روز جهانی وکلای در معرض خطر
روز جهانی وکلای در معرض خطر

روز جهانی وکلای در معرض خطر

روز جهانی وکلای دادگستری در معرض خطر چه روزی است؟

وکلای دادگستری در سراسر جهان به سبب طبیعت حرفه خود در معرض انواع خطرات از جمله آزار و اذیت، پیگرد قانونی، بازداشت خودسرانه، تهدید، شکنجه و مرگ حکمرانان کشور متبوع خود و بعضا دیگر کشورها قراردارند.

وجه تسمیه روز جهانی وکلای دادگستری از آنجا آغاز شد که، سال ۱۹۷۷ میلادی چهار وکیل اسپانیایی به همراه یک کارمند، در محل کار خود توسط نئوفاشیست‌های اسپانیا به قتل رسیدند و هشت نفر دیگر به شدت زخمی شدند. این حادثه به کشتار آتوچا معروف شد.

برای زنده نگه داشتن یاد وخاطره کشته شدهگان فوق، بنای یادبودی برای وکلای کشته شده در میدان آنتونی مارتین مادرید ساخته شد.

حادثه مزبور موجب شد تا از سال ۲۰۱۰ میلادی روز ۲۴ ژانویه را «روز جهانی وکلای در معرض خطر» نام‌گذاری کنند تاامکانی برای انعکاس امنیت شخصی و حرفه‌ای وکلا در سراسر جهان باشد.

هر ساله در چنین روزی وکلای سرتاسر جهان در نشست‌هایی تخصصی به بحث و بررسی خطرات تهدید کننده حرفه وکالت پرداخته و وکلای در معرض خطر را شناسایی می‌کنند و بر همین اساس، نهادهای بین‌المللی از سال ۲۰۱۰ تلاش دارند، در هرساله به بررسی یکی از کشورهایی که وکلای دادگستری در آن کشور بیشترین سطح خطر را تجربه می‌کنند و بر آن کشور تمرکز کنند.

کشوری که وکلای آن کشور در اجرای وظایف حرفه ای خود در معرض اقدامات تروریستی گسترده، قتل، ضرب و شتم، تهدید، اقدام به تحقیر و آزار و حتی تهدید به بازداشت و شکنجه اعضای خانواده قرار می گیرند.

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و ارائه خدمات مشاوره آنلاین و وکالت

با امتیازدهی به مطلب ما را در بهبود محتوای سایت یاری رسانید.
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید