدگی به جنبه ضرر و زیان موضوع و رونوشت دیگر به بخش رسیدگی به تخلفات جهت رسیدگی به تخلف احتمالی شخص یا اشخاص مورد شکایت از قابلیت‌های دیگر این سیستم است که در مجموع می تواند ارتباط بلافصلی را میان عموم سرمایه‌گذاران و سهامداران با سازمان بورس و اوراق بهادار برقرار نماید و در نهایت به کاهش و پیشگیری از وقوع ناهنجاری‌ها در بازار بیانجامد.

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه

ستان – سامانه تبادل اطلاعات نهادهای مالی

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه(سهامی عام)

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) وفق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه ۱۳۸۴، جهت انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس تشکیل شده است. وظایف پس از معاملات بازارهای مالی شامل، سپرده گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، و پایاپای و تسویه معاملات انجام شده در بازارهای مالی می باشد. همان طور که از عناوین فعالیت های شرکت پیداست، وظایف این شرکت، از آن که جا مستقیما حافظ منافع سرمایه گذاران است و بقا و تداوم بازارهای مالی را فراهم می کند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ساختار بازارهای مالی ایران و جایگاه شرکت سپرده گذاری، مطابق تعاریف برگرفته از قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و عرف رایج بازار سرمایه ایران است.

مرکز پژو.هش، توسعه و مطالعات اسلامی وابسته به سازمان بورس اوراق بهادار

سایت پاسخگوی نیاز محقیقین، دانشجویان و کسانی است که در زمینه بازار سرمایه نیازمند اطلاعات علمی اند. مضافا به این که بخش فرهنگ سازی و آموزش آن ساده ترین اطلاعات مورد نیاز شهروندان و علاقمندان بازار سرمایه را پاسخگو است.

زبان گزارشگری تجاری توسعه‌پذیرXBRL یا “زبان گزارشگری تجاری گسترش‌پذیر” ، یک استاندارد جهانی مبتنی بر XML برای تبادل اطلاعات کسب و کار است که امکان تبادل الکترونیکی اطلاعات بین سیستمهای مختلف را ممکن ساخته و پردازش اطلاعات را تسهیل نموده است.

فرابورس

بورس انرژی

بورس کالای ایران

مراجعین به این سایت می توانند به این اطلاعات دسترسی یابند: معرفی کارگزاران بورس کالا به همراه نشانی و شاره تماس آن ها، قوانین و مقررات حاکم بر بورس کالا، اطلاعات مربوط به کالاهای پذیرفته شده، ویژگی ها و شرایط کالاهای قابل پذیرش در بورس.
بورس کالای ایران در افق چشم انداز، مرجع قیمت گذاری کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه ای در منطقه و یکی از گزینه های اولویت دار تولیدکنندگان برای تامین مالی و پوشش ریسک تجاری می باشد.

5/5 = (6 امتیاز)

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=43774


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن