https://www.ghazavatonline.com/
خانه » کشکول » داستانک » معنای منطق
منطق
منطق

معنای منطق

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲ و ۳۰ دقیقه ب.ظ

image_pdfimage_print
روزی دو دانشجو از استاد منطق خود پرسیدند ” استاد اصولا معنای منطق چیست ؟.”
استاد کمی فکر کرد و پاسخ داد ” گوش کنید ، مثالی می زنم تا برای شما معنای منطق روشن شود ” استاد گفت : فرض کنید دو مرد پیش من می آیند یکی از آن دو تمیز و دیگری کثیف است و من به آنها پیشنهاد می کنم حمام کنند ، حالا شما فکر می کنید ، کدام یک این پیشنهاد من یعنی حمام کردن را باید انجام دهد .؟
هر دو شاگرد جواب دادند ” خوب این که مسلم است آن مرد کثیف باید حمام کند .”

استاد گفت : ” نه ، مرد تمیز چون به حمام کردن عادت کرده و مرد کثیف قدر حمام را نمی داند ، با این وصف چه کسی باید حمام کند .؟ “
شاگردان بار دیگر یک زبان گفتند : آن مرد که تمیزه .!
استاد پاسخ داد : نه ، من می گویم کثیفه باید حمام کند چون به حمام کردن احتیاج دارد و باز از دو شاگرد خود پرسید : حالا کدامیک از این دو باید حمام کنند .؟
شاگردان پاسخ دادند ” بنابراین کثیفه باید حمام کند .”
استاد دوباره گفت : ” اما نه ، البته که هر دو یعنی مرد تمیز به حمام عادت دارد و مرد کثیف به حمام کردن احتیاج دارد ، خوب بالاخره کدامیک باید حمام کنند .؟ “
شاگردان که سردرگم شده بودند پاسخ دادند : ” هردو باید حمام کنند . “
استاد باردیگر توضیح داد ” نه هیچ کدام چون کثیفه به حمام کردن عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد .”
شاگردان که از این پاسخ های سردرگم کننده استاد به ستوه آمده بودند با اعتراض گفتند ” بله ، درسته اما ما چطور می توانیم تشخیص دهیم ؟ هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم درست است .”
استاد در پاسخ شاگردان گفت : ” خوب پس متوجه شدید ، این یعنی منطق ! و منطق از دیدگاه افراد گوناگون متفاوت است به عبارت دیگر هر کس از دید خود به مسائل می نگرد و پیش خود نتیجه گیری منطقی از نگاه و عمل خود می کند .”

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از بازنوشته

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی مدیر سایت

حقوقدان علاقمند به فناوري اطلاعات و ارتباطات که از زمان آشنایی با فضای مجازی، مشاهده سایت های حقوقی و معایب آنها، تصمیم داشتم وب سایت حقوقی آموزشی با قابلیت دانلود انواع فایل های صوتی، ویدیویی،کتب الکترونیکی و ... راه‌اندازی نمایم که به لطلف خدا در سال 1394 میسر شد. بخش های مختلف سایت به مرور تکمیل خواهد شد به نحوی که مطالب آن حوزه های مختلف حقوقی را در برداشته و بتواند نیازهای متنوع کاربران را پوشش دهد.«تا چه قبول افتد و چه در نظر آید»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *