نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

ایجاد وب سایت تبلیغاتی بدون مجوز جهت مراکز آزمایشگاهی و درمانی

آیا ایجاد وب سایت تبلیغاتی بدون مجوز از مرکز توسعه و تجارت الکترونیکی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای معرفی مراکز آزمایشگاهی و درمانی جرم است؟

شماره پرونده: ۴۰-۱۸۲-۹۸ک

سئوال:

ایجاد وب سایت نیاز به اخذ مجوز از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.

آیا ایجاد وب سایت سامانه الکترونیکی در زمینه معرفی آزمایشگاه ها و مراکز مجاز درمان در منزل که دارای پروانه فعالیت از وزارت بهداشت و درمان می باشند، مستلزم اخذ مجوز از وزرات بهداشت می باشد؟

در صورتی که چنین وب سایتی بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت و درمان ایجاد شود و اقدام به فعالیت تبلیغی برای شناساندن مراکز آزمایشگاهی و درمانی مذکور نماید، آیا از مصادیق تأسیس مؤسسه پزشکی غیر مجاز است و آیا فعالیت انجام شده در وب سایت مذکور از مصادیق بزه مداخله در امور پزشکی محسوب می گردد؟

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۸/۴۰ مورخ ۱/۸/۱۳۹۸ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

«بازگشت به استعلام فاقد شماره موره ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ به شماره ثبت وارده ۴۰ مورخ ۱۳۹۸/۱/۱۹ ، نظریه مشورتی کمیسیون قوانین کیفری این داراه کل به شرح زیر اعلام می گردد:

۱- اظهارنظر در این خصوص که فعالیت در بستر مجازی و از جمله فعالیت تبلیغاتی برای آزمایشگاه یا مرکز مجاز درمان در منزل منوط به اخذ مجوز از مرجع خاصی می باشد یا خیر، خارج از وظایف اداره کل حقوقی است.

۲- با توجه به مواد یک و سه «قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و داوریی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب ۱۳۳۴ با اصلاحات بعدی» و هم چنین معنای عرفی و لغوی عبارات تأسیس (ایجاد) مؤسسه پزشکی و مداخله در امور پزشکی، ایجاد وب سایت یا فعالیت تبلیغی در بستر فضای مجازی برای شناساندن مراکز آزمایشگاهی و درمانی فاقد مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ذیل عناوین یادشده قرار نمی گیرد.»

دکتر محمد علی شاه حیدری پور مدیر کل حقوقی قوه قضاییه

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=59321


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن