دستورالعمل های قوانین و مقررات
دستورالعمل های قوانین و مقررات

دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین کیفری

دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین کیفری مصوب ۹ آذر ۱۳۹۸ رئیس قوه قضاییه

شماره ۹۰۰۰/۱۳۶۳۷۷/۱۰۰                                                             ۱۳۹۸/۹/۹

جناب آقای اکبرپور

رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

تصویر دستورالعمل اجرایی شماره ۹۰۰۰/۱۳۵۹۵۴/۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۹/۹ ریاست محترم قوه قضاییه در خصوص «ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ایفاد می‌گردد.

مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه ـ دکتر محسن محدث

شماره ۹۰۰۰/۱۳۵۹۵۴/۱۰۰                                                             ۱۳۹۸/۹/۹

دستورالعمل اجرایی ماده۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری

در اجرای مفاد ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و با عنایت به اصل صحت احکام قضایی با پرهیز از تزلزل آراء ، جلوگیری از اطاله دادرسی و لزوم نظارت قضایی رئیس قوه قضاییه در عدم اجراء احکام خلاف شرع بیّن، «دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری» به شرح مواد آتی ابلاغ می‌گردد.

ماده۱ـ بررسی آراء قطعی در اجرای ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و تشخیص خلاف شرع بیّن و جلوگیری از اجرای آن از اختیارات رییس قوه قضاییه می‌باشد.

ماده۲ـ رییس دیوانعالی کشور، دادستان کل کشور و رییس سازمان قضائی نیروهای مسلح در اجراء وظایف قانونی خود چنانچه با آراء خلاف شرع بیّن مواجه شوند، طبق تبصره۳ ماده ۴۷۷ قانون مذکور مراتب را به رییس قوه قضائیه اعلام می‌نمایند.

ماده۳ـ قاضی صادرکننده حکم و یا سایر قضات مرتبط با پرونده و قضات اجراء احکام موظفند در مواجهه با آراء خلاف شرع بیّن مراتب را حسب مورد به نحو مستدل به رئیس حوزه قضایی یا دادستان اعلام کنند. رؤسای حوزه‌های قضایی و دادستانها در راستای وظیفه نظارتی خویش چنانچه معتقد باشند رأی صادره خلاف شرع بیّن می‌باشد، موظفند حسب مورد با تنظیم گزارش و استدلال برخلاف شرع بیّن بودن رأی، مراتب را به رییس کل دادگستری استان اعلام نمایند.

ماده۴ـ رییس کل دادگستری استان پس از وصول گزارش حداکثر ظرف دو ماه پس از اخذ نظریه مشورتی حداقل دو نفر از قضات مجرب و باسابقه، در صورت تشخیص خلاف شرع بیّن بودن، نظر خود را به صورت مستند و مستدل و با ذکر کلاسه پرونده، شماره دادنامه، دادگاه و نام قضات صادرکننده رأی و مشخصات طرفین پرونده به ضمیمه رأی قطعی به دفتر رییس قوه قضاییه اعلام می‌نماید و در صورت عدم تشخیص خلاف شرع بیّن، مراتب را طی شرحی مکتوب و در پرونده نظارتی بایگانی می‌نماید.

ماده۵ ـ دستگاههای اجرایی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی اعمال ماده ۴۷۷ قانون مذکور در صورتی که دلیل و مستند کافی برای اثبات خلاف شرع بیّن بودن دادنامه صادره داشته باشند می‌توانند درخواست خود را با ذکر کلاسه پرونده، مشخصات طرفین، علت درخواست و جهت خلاف شرع بیّن دانستن دادنامه به صورت مستدل به ضمیمه تصویر دادنامه یا دادنامه‌های صادره حسب مورد، برای دادگستری کل استان مربوط با سازمان قضایی نیروهای مسلح ارسال نمایند.

