duck duck go

معرفی موتور جستجوی DuckDuckGo

غالب کاربران عادت دارند در زمان جستجوی کلمه یا عبارتی در اینترنت، اولین موتوری که به سراغ آن می روند «گوگل» باشد و برخی هم موتورهای بینگ و یاهو را به عنوان موتورهای جستجوی بعدی انتخاب نمایند.آیا هیچگاه کنجکاو شدید که بخواهید موتورهای جستجوی دیگری را امتحان کنید و آن را با موتورهای فوق مقایسه کنید تا شاید از جهاتی برتری داشته باشد و بیشتر بکارتان آید؟

در پست حاضر می خواهیم شما را با موتور جستجوی داک داک گو آشنا کنیم. یکی از معنایی فعلی Duck غوض‌ كردن‌ است. شاید وجه تسمیه نام موتور جستجوی فوق از معنای لغوی آن چندان دور نباشد و منظور آن باشد که این موتور جستجو برای یافتن نتایج متناسب با کلمه یا عبارت مورد جستجوی کاربر، عمق اینترنت را مورد جستجو قرار می دهد.

ویژگی ها و مزایای استفاده از جستجوگر داک دک گو

۱- برای جستجو دقیق تر نتایج آن از منابع مختلفی استفاده می کند از جمله:

-پایگاه داده موتور جستجوگر بینگ (Bing)

-دانشنامه جهانی ویکی پدیا برای ارتباط دادن بین موضوع های مختلف و نمایش نتایج مرتبط با موضوع مورد نظر کاربران.

-سرویس یوتوب (YouTube) برای پیدا کردم فیلم های مرتبط.

-سرویس Wolfram Alpha که خود یک موتور جستجوگر با هوش مصنوعی بالا است.

-اطلاعات موجود در پروفایل کاربران که در شبکه های مجازی مانند فیس بوک ، توییتر ، گوگل پلاس و … وجود دارد و اطلاعاتی که توسط ربات جستجوی شخصی Duck Duck GO در وب پیدا و ذخیره سازی شده‌اند.

۲- برای حفظ حریم خصوصی کاربران، از یک انتقال امن Redirect استفاده می کند و در نتیجه هیچگاه اطلاعات جستجوي شما در اين سايت ثبت نمي شود و پيشنيه اي از شما در سايت باقي نمي ماند.

۳- با کلیک روی عبارت Filter by region می توانید عبارت مورد جستجو را در وب سایت های یک کشور معینی انجام دهید و به موتور جستجوي دستور دهید تا در کجاي اينترنت دنبال موضوع يا کلمه مورد نظر شما بگردد.

۴- در نتایج جستجو شما تبلیغات را مشاهده نمی کنید.

۵- نتایج جستجویی که در آن ها تبلیغات زیاد نمایش داده می شود جزء نتایج جستجو لیست نمی شود.

۶- اگر از مرورگر کروم استفاده می نمایید می توانید از جستجوی صوتی استفاده کنید.

۷- وجود افزونه این موتور جستجو برای مرورگرهای معروف

۸- از ویژگی های جالب این موتور جستجو آن است که چنانچه در سمت چپ و زیر کادر جستجو روی عبارت های لینک های Image و Video  کلیک نمایید تصاویر یا ویدیوی متناسب با مورد جستجوی شما -در صورت وجود- نمایش داده می شود. برای مثال ما کلمه قضاوت آنلاین را مورد جستجو قرار دادیم و سپس روی Image کلیک کردیم که اولین تصویر در سمت چپ مربوط به قضاوت آنلاین است.

۹- اگر روی فلش در سمت چپ هر عنوانِ نتیجه جستجو کلیک نمایید، وارد صفحه مربوط به آن نتیجه می شوید.

۱۰- با نگهداشتن مکانمای مأوس در مقابل عنوان نمایش داده شده، عبارت More Results ظاهر می شود که با کلیک روی آن تمامی پست هایی که در آن سایت وجود دارد نمایش می دهد. به عبارت دیگر با درج یک عبارت، هم علاوه بر جستجوی متن، تصاویر و ویدیو را نیز همزمان برای عبارت مورد شما جستجو می کند.

۱۱- امکان سفارشی سازی صفحه نمایش نتایج موتور جستجو: به منظور انجام این امر به بخش تنظیمات این موتور بروید. برای این منظور روی  در منتهی الیه سمت راست کلیک نمایید و سپس روی عبارت Advanced Settings کلیک نمایید تا به صفحه تنظیمات دسترسی یابید. در صقحه باز شده شما می تواند سربرگ های «تنظمیات عمومی، ظاهر صفحه، ظاهر عبارت صفحه و حریم خصوصی» را مشاهده و سفارشی سازی کنید. مثلاً می توانید در بخش سربرگ General با فعال کردن حالت Safe Search به موتور جستجو دستور دهید تا نتایجی که در آن ها به مسائل جنسی و … پرداخته شده است، نمایش ندهد. همچنین امکان حذف تبلیغات نمایش داده شده در کنار نتایج جستجو و سفارشی سازی ظاهر نتایج جستجو مانند فونت ، رنگ و … وجود دارد که ترجیح می دهیم خودتان آنها را انجام دهید تا از نتایج آن بیشتر لذت ببرید.

۱۲- امکان استفاده از این موتور جستجوگر در سایت یا وبلاگ خود توسط API موجود در بخش توسعه گران این سرویس.

به نظر می رسد از معایب این سرویس آن باشد که نتایج جستجو در آن مانند گوگل صفحه بندی نیست تا کاربر بتواند بعد از مرور یک صفحه، به صفحه بعدی برود بلکه آجاکسی است یعنی همزمان با پیمایش و حرکت به سمت پایین صفحه، نتایج جستجوب صفحه بعدی نمایش داده می شود که خوشایند نیست زیرا ممکن است کاربر برای عبارت مورد جستجوی خود، سه صفحه را امروز رویت کرده باشد و بخواهد با ذخیره آدرس صفحه چهارم به بعد، آنها در زمانی دیگر مشاهده نماید که میسر نیست.

۱۳- یکی از ویژگی های بسیار جالب این داک داک گو برای جستجوی مستقیم در برخی از سایت های معروف جهان مانند ویکی پیدیا، یوتیوب، آمازون و غیره bangs است. بنگ ها ترکیبی از یک یا دو کلمه می باشند که کاربر قبل از کلمه مورد جستجو خود وارد می کند. اگر شما در کادر جستجو تنها حرف ! را وارد کنید، بنگ تمامی سایت های اشاره شده برای شما به نماش در می آید یا اگر g! را وارد کنید تمامی بنگ تمامی سایت های گوگل برای شما نمایش داده می شود. در هر حال می توانید با وارد کردن بنگ مورد نظر قبل از عبارت مورد جستجوی خود مبادرت به جستجوی دقیق نمایید. بگذارید با یک مثالی آن را بهتر توضحی دهم. فرض کنید می خواهید ویدیوهای حقوقی در سایت گوگل را جستجو کنید. برای این امر کافی است تا قبل از law عبارت gv! را که اختصار Goolge video است را وارد کنید یعنی به این شکل gv law! و آنگاه اقدام به جستجو نمایید. همین اقدام انجام دهید تا نتیجه را مشاهده کنید. داک داک گو تعداد بنگ ها را ۷۹۳۹ مورد ذکر کرده است که مشاهده تمامی آنها به اینجا مراجعه کنید.

به نظر می رسد که از معایب این سرویس آن باشد که نتایج جستجو در آن مانند گوگل صفحه بندی نیست تا کاربر بتواند بعد از مرور یک صفحه، به صفحه بعدی برود بلکه آجاکسی است یعنی همزمان با پیمایش و حرکت به سمت پایین صفحه، نتایج جستجوب صفحه بعدی نمایش داده می شود که خوشایند نیست زیرا ممکن است کاربر برای عبارت مورد جستجوی خود، سه صفحه را امروز رویت کرده باشد و بخواهد با ذخیره آدرس صفحه چهارم به بعد، آنها در زمانی دیگر مشاهده نماید که میسر نیست.

برای استفاده از راهنمای کامل موتور جستجوی داک داک گو به اینجا و برای مشاهده سایت رسمی آن به اینجا و برای مطالب وبلاگ آن به اینجا مراجعه کنید.در پایان این نکته قابل  ذکر است که این سرویس همواره در حال توسعه و پیشرفت است و در نتیجه به منابع مورد استفاده آن افزوده می شود.

منبع: قضاوت آنلاین پایگاه آموزش و نشر الکترونیکی مطالب حقوقی

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=5753


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۲ دیدگاه

  1. Avatar

    با سلام خدمت تمامی کارکنان قضاوت آنلاین
    یه پرونده دارم که وکلای شهر سمنان چون محافظه کارند از انجام آن خودداری می کنند.
    طرف من بانک … است که با تخلفات انجام شده باعث تباه شدن سپرده بنده شدن و از پاسخ به سوالات قانونی بنده در مورد حسابم خودئاری نموده و جواب های گمراه کننده می دهند و حاضر به ارایه سند مدرک از سیستم الکترونیکی بانک که حق من که صاحب حسابم، خودداری می کنند.
    شما رو بخدا راه حلی جلو راه بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code