خانه » کتابخانه » نشریات » فصلنامه ها » مجله تحقیقات حقوقی
نشریات حقوقی
نشریات حقوقی

مجله تحقیقات حقوقی

معرفی مجله تحقیقات حقوقی به همراه آخرین مقالات منتشره

مجله تحقیقات حقوقی (علمی-پژوهشی) متعلق به دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به‌ عنوان یکی از باسابقه‌ترین و پربارترین مجلات علمی حوزه‌ی علوم انسانی، در سال ۱۳۴۸ با عنوان « نشریه دانشکده حقوق» فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ موفق به کسب درجه‌ی علمی- پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردید.

اهداف و زمینه‌ها

هیئت تحریریه محترم مجله از صاحب‌نظران بنام کشور در گرایش‌های مختلف علم حقوق هستند که همواره هدف ارائه‌ی مقالات پربار تحقیقاتی و انتشار آخرین یافته‌های علمی خود در رشته‌های مختلف حقوق را دنبال نموده و در تلاش هستند زمینه‌ها و زوایای ژرف و نادیده علم حقوق کشور را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. از سوی دیگر، سایر مسئولین مجله همواره در تلاش بوده و هستند تا از مسیر داوری‌های دقیق و تخصصی و تقید به قیود شکلی مهم، وجاهت علمی و پژوهشی این فصلنامه را حفظ و به صورت پیوسته ارتقاء دهند. دفتر مجله و بخش چاپ نیز سعی مستمر خود بر ارائه‌ی نسخه‌ای بدون ایراد را دنبال نموده و در این راستا از هیچ تلاشی مضایقه نمی نماید.

اعضای هیأت تحریریه

گودرز افتخار جهرمی، منصور امینی، اسداله یاوری، محمد آشوری، نجاد علی الماسی، محمد رضا پاسبان، عبدالله شمس، سید حسین صفایی، هدابت الله فلسفی، سید مصطفی محقق داماد، علی حسین نجفی ابرندآبادی، سید محمد هاشمی و حسین صفایی

منشور اخلاقی مجله تحقیقات حقوقی

منشور اخلاقی مجله تحقیقات حقوقی که بر مبنای دستورالعمل‌های تدوین‌شده توسط کمیته اخلاق در انتشار پژوهش‌ها (COPE) تنظیم گردیده است، ‌تکالیف و تعهداتی را برای کلیه اشخاص ذینفع و دخیل در فرآیند چاپ و انتشار مجله، اعم از سردبیر مجله، اعضای هیئت تحریریه، مدیر داخلی، ویراستار و ناشر، در نظر گرفته است. این تکالیف برای گروه‌های مختلف اشخاص مذکور به شرح ذیل است:

 1. تکالیف سردبیر و اعضای هیأت تحریریه

به‌منظور حسن عملکرد مجله و رعایت الزامات اخلاق در پژوهش، گروه مدیریت مجله تحقیقات حقوقی (شامل سردبیر و اعضای هیأت تحریریه) تکالیفی به این شرح بر عهده دارد:

۱-۱. قانون‌مندی در تصمیم‌گیری برای انتشار مقالات:

گروه مدیریت مجله در مورد اینکه کدام مقالات قابل‌چاپ در این مجله هستند، تصمیم‌گیری می‌کند. گروه مدیریت، در اتخاذ این تصمیم از سیاست‌های کلان مجله و نیز الزامات قانونی که بر اساس آیین‌نامه‌های مرتبط وزارت علوم تعیین‌شده است یا در آینده تعیین خواهد شد، تبعیت می‌کند.

۱-۲. بی‌طرفی:

گروه مدیریت مجله، هیچ مقاله‌ای را بدون آنکه داوری تخصصی، به شرح مذکور در بندهای آتی، در مورد آن انجام‌شده باشد،‌ جهت انتشار در مجله مورد تأیید قرار نخواهد داد. گروه مدیریت مجله هیچ‌گونه پیش‌داوری و اعمال‌نظر شخصی، سلیقه‌ای، جناحی و … درزمینه‌ی پذیرش یا رد مقالات اعمال نمی‌کند و تمامی تصمیمات آن مبتنی بر ملاحظات علمی و تخصصی است.

۱-۳. بررسی موارد مشکوک:

اگر هر یک از مقالات مندرج در نشریه، از حیث شیوه انجام پژوهش، یافته‌ها و اعتبار مورد تشکیک قرار گیرند، گروه مدیریت مجله ابتدا با نویسندگان تماس گرفته و از آن‌ها درخواست می‌کند که به موارد مطروحه پاسخ دقیقی بدهند. اگر ایراد موجود به نحوی باشد که باعث سوء عملکرد دستگاه قضایی یا به خطر افتادن منافع و مصالح عمومی می‌گردد، ضمن اینکه تحقیقات در جریان است، موضوع در اسرع وقت به اطلاع خوانندگان مجله می‌رسد. پس از پایان بررسی‌ها، گروه مدیریت مجله نتایج بررسی‌های خود را در نشریه منتشر می‌کند و در صورت لزوم، اصلاحیه‌ای در خصوص مطالب قبلی صادر می‌کند.

مجله تحقیقات حقوقی، تمامی ادعاهای مربوط به نقض حقوق مؤلفان، عدم رعایت اخلاق پژوهش، سرقت علمی و سایر ملاحظات مربوطه را بررسی کرده و خود را متعهد به رعایت تمامی الزامات در این زمینه می‌داند.

 1. تکالیف داوران

داوری در مجله تحقیقات حقوقی به‌صورت بی‌نام صورت می‌گیرد. هیچ‌گونه اطلاعاتی که به شناسایی داوران منجر شود، در هیچ‌یک از مراحل، حتی پس از انتشار مقاله، در اختیار نویسندگان قرار نخواهد گرفت.

۲-۱. سرعت عمل:

به‌منظور حفظ حقوق نویسندگان، داوران مجله متعهد می‌شوند که موارد ارجاعی را در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهند و چنانچه این امکان برای ایشان مهیا نیست، مجله را در جریان خواهند گذاشت تا نسبت به تعیین داور دیگر اقدام شود.

۲-۲. محرمانگی:

داوران مجله، مقالاتی را که برای ارزیابی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، محرمانه تلقی کرده و در مورد محتوای آن‌ها هیچ‌گونه اطلاعاتی در اختیار دیگران قرار نخواهند داد.

۲-۳. بی‌طرفی:

داوری‌ها می‌بایست به نحو بی‌طرفانه صورت گیرد. برای تأمین این هدف، نظرات داوران می‌بایست مستظهر به استدلال‌های ایشان باشد.

۲-۴. دقت در ذکر منابع:

داوران دقت نظر کافی به عمل خواهند آورد تا هرگونه مطلبی که در مقاله درج‌شده و از منبعی دیگر اقتباس یا نقل‌شده است، با رعایت دقیق ضوابط ارجاع، مشخص گردد و منبع مورداستفاده در مقاله درج گردد.

 1. تکالیف نویسندگان

شیوه عملکرد نویسندگان مقالات، به‌عنوان تأمین‌کنندگان اصلی محتوای مجله،‌ اهمیت فراوانی برای مجله تحقیقات حقوقی دارد.

۳-۱. اصالت مطالب:

نویسندگان تضمین می‌کنند که مطالب ارسالی آن‌ها برای مجله از اصالت برخوردار است و قبلاً به هیچ زبانی، در هیچ نشریه‌ای، اعم از داخلی و خارجی، منتشرنشده است.

۳-۲. اصالت نویسندگان:

ثبت‌کننده مقاله در مجله متعهد می‌شود که تنها نام کسانی را در مقاله به‌عنوان نویسنده درج کند که مشارکت قابل‌توجهی در نگارش مقاله داشته ‌است. نام تمامی کسانی که در نگارش مقاله چنین نقشی داشته‌اند، می‌بایست در مقاله به‌عنوان نویسنده درج شود.

۳-۳. رعایت ضوابط ارجاع:

هرگونه استفاده از منابع دیگر، دقیقاً و با ذکر مشخصات کامل منبع مورداستفاده، در مقاله مشخص می‌شود. در مواردی که از مطالب دارای کپی‌رایت استفاده می‌شود (مانند جداول، عکس‌ها و یا نقل‌قول‌های گسترده) نویسندگان متعهد هستند که قبلاً رضایت مکتوب و صریح صاحب حق را اخذ کنند و در مقاله خود نیز آن را تصدیق نمایند.

۳-۴. هم‌زمانی:

نویسندگان تعهد می‌نمایند که مقالات ارسالی به مجله را تا پیش از تعیین تکلیف نهایی آن‌ها، برای مجله دیگری ارسال ننمایند. ارائه مقاله به بیش از یک نشریه به‌طور هم‌زمان تخلف محسوب می‌شود و مجله تحقیقات حقوقی در صورت اطلاع از این امر در هر یک از مراحل بررسی مقالات،‌ ادامه روند بررسی را متوقف خواهد کرد.

۳-۴. تضاد منافع:

چنانچه نویسندگان در انجام پژوهش خود از منابع مالی مؤسسه یا دستگاه خاصی استفاده کرده‌اند، لازم است که آن را در مقاله خود مورد تصریح قرار دهند.

فرآیند پذیرش و چاپ مقالات

 1. ثبت‌نام در سامانه و ارسال مقاله توسط نویسنده مسئول
 2. بررسی اولیه شرایط شکلی توسط کارشناسان مجله:
 • رد شکلی و ارسال ایرادات برای نویسنده در صورت وجود ایراد شکلی
 • تأیید شکلی و ارسال مقاله برای سردبیر و یا مدیر داخلی
 1. انتخاب داور توسط سردبیر و ارجاع مقاله به داور
 2. بررسی مقاله توسط داور یا داوران و تکمیل فرم داوری و ارسال برای سردبیر
 3. ارسال نظر نهائی سردبیر:

هزینه ثبت مقاله در این فصلنامه یک میلیون ریال و در صورت تایید مقاله، هزینه چاپ دو میلیون ریال می باشد.

 • رد ماهیتی مقاله و ارسال دلایل مردود شدن مقاله برای نویسنده
 • پذیرش مشروط مقاله و ارسال مقاله برای نویسنده جهت انجام اصلاحات

(در این صورت مجدداً فرآیند از مرحله ۳ ادامه خواهد یافت.)

 • پذیرش بدون شرط مقاله و قرار گرفتن در نوبت چاپ
 • انجام ویرایش ادبی و فنی مقاله
 • ارسال برای چاپ

در وب سایت مجله تحقیقات حقوقی دسترسی آزاد به مقالات منتشره در آن از دوره ۲۰، شماره ۹۴۵ فراهم می باشد.