مراجع مذکور درخواست متقاضی را بررسی و طبق ماده۴ این دستورالعمل اقدام می‌نمایند. بدیهی است درخواست‌های ناقص یا فاقد شرایط مذکور قابل بررسی و ترتیب اثر نخواهد بود.

ماده۶ ـ با وصول درخواست اعمال ماده ۴۷۷ ق.آ.د.ک، در صورت ارجاع آن به حوزه معاونت قضایی یا مشاورین چنانچه پرونده مورد مطالبه قرار گرفت، مرجع مربوط موظف است اصل پرونده را پس از برگ شماری ارسال نماید و از فرستادن بدل پرونده یا لوح فشرده خودداری شود.

ماده۷ـ معاونت قضایی، قضات و مشاورین با تهیه و تنظیم گزارش دقیق، مستند و مستدل، جهات خلاف شرع بیّن را در حداقل زمان به ضمیمه پرونده برای دفتر ریاست قوه قضاییه ارسال می‌نمایند.

ماده۸ ـ چنانچه رییس قوه قضاییه در زمان بازنگری، دستور توقف اجرای حکم را صادر نماید، در صورت ردّ اعاده دادرسی، مراتب لغو توقف توسط معاون قضایی به مرجع قضایی اعلام می‌‌گردد تا مطابق حکم صادره اقدام نماید.

ماده۹ـ در صورت موافقت رئیس قوه قضاییه با تجویز اعاده دادرسی، پرونده محاکماتی به پیوست نظریه قضات و کارشناسان قوه قضائیه از طریق معاونت قضایی در اجرای ماده۴۷۷ قانون مذکور جهت رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال و رونوشت نامه برای پیگیری به دادگستری استان مربوطه ارسال می‌گردد.

تبصره ـ با تجویز اعاده دادرسی توسط رییس قوه قضائیه اجراء حکم تا حصول نتیجه قطعی به تعویق می‌افتد.

ماده۱۰ـ با وصول پرونده در دیوان عالی کشور، رییس دیوان یا معاون قضایی وی پرونده را جهت رسیدگی به یکی از شعب خاص ارجاع می‌نماید. شعبه مرجوع‌الیه موظف است مبنیاً بر نظر رییس قوه قضاییه، ضمن نقض رأی قطعی قبلی رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی را معمول و اقدام به صدور رأی نماید.

تبصره ـ دفتر دیوان عالی کشور موظف است پس از صدور رأی نسخه‌ای از رأی دیوان را جهت درج در سابقه نظارتی به معاونت قضایی قوه قضائیه ارسال و پرونده محاکماتی متضمن رأی جدید را به دادگستری استان یا سازمان قضایی نیروهای مسلح مربوطه اعاده نماید.

ماده۱۱ـ این دستورالعمل در ۱۱ ماده و ۲ تبصره در تاریخ ۱۳۹۸/۹/۷ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا است.

رئیس قوه قضاییه ـ سیدابراهیم رئیسی

منبع: روزنامه رسمی، سال هفتاد و پنج ،شماره ۲۱۷۶۲، ویژه نامه شماره ۱۲۲۸،دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (5 رأی, میانگین: 3٫40 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۴ دیدگاه

 1. Avatar
  محمدبهبودی

  با سلام
  در خصوص ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و دستورالعمل هوشمندانه ریاست محترم قوه قضاییه، متاسفانه دیوانعالی کشور بسیاری از پرونده های موضوع ماده فوق را رد نموده اند.
  با عنایت به ماده ۱۰ و تبصره این ماده از دستورالعمل، تکلیف پرونده های رد شده در دیوان عالی کشور چه می شود؟

  • علیرضا مرادی

   با درود
   اول- به نظر ما، صدور چنین دستورالعملی که عمده مقررات آن تکرار همان مقرارت قانون آیین دادرسی کیفری است، هوشمندانه تلقی نمی شود.
   از مهم ترین مواردی که این دستورالعمل می بایست بدان می پرداخت ولی مسکوت گذاشت، مفهوم و مصادیق عبارت «خلاف شرع بین» و واژه «مبنیا» در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری بود. در نتیجه برداشت های صواب و ناصواب در این خصوص همچنان پاپرجاست بوده و باب اعمال نظرهای متهافت در ادارات کل دادگستری های استان های کشور در پذیریش یا رد درخواست های صورت گرفته در اجرای ماده فوق را باز گذاشت.

   برای اطلاعات بیشتر در این خصوص به تاپیک :
   مسلمات فقه و شرع در جرائم رایانه ای و کلاهبرداری اینترنتی
   و پاسخی که بدان داده شده مراجعه کنید.

   دوم- واژه «مبنیا» در ماده ۱۰ دستورالعمل که عیناً تکرار همان واژه از متن ماده ۴۷۷ قانون مزبور است، ناظر به نقض رأی از سوی شعبه مرجوع الیه دیوان عالی کشور بر اساس همان جهات و دلایلی است که رئیس قوه قضاییه حکم را مغایر آن دانسته می باشد اما سرایتی به تحدید اختیارات شعبه فوق در صدور رأی بعد از نقض ندارد به این جهت است که قانونگذار در قسمت پاراگراف اول ماده فوق از عبارت «رأی مقضتی» استفاده نمود تا تأکید نماید، شعبه دیوان بعد از نقض رأی در صدور رأی جدید مختار می باشد.
   رویه قضایی غالب هم بر آن است که درخواست اعاده دادرسی رئیس قوه قضایه هیچ الزامی برای شعبه مرجوع الیه دیوان در تبعیت از نظر رئیس مزبور نداشته بلکه قضات شعبه مختار در صدور رأی مقضی خواهند بود.

 2. Avatar

  بادرود
  آیا در یک پرونده حقوقی بعد از اعمال ماده ۱۸ و صادر نمودن رای از شعبه تجدیدنظر همعرض، می توان مجدد تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری را نمود؟

  • علیرضا مرادی

   با درود
   در سئوال به قانون مربوط به ماده ۱۸ اشاره ای نشده است ولی اگر مقصود ماده ۱۸ (اصلاحی ۱۳۸۵/۱۰/۲۴) قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب مصوب ۱۵ تیر ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی با اصلاحات و الحاقات بعدی باشد، در پاسخ باید گفت؛
   از آنجایی که در ماده ۱۸ قانون فوق جهت درخواست اعاده دادرسی «خلاف بین شرع» بودن رأی عنوان گردید و در تبصره یک آن ماده نیز، منظور از آن مغایرت رأی با مسلمات فقه و در موارد اختلاف نظر بین فقهاء ملاک عمل نظر ولی فقیه و یا مشهور فقهاء بیان شده بود و نظر به این که در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری هرگاه رأی « خلاف شرع بیّن » تشخیص داده شود، امکان درخواست اعاده دادرسی فوق العاده وجود دارد که مقصود از آن در ماده ۴۸۲ قانون مزبور مخالف بودن رأی با مسلمات فقه» می باشد.
   بنابراین، قطع نظر از این که در فلسفه و آثار جابجایی لفظ «بین» در قبل و بعد از شرع اختلاف نظر حقوقی وجود دارد و متأسفانه نه در قانون آیین دادرسی کیفری و نه در «دستورالعمل اجرایی ماده ۴۷۷ قانون آیین کیفری» به این امر اشاره نشده است، لکن مستنبط از قسمت اخیر ماده ۴۸۲ قانون مزبور آن است که، چنانچه جهت مغایریت یکسان نباشد، امکان اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به رأیی که در نتیجه اعمال ماده ۱۸ قانون سابق‌الذکر صادر شده باشد، ممکن خواهدبود، خاصه آن که اعاده دادرسی فوق العاده یا خاص گستره وسیعی از آراء را در بر می گیرد و فاقد مهلت نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید