خانه » کتابخانه » نشریات » فصلنامه ها » مجله تحقیقات حقوقی
نشریات حقوقی
نشریات حقوقی

مجله تحقیقات حقوقی

معرفی مجله تحقیقات حقوقی به همراه آخرین مقالات منتشره

مجله تحقیقات حقوقی (علمی-پژوهشی) متعلق به دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به‌ عنوان یکی از باسابقه‌ترین و پربارترین مجلات علمی حوزه‌ی علوم انسانی، در سال ۱۳۴۸ با عنوان « نشریه دانشکده حقوق» فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ موفق به کسب درجه‌ی علمی- پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید.

اهداف و زمینه‌ها

هیئت تحریریه محترم مجله از صاحب‌نظران بنام کشور در گرایش‌های مختلف علم حقوق هستند که همواره هدف ارائه‌ی مقالات پربار تحقیقاتی و انتشار آخرین یافته‌های علمی خود در رشته‌های مختلف حقوق را دنبال نموده و در تلاش هستند زمینه‌ها و زوایای ژرف و نادیده علم حقوق کشور را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. از سوی دیگر، سایر مسئولین مجله همواره در تلاش بوده و هستند تا از مسیر داوری‌های دقیق و تخصصی و تقید به قیود شکلی مهم، وجاهت علمی و پژوهشی این فصلنامه را حفظ و به صورت پیوسته ارتقاء دهند. دفتر مجله و بخش چاپ نیز سعی مستمر خود بر ارائه‌ی نسخه‌ای بدون ایراد را دنبال نموده و در این راستا از هیچ تلاشی مضایقه نمی نماید.

اعضای هیأت تحریریه

گودرز افتخار جهرمی، منصور امینی، اسداله یاوری، محمد آشوری، نجاد علی الماسی، محمد رضا پاسبان، عبدالله شمس، سید حسین صفایی، هدابت الله فلسفی، سید مصطفی محقق داماد، علی حسین نجفی ابرندآبادی، سید محمد هاشمی و حسین صفایی

منشور اخلاقی مجله تحقیقات حقوقی

منشور اخلاقی مجله تحقیقات حقوقی که بر مبنای دستورالعمل‌های تدوین‌شده توسط کمیته اخلاق در انتشار پژوهش‌ها (COPE) تنظیم گردیده است، ‌تکالیف و تعهداتی را برای کلیه اشخاص ذینفع و دخیل در فرآیند چاپ و انتشار مجله، اعم از سردبیر مجله، اعضای هیئت تحریریه، مدیر داخلی، ویراستار و ناشر، در نظر گرفته است. این تکالیف برای گروه‌های مختلف اشخاص مذکور به شرح ذیل است:

 1. تکالیف سردبیر و اعضای هیأت تحریریه

به‌منظور حسن عملکرد مجله و رعایت الزامات اخلاق در پژوهش، گروه مدیریت مجله تحقیقات حقوقی (شامل سردبیر و اعضای هیأت تحریریه) تکالیفی به این شرح بر عهده دارد:

۱-۱. قانون‌مندی در تصمیم‌گیری برای انتشار مقالات:

گروه مدیریت مجله در مورد اینکه کدام مقالات قابل‌چاپ در این مجله هستند، تصمیم‌گیری می‌کند. گروه مدیریت، در اتخاذ این تصمیم از سیاست‌های کلان مجله و نیز الزامات قانونی که بر اساس آیین‌نامه‌های مرتبط وزارت علوم تعیین‌شده است یا در آینده تعیین خواهد شد، تبعیت می‌کند.

۱-۲. بی‌طرفی:

گروه مدیریت مجله، هیچ مقاله‌ای را بدون آنکه داوری تخصصی، به شرح مذکور در بندهای آتی، در مورد آن انجام‌شده باشد،‌ جهت انتشار در مجله مورد تأیید قرار نخواهد داد. گروه مدیریت مجله هیچ‌گونه پیش‌داوری و اعمال‌نظر شخصی، سلیقه‌ای، جناحی و … درزمینه‌ی پذیرش یا رد مقالات اعمال نمی‌کند و تمامی تصمیمات آن مبتنی بر ملاحظات علمی و تخصصی است.

