نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

دادگاه صالح رسیدگی به جرایم موضوع ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده

رسیدگی به جرایم عدم ثبت نکاح، فسخ آن، طلاق و رجوع در صلاحیت دادگاه کیفری دو والزام به ثبت هر یک از آن‌ها در صلاحیت دادگاه خانواده است

کد نشست۱۳۹۸-۶۱۷۴
صورت‌جلسه نشست قضائی مور ۱۳۹۸/۰۶/۱۰ شهرستان رشت در استان گیلان

موضوع: مرجع صالح الزام به ثبت واقعه نکاح با نظر به جرایم موضوع مواد ۴ و ۴۹ قانون حمایت خانواده (صلاحیت اضافی)

پرسش‌ها

سؤال۱: رسیدگی به جرایم موضوع ماده ۴۹ قانون مرقوم در صلاحیت دادگاه خانواده است یا دادگاه کیفری دو؟

سؤال ۲: در صورتی که رسیدگی به جرایم مذکور در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ باشد، با توجه به ماده ۴ قانون حمایت خانواده، آیا دادگاه کیفری می تواند حکم به الزام به ثبت واقعه ازدواج دایم، طلاق یا فسخ نکاح بدهد؟

نظر اکثریت

با توجه به اینکه دادگاه خانواده از محاکم اختصاصی محسوب می شود و صلاحیت دادگاه خانواده در ماده ۴ قانون حمایت خانواده احصاء شده است و با توجه به ماده ۲۹ آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده و نظریه شماره ۲۱۰۹/۹۴/۷-۲۹/۷/۹۴ اداره کل حقوقی قوه قضائیه، رسیدگی به جرایم موضوع ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده، در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ است که دادگاه کیفری ضمن صدور حکم به محکومیت زوج، حکم به ثبت واقعه مذکور نیز خواهد داد .

نظر اقلیت

مقنن در قانون حمایت خانواده با توجه به اهمیت دعاوی خانواده رسیدگی به کلیه امور حقوقی و کیفری را در صلاحیت دادگاه خانواده قرار داده لذا رسیدگی به جرایم موضوع ماده ۴۹ قانون مذکور نیز در صلاحیت دادگاه خانواده است و دادگاه کیفری صلاحیت صدور حکم به ثبت واقعه نکاح و طلاق و فسخ نکاح را ندارد.

نظرات ابرازی:

نظرابرازی ۱: اگر زوجه از دادگاه خانواده درخواست الزام زوج به ثبت واقعه طلاق، نکاح یا فسخ نکاح را بدهد، دادگاه خانواده با صدور حکم الزام به ثبت واقعه، موضوع را از حیث جنبه عمومی، به دادسرای محل اعلام می کند تا با انجام تحقیقات مقدماتی و صدور کیفرخواست، به جنبه کیفری موضوع در دادگاه کیفری رسیدگی شود.

نظرابرازی ۲: در ماده ۴ قانون حمایت خانواده ثبت واقعه طلاق، نکاح و فسخ نکاح از موارد صلاحیت دادگاه خانواده احصاء نشده است بنابراین دادگاه کیفری به عنوان صلاحیت اضافی، بدون تقدیم دادخواست باید ضمن صدور حکم به ثبت واقعه مذکور، زوج را به مجازات تعزیری محکوم کند .

نظر هیئت عالی

در قانون حمایت خانواده برای برخی از رفتارهای والدین و احیاناً افراد ذی مدخل در امور اطفال و یا خودداری مرد از ثبت نکاح دائم، طلاق و … ضمانت اجرای کیفری پیش بینی شده، از جمله در ماده ۴۹ قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۹۱ و این بدان معنا نیست که دادگاه های خانواده صلاحیت رسیدگی به جرائم کیفری مرتبط با امور خـانواده را دارد؛ بلکه دادگــاه های خانواده مطابق رأی وحدت رویه شماره ۷۷۳ ـ ۱۳۹۷/۹/۲۰ هیأت عمومی دیوان عالی کشور از مراجع اختصاصی است و صرفاً در موارد مندرج در ماده ۴ قانون مذکور صلاحیت رسیدگی ذاتی دارد.

بنابراین [رسیدگی به] جرائم موضوع ماده ۴۹ قانون مرقوم در صلاحیت محاکم کیفری می باشد؛ لیکن دادگاه کیفری صلاحیت صدور حکم به الزام مبنی بر ثبت واقعه ازدواج و … را ندارد؛ بلکه این موارد از امور خانواده در حیطه صلاحیت محاکم خانواده است.

منبع: سامانه نشست های قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=46898


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1752 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code