جدیدترین مقالات منتشره در نشریه

 • چکیده :‏‏ ‏ نظام حل و فصل اختلافات سرمایه گذار – دولت (که منبعد نظام حل و فصل نامیده می شود ‏) روشی مفید برای ایجاد موازنه بین ‏اعمال استانداردهای حمایتی موجود ‏در سرمایه گذاری خارجی و حقوق حاکمیتی کشور میزبان بالاخص برای بخش انرژی می ‏باشد. این مقاله بر طرقی تأکید دارد که طی […]
 • استقرار التزام به حل اختلاف از طریق داوری بر عهده ی داور نیازمند اعلام اراده و قبول اوست. پذیرش این تعهد از جانب داور موجب شکل گیری یک رابطه حقوقی قراردادی میان داور و طرفین اختلاف است. این رابطه حقوقی که اغلب با عنوان « قرارداد داور» شناخته می شود از نگاه حقوق تعهدات واجد […]
 • صرف‌نظر از اینکه اساساًَ امکان انحلال قرارداد جانشینی در بارداری محل تردید است، ما پژوهش حاضر را با فرض اینکه چنین امکانی فراهم بوده دنبال می‌کنیم. آثار ناشی از انحلال قرارداد جانشینی در بارداری حسب مصادیق انحلال و دوره‌های مختلف جنینی متفاوت می‌گردد که به عنوان نمونه می‌توان اشاره کرد که بر این اساس که […]
 • مصرف کننده به علت قدرت اقتصادی و چانه زنی کمتر نیازمند حمایت ویژه ای در برابر قدرتمندان می باشد و صرف توجه به اصل آزادی قراردادی، حقوق او را تضمین نمی کند. مصرف کنندگان بورس اوراق بهادار هم که بخشی از بازار مالی در برابر بازار واقعی هستند، مستثنی از این امر نبوده و حتی […]
 • ماده ۱۹۶ قانون مدنی اثبات انجام معامله برای غیر را حتی پس از انعقاد ممکن دانسته و در صورت اثبات، معامله را برای غیر محسوب می کند. علی رغم اطلاق لفظ «معامله کننده»، اغلب حقوقدانان ماده را ناظر به معاملات وکیل برای موکل ناشناس می دانند. بر این مبنی ایشان حکم ماده را ناعادلانه خوانده […]
 • حقوق از دیرباز همواره به عنوان ابزار صلح و انتظام بخش روابط افراد و جوامع بشری مطرح بوده است. قلمِ فیلسوفان و متفکران مختلفی که به حوزه‌ی جنگ و صلح پرداخته‌اند، در نهایت بر واژه‌ی «صلح» از حرکت باز ایستاده و تلاش نویسندگان برجسته‌ای چون هوگو گروسیوس نیز در کتاب حقوق جنگ و صلح و […]
 • نظریه «منطقةالفراغ» را می توان از جمله معیارهای انعطاف پذیری شریعت دانست که نخستین بار ذیل همین عنوان توسط شهید محمدباقر صدر در خصوص امکان آزادی مداخله دولت در اقتصاد اسلامی مطرح شد.منطقة الفراغ،حوزه ای است که موضوعات مشمول آن به سبب ماهیت متطور و متغیر خود،متعلق احکام ناثابت قرا می گیرد و لذا شارع […]
 • چکیدهتعیّن مفهوم عدالت اداری مستقل از ذهن ادراک کنندگان رخ نمی‌دهد، فلذا این عینیت محصول شناختی است که موضوع شناسا (ابژه) در همراهی با فاعل شناسا (سوبژه) آن را ممکن می‌سازد و در بافتی قراردادگرا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. بررسی نظریه‌ای پیرامون عدالت اداری در بافتی قراردادگرا، مطابق روش‌شناسی نهادگرا-مانند نظریه عدالت جان راولز- مستلزم […]
 • تهاتر، یکی از اسباب سقوط تعهد است که دارای سه قسم قهری، قراردادی و قضایی است. برخی نیز نوع چهارمی تحت عنوان تهاتر ایقاعی به آن افزوده‌اند. یکی از این اقسام را به جهت این که از سوی دادگاه اعلام می‌گردد، "تهاتر قضایی" می‌نامند که در مواد ۱۸ و ۱۴۲ ق.آ.د.م مورد تقنین قرار گرفته […]
 • در جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک نظام دموکراتیک، امر قانونگذاری توسط پارلمان منتخب مردم صورت می پذیرد. با این حال در موارد بسیار مهم، پارلمان می تواند برخی موراد مربوط به صلاحیت خود را به رفراندوم واگذار کند. لکن از طرفی با عنایت به دینی بودن حکومت، نظارت ویژه ای از جهت اسلامی بودن، […]

منبع: قضاوت آنلاین؛ آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و ارائه خدمات مشاوره آنلاین و وکالت

0
با امتیازدهی به مطلب ما را در بهبود محتوای سایت یاری رسانید.
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.