۱-۳. بررسی موارد مشکوک:

اگر هر یک از مقالات مندرج در نشریه، از حیث شیوه انجام پژوهش، یافته‌ها و اعتبار مورد تشکیک قرار گیرند، گروه مدیریت مجله ابتدا با نویسندگان تماس گرفته و از آن‌ها درخواست می‌کند که به موارد مطروحه پاسخ دقیقی بدهند. اگر ایراد موجود به نحوی باشد که باعث سوء عملکرد دستگاه قضایی یا به خطر افتادن منافع و مصالح عمومی می‌گردد، ضمن اینکه تحقیقات در جریان است، موضوع در اسرع وقت به اطلاع خوانندگان مجله می‌رسد. پس از پایان بررسی‌ها، گروه مدیریت مجله نتایج بررسی‌های خود را در نشریه منتشر می‌کند و در صورت لزوم، اصلاحیه‌ای در خصوص مطالب قبلی صادر می‌کند.

مجله تحقیقات حقوقی، تمامی ادعاهای مربوط به نقض حقوق مؤلفان، عدم رعایت اخلاق پژوهش، سرقت علمی و سایر ملاحظات مربوطه را بررسی کرده و خود را متعهد به رعایت تمامی الزامات در این زمینه می‌داند.

 1. تکالیف داوران

داوری در مجله تحقیقات حقوقی به‌صورت بی‌نام صورت می‌گیرد. هیچ‌گونه اطلاعاتی که به شناسایی داوران منجر شود، در هیچ‌یک از مراحل، حتی پس از انتشار مقاله، در اختیار نویسندگان قرار نخواهد گرفت.

۲-۱. سرعت عمل:

به‌منظور حفظ حقوق نویسندگان، داوران مجله متعهد می‌شوند که موارد ارجاعی را در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند و چنانچه این امکان برای ایشان مهیا نیست، مجله را در جریان خواهند گذاشت تا نسبت به تعیین داور دیگر اقدام شود.

۲-۲. محرمانگی:

داوران مجله، مقالاتی را که برای ارزیابی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، محرمانه تلقی کرده و در مورد محتوای آن‌ها هیچ‌گونه اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار نخواهند داد.

۲-۳. بی‌طرفی:

داوری‌ها می‌بایست به نحو بی‌طرفانه صورت گیرد. برای تأمین این هدف، نظرات داوران می‌بایست مستظهر به استدلال‌های ایشان باشد.

۲-۴. دقت در ذکر منابع:

داوران دقت نظر کافی به عمل خواهند آورد تا هرگونه مطلبی که در مقاله درج‌شده و از منبعی دیگر اقتباس یا نقل‌شده است، با رعایت دقیق ضوابط ارجاع، مشخص گردد و منبع مورداستفاده در مقاله درج گردد.

 1. تکالیف نویسندگان

شیوه عملکرد نویسندگان مقالات، به‌عنوان تأمین‌کنندگان اصلی محتوای مجله،‌ اهمیت فراوانی برای مجله تحقیقات حقوقی دارد.

۳-۱. اصالت مطالب:

نویسندگان تضمین می‌کنند که مطالب ارسالی آن‌ها برای مجله از اصالت برخوردار است و قبلاً به هیچ زبانی، در هیچ نشریه‌ای، اعم از داخلی و خارجی، منتشرنشده است.

۳-۲. اصالت نویسندگان:

ثبت‌کننده مقاله در مجله متعهد می‌شود که تنها نام کسانی را در مقاله به‌عنوان نویسنده درج کند که مشارکت قابل‌توجهی در نگارش مقاله داشته ‌است. نام تمامی کسانی که در نگارش مقاله چنین نقشی داشته‌اند، می‌بایست در مقاله به‌عنوان نویسنده درج شود.

۳-۳. رعایت ضوابط ارجاع:

هرگونه استفاده از منابع دیگر، دقیقاً و با ذکر مشخصات کامل منبع مورداستفاده، در مقاله مشخص می‌شود. در مواردی که از مطالب دارای کپی‌رایت استفاده می‌شود (مانند جداول، عکس‌ها و یا نقل‌قول‌های گسترده) نویسندگان متعهد هستند که قبلاً رضایت مکتوب و صریح صاحب حق را اخذ کنند و در مقاله خود نیز آن را تصدیق نمایند.

۳-۴. هم‌زمانی:

نویسندگان تعهد می‌نمایند که مقالات ارسالی به مجله را تا پیش از تعیین تکلیف نهایی آن‌ها، برای مجله دیگری ارسال ننمایند. ارائه مقاله به بیش از یک نشریه به‌طور هم‌زمان تخلف محسوب می‌شود و مجله تحقیقات حقوقی در صورت اطلاع از این امر در هر یک از مراحل بررسی مقالات،‌ ادامه روند بررسی را متوقف خواهد کرد.

۳-۴. تضاد منافع:

چنانچه نویسندگان در انجام پژوهش خود از منابع مالی مؤسسه یا دستگاه خاصی استفاده کرده‌اند، لازم است که آن را در مقاله خود مورد تصریح قرار دهند.

فرآیند پذیرش و چاپ مقالات

 1. ثبت‌نام در سامانه و ارسال مقاله توسط نویسنده مسئول
 2. بررسی اولیه شرایط شکلی توسط کارشناسان مجله:
 • رد شکلی و ارسال ایرادات برای نویسنده در صورت وجود ایراد شکلی
 • تأیید شکلی و ارسال مقاله برای سردبیر و یا مدیر داخلی
 1. انتخاب داور توسط سردبیر و ارجاع مقاله به داور
 2. بررسی مقاله توسط داور یا داوران و تکمیل فرم داوری و ارسال برای سردبیر
 3. ارسال نظر نهائی سردبیر:

هزینه ثبت مقاله در این فصلنامه یک میلیون ریال و در صورت تایید مقاله، هزینه چاپ دو میلیون ریال می باشد.

 • رد ماهیتی مقاله و ارسال دلایل مردود شدن مقاله برای نویسنده
 • پذیرش مشروط مقاله و ارسال مقاله برای نویسنده جهت انجام اصلاحات

(در این صورت مجدداً فرآیند از مرحله ۳ ادامه خواهد یافت.)

 • پذیرش بدون شرط مقاله و قرار گرفتن در نوبت چاپ
 • انجام ویرایش ادبی و فنی مقاله
 • ارسال برای چاپ

در وب سایت مجله تحقیقات حقوقی دسترسی آزاد به مقالات منتشره در آن از دوره ۲۰، شماره ۹۴۵ فراهم می باشد.

جدیدترین مقالات منتشره در نشریه

 • اصل بر این است که هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری به تخلف ارتکابی کارمند در زمان اشتغال رسیدگی و در صورت احراز وقوع تخلف ،مجازات مقرر در قانون رسیدگی به تخلفات اداری را در باره او اعمال نمایند. اما در مواردی به واسطه بروز برخی موانع،رسیدگی به تخلف اداری یا اعمال مجازات کارمند محکوم […]
 • معاهده منشور انرژی معاهده‌ی سرمایه‌گذاری چندجانبه‌ای است که ساختاری حقوقی برای معاملات حوزه انرژی، ترانزیت و سرمایه‌گذاری میان کشورهای عضو را ایجاد می‌کند. این معاهده زمینه همکاری‌های بلند مدت در حوزه انرژی را برای اعضاء به طرزی منحصر به فرد فراهم می‌آورد و تنها معاهده چند جانبه‌ای است که به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در […]
 • سبک‌های تصمیم‌گیری در میان قضات متنوع می‌باشد. هر قاضی برای رسیدن به یک تصمیم، از ساختار و الگوی ذهنی منحصر به‌فردی پیروی می‌کند که این الگو در پیوند با عوامل متعدد دیگر در گرفتن تصمیم نمود می‌یابد. ریشه این تفاوت به این دلیل است که قضات در تصمیم‌گیری‌هایشان بر مبنای ویژگی‌های هوش هیجانی، شخصیتی-روانی، دانش […]
 • کارفرما در قراردادی که با پیمانکار منعقد می نماید عموما جبران کلیه خسارات ناشی از حوادث کار را به عهده پیمانکار می نهد. این موضوع نه تنها در قراردادهای مذکور رواج عرفی یافته است بلکه در برخی مقررات مانند شرایط عمومی پیمان نیز مورد اشاره واقع شده است. با این وجود رویه قضایی و دکترین […]
 • اگر برات یا چک مورد قبولی براتگیر یا محال علیه چک قرار نگیرد، دارنده می تواند یا بی درنگ به مسئولین دیگر مراجعه کند یا طلبِ ضامن نماید. قبول ثالث برای جلوگیری از بازگشت به صادرکننده و پشت نویس پیش از سررسید است و می تواند جزیی و یا کامل باشد. این قبولی، پس از […]
 • می توانیم مجازات را فرایندی در نظر بگیریم که در دو مرحله متفاوت اعمال می گردد؛ نخست در مرحله تعیین مجازات توسط قانونگذار و دوم در مرحله تعیین مجازات توسط مقامات قضایی تعیین کننده مجازات. تعیین مجازات در مرحله قانون گذاری به صورت منطقی تابع اصول فلسفی خاص خود است که قانون گذاران ملزم به […]
 • موضوع این مقاله مفهوم اعمال عمومی ومعیارهای تشخیص آنهادر پرتو آرای دیوان عدالت اداری است.اعمال عمومی درمقابل اعمال خصوصی درنگاه ابتدایی آن دسته اعمالی است که از سوی اشخاص حقوق عمومی انجام می شود. با این وجود تمایز ومرزگذاری میان اعمال عمومی واعمال خصوصی از یک سو وتقسیم بندی اعمال عمومی از سوی دیگراز ضرورت […]
 • بارزترین نمود و شاخص ترین بیان از تعهدات دولتها درخصوص حق بر سلامتی را می توان در ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مشاهده نمود. که بهره مندی از بالاترین استاندارد قابل حصول سلامت جسمی و روانی را به رسمیت می شناسد، هرچند اصطلاح «حق بر سلامت» را نمی توان دقیقاً […]
 • دادستانی به عنوان نماینده حقوقی جامعه در مقابل متجاوزین به حقوق عامه نقشی موثر و بی نظیر دارد. از این رو همواره در خط مقدم مواجهه با اخلال گران حقوق عامه که بعضا از صاحبان قدرت نیز می باشند واحتمال تعدی به حقوق عامه از جانب دسته اخیر بیشتر است ، قرار دارد. همچنین دادستانی […]
 • برابر اصول پذیرفته شده حقوق جزا، صرف وجود عنصر مادی و معنوی برای تحقق جرایم نیازمند به هر دو عنصر کفایت نمی کند، بلکه هم زمانی آن ها نیز ضروری است.این مسأله بیانگر مفهوم تقارن بین عناصر مادی و معنوی می باشد.از سوی دیگر،دانش منطق ابزاری است که با ارائه تعاریفی صحیح از مفاهیم پیرامون،اندیشه […]

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و ارائه خدمات مشاوره آنلاین و وکالت

0
با امتیازدهی به مطلب ما را در بهبود محتوای سایت یاری رسانید.
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5
Loading...

پاسخی بگذارید

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.