خانه » قوانین و مقررات » دیگر قوانین و مقررات حقوقی » دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده مصوب ۱۳۹۷ هیأت وزیران
دستورالعمل های قوانین و مقررات
دستورالعمل های قوانین و مقررات

دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده مصوب ۱۳۹۷ هیأت وزیران

دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده مصوب ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ هیأت وزیران

شماره ۱۵۴۹۶۱/ت۵۶۲۵۲هـ                                                      ۱۳۹۷/۱۱/۲۱

وزارت کشور ـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت دادگستری

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت راه و شهرسازی

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده را به شرح زیر تصویب کرد:

دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده

ماده۱ـ در این دستورالعمل اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

الف ـ گروه (الف): استان­های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، خراسان ­رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، همدان، قم، لرستان، اردبیل، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد.

ب ـ گروه (ب): سایر استان­­های کشور.

پ ـ پنجره واحد کشاورزی: زیرساخت نرم ­افزاری یکپارچه­ سازی و تبادل اطلاعات زنجیره تأمین و توزیع نهاده و محصولات کشاورزی که در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد شده است.

ت ـ سامانه قرنطینه: سامانه یکپارچه قرنطینه و امنیت­ زیستی سازمان دامپزشکی کشور به نشانی اینترنتی www.e.ivo.ir

ث ـ سامانه پایش بیماری­های دامی:سامانه پایش و مراقبت بیماری­های دامی سازمان دامپزشکی کشور ( GIS ) به نشانی اینترنتی www.gis.ivo.ir

ج ـ سامانه هویت دام: سامانه ثبت درخواست هویت­دار کردن دام به نشانی اینترنتی www.abc.org.ir

چ ـ گواهی سلامت دام: گواهی صادرشده از سامانه پایش بیماری­های دامی مبنی بر اعلام وضعیت سلامت دام.

ح ـ گواهی بهداشتی حمل دام: گواهی صادرشده از سامانه قرنطینه دارای شناسه رهگیری.

خ ـ دام زنده: اعم از دام ­های سنگین شامل گاو، گاومیش و شتر و دام­های سبک شامل گوسفند و بز (در همه گروه­های سنی).

د ـ شناسه ملی دام: شناسه (۱۵) رقمی هویت دام موضوع تبصره (۲) ماده (۲) آیین­نامه اجرایی ماده (۱۰) قانون نظام جامع دامپروری کشور موضوع تصویب­نامه شماره ۸۳۳۷۹/ت۴۵۹۱۰ک مورخ ۱۳۹۰/۴/۲۱.

ذ ـ پلاک: پلاک گوش حاوی یا فاقد رمزینه ( RFID ) قابل رؤیت روی گوش دام و انواع ریزتراشه (میکروچیپ) حاوی شناسه ملی دام با قابلیت استعلام برخط یا به وسیله پیامک.

ر ـ سامانه بارنامه برخط: سامانه الکترونیکی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای کشور که به صورت لحظه­ای برای ناوگان حمل و نقل اقدام به صدور، اصلاح و ابطال بارنامه می­کند و امکان استعلام از طریق سامانه را برای دستگاه­های مسئول فراهم می­نماید.

ماده۲ـ ضوابط نگهداری دام زنده به شرح زیر است:

الف ـ مالکان دام زنده موظفند آمار و اطلاعات دام­های خود را مطابق با زمان­بندی و سازوکار اعلامی وزارت جهاد کشاورزی به صورت مستمر در سامانه پنجره واحد کشاورزی ثبت، پلاک­ گذاری و تغییرات آن را به­ روز نمایند.

تبصره ـ فرصت اجرای اقدامات این بند برای دام سنگین شش ماه و برای دام سبک یک سال از تاریخ لازم­الاجرا شدن این تصویب­نامه است.

ب ـ نگهداری دام زنده صرفاً با نصب پلاک معتبر و ثبت مشخصات دام زنده از طریق سامانه پایش بیماری­های دامی و سامانه هویت دام در پنجره واحد کشاورزی مجاز است.

تبصره ـ مدت زمان مجاز برای ورود اطلاعات مربوط به مشخصات و هویت دام حداکثر پنج روز است.

ماده۳ـ هرگونه خرید و فروش و جابه ­جایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است و خریدار و فروشنده موظفند خرید و فروش خود را در سامانه هویت دام ثبت کنند.

تبصره ـ فرصت اجرای اقدامات این ماده برای دام سنگین شش ماه و برای دام سبک یک سال از تاریخ لازم ­الاجرا شدن این تصویب­نامه است.

ماده۴ـ ضوابط جابه­ جایی و حمل و نقل دام زنده به شرح زیر است:

الف ـ مالکان یا مباشران حمل محموله­ های دام زنده از مبدأ تمامی استان­ های کشور به مقصد استان­ های گروه (الف) و بالعکس و همچنین جابه­ جایی درون استان­های گروه (الف) موظفند در هنگام تردد، نسبت به اخذ سند حمل بار (بارنامه برخط) از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده­ای کشور و گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشور اقدام کنند.

تبصره ـ استان­های گروه (ب) شش ماه پس از تاریخ لازم ­الاجرا شدن این تصویب­ نامه مشمول ضوابط این ماده خواهند بود.

ب ـ مسئولان انتقال دام زنده و تحویل­ گیرندگان در مقصد (مانند کشتارگاه­ها، پرواربندی­ها و دامداری­ها) موظفند تأیید تخلیه دام­های تحویلی را در سامانه قرنطینه ثبت کنند.

پ ـ تمامی شرکت­ها و مؤسسات حمل و نقل موظفند قبل از صدور بارنامه از سامانه قرنطینه به صورت برخط استعلام و پس از حصول اطمینان از وجود گواهی بهداشتی حمل دام نسبت به صدور بارنامه اقدام کنند.

ت ـ تمامی شرکت­ها، مؤسسات حمل و نقل، رانندگان و مباشران حمل دام زنده موضوع بند (الف) این ماده موظفند پیش از حمل دام زنده، اطلاعات ثبت­شده در سند حمل مربوط را با محموله مطابقت دهند و در صورت عدم انطباق از نظر تعداد، نوع دام، مبدأ، مقصد و سایر اطلاعات، از حمل آن خودداری کنند.

ث ـ عشایر در زمان و مسیر معین کوچ منطبق بر تعداد مندرج در دفترچه عشایری معتبر صادرشده از تشکل­ های عشایری مورد تأیید وزارت جهاد کشاورزی، صرفاً برای جابه­ جایی دام­های خود از شمول ضوابط حمل دام مستثنا هستند.

ماده ۵ ـ تمامی ضوابط مندرج در این تصویب­نامه در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی نیز لازم ­الاجرا است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

روزنامه رسمی، سال هفتاد و پنج   شماره ۲۱۵۳۳، ویژه نامه شماره ۱۱۲۴، چهارشنبه،۲۴ بهمن ۱۳۹۷

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 1٫00 از5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.