دوفصلنامه فقه و حقوق خانواده
دوفصلنامه فقه و حقوق خانواده

دوفصلنامه فقه و حقوق خانواده

معرفی مجله فقه و حقوق خانواده به همراه دانلود جدیدترین مقالات منتشره

دوفصلنامه علمی -ترویجی فقه و حقوق خانواده (ندای صادق) از نشریات دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران است که به عنوان یکی از پیشگامان مجلات علمی و پژوهشی دانشگاه ها در سال ۱۳۷۵، با شکل و محتوایی متفاوت با شکل فعلی، و متناسب با نیازها و اقتضای زمان، فعالیت خود را آغاز کرد، و در پی آن با هدف تکمیل رسالت علمی – ترویجی خود در سال ۱۳۸۹ در قطع و قالبی جدید به حیات خود ادامه داد.

دوفصلنامه فقه و حقوق خانواده در سال ۱۳۸۹ بر اساس مصوبه‌ی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به جُرگه مجلات معتبر علمی ـ ترویجی کشور پیوست.

در طی بیش از سه دهه فعالیت علمی ـ پژوهشی با رایـزنی های متعدد با مسؤولان وقت دانشگاه، این مجـله به انعکاس دستاوردهای علمـی و پژوهشی استادان، پژوهشگران مرکز علمی در زمینه های مختلف علوم انسانی ـ اسلامی در حوزه پژوهش‌های مسأله محور، مقایسه‌ای و میان‌ رشته‌ای در گستره فقه و حقوق خانواده و در راستای پاسخ‌گویی به شبهات، چالش‌ها و نیازهای موجود جامعه کوشش می­ کند زمینه مساعدی را برای عرضه مقالات تحقیقی اساتید و پژوهشگران به ویژه بانوان فراهم آورد.

سیر تحول دوفصلنامه

دوره اول انتشار از شماره ۱ تا شماره ۲۳ شماره به صورت “ماهنامه صورت علمی ـ خبری ندای صادق” به درج مقاله در رشته­ های مختلف علوم انسانی پرداخت.

دوره دوم از شماره ۲۴ تا شماره ۴۶؛ به صورت “ماهنامه ندای صادق “به نشر مقالات پژوهشی در حوزه فقه و حقوق اسلامی به نشریه‌­ای تخصصی تغییر یافت.

دوره سوم از شماره ۴۷ به یکی از زیر مجموعه­ های رشته فقه و حقوق اسلامی به منظور غنای هر چه بیشتر به صورت «دو فصلنامه» با نام «فقه و حقوق خانواده» منتشر می گردد.

تاکنون در راستای اولویت های پژوهشی دوفصلنامه، مقالاتی در حوزه ” حقوق مالی و غیرمالی زنان در ازدواج”، “حقوق والدین”، ” فقه و حقوق عمومی و خصوصی”، “دادرسی در امور خانواده”، “کلیاتی در حقوق خانواده”، “حقوق عمومی”، “حقوق اطفال” و …. به چاپ رسیده است.

قلمرو موضوعی مجله

دوفصلنامه علمی فقه و حقوق خانواده مطابق با آیین نامه مصوب ۱۳۹۸؛ مقالات علمی ـ پژوهشی، علمی ـ ترویجی و مقالات کاربردی را منتشر می نماید.

شناسنامه نشریه

صاحب امتیاز: دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران

مدیر مسئول: دکتر صدیقه مهدوی کنی، دکتری علوم قرآن و حدیث و استادیار دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران

سردبیر: دکتر عباس کریمی

دبیر اجرایی: الهه حاجیان حیدری

اهداف و چشم انداز

  • آشناکردن محققان، به ویژه بانوان پژوهشگر با حوزه های تحقیقاتی فقه و حقوق اسلامی.
  • ایجاد زمینه رشد محققانی که با شناخت مبانی فقهی و الگوهای رایج و با تأملی نو و بنیادی در علوم اسلامی به بررسی نقادانه در آن بپردازند.
  • بررسی مقایسه ای در مفاهیم حقوق اسلامی و سایر مکاتب غربی به منظور تعامل علمی و ترویج تفکر خلاق و نقاد.

در وب سایت دوفصلنامه فقه و حقوق سطح دسترسی آزاد به مقالات منتشره از دوره ۱۲ سال ۱۳۸۶ شماره ۴۵ و ۴۶ با دانلود لینک مستقیم هر مقاله فراهم است.

جدیدترین مقالات نشریه

  • یکی از دلایل عقلی جهت سلب مباشرت از دختران بالغ در امر نکاح، سریع‌التأثیری و غلبة احساس بر قوة عقل است که مانع از انتخاب زوجی هم‌کفو می‌شود. این امر مورد استناد طرفداران استقلال اولیا در عقد نکاح در فقه امامیه، قانون مدنی، و نظر جمهور فقهای اهل‌سنت در احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه است، درحالی‌که […]
  • به‌موجب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب ۱۳۹۲ تکالیف مهمی برعهدة سازمان بهزیستی قرار گرفته است. هدف، تبیین نقش و جایگاه و حدودوثغور مداخلة سازمان بهزیستی در فرآیند فرزندخواندگی وفق قانون مصوب ۱۳۹۲ است. بعد از آن مفهوم فرزندخواندگی(فرزندپذیری)، قانون ۱۳۹۲، آیین‌‌نامه‌ها و ضوابط و مقررات مربوط به آن بررسی، و […]
  • تحدید مداخلة نظام کیفری در جرائم خانوادگی که از آن به‌ قضازدایی تعبیر می‌شود یکی از نیازهای نظام قضایی است؛ لیکن از آنجا که موضوع قضازدایی از جرائم خانوادگی، با حقوق و مصالح جامعه و استحکام بنیان خانواده و تضمین حسن عملکرد آن ارتباط تنگاتنگ دارد، مستلزم تبیین مبانی و ضوابط ناظر بر قضازدایی است. […]
  • جمعیت به‌عنوان سرمایة انسانی یک کشور، مسئله‌ای‌ سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و امنیتی گسترده و پیچیده است که امروزه با توجه به کاهش نرخ موالید، باید به همة‌ جوانب آن به‌صورت جامع و صحیح نگریست. علت اصلی کاهش نرخ رشد ایران علاوه بر هزینه‌های اقتصادی ـ اجتماعی فرزندآوری و تربیت آن، سبک زندگی، توزیع […]
  • صلح از مفاهیم اخلاقی قرآن کریم در حوزه خانواده است که حل مشکلات خانوادگی به معنای تألیف قلوب و صلح و سازش بین زن و شوهر توسط دیگر اعضای خانواده را دربرمی‏گیرد. این مقاله درصدد است جهت مقایسه وضع موجود با وضع مطلوب با روش تحلیلی توصیفی آیات قرآن و مقایسه آن با نظام حقوقی […]
  • حق بر آموزش کودک، از حقوق فردیوی و از جمله حقوق اجتماعی برای داشتن جامعه‌ سالم است.در جامعه‌ کنونی، اجرای این حق بر عهده‌ نهادهای رسمی مانند دولت و نهادهای غیر رسمی مانند خانواده است. طبق اسناد بین‌المللی، خانواده با توجه به نقش اساسی خود که در تعلیم و تربیت کودک دارد، در تضمین اجرای […]

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و ارائه خدمات مشاوره آنلاین و وکالت

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران