حمله عقاب به پهباد
حمله عقاب به پهباد

پهباد و ایده های مهار آن

پیشتر در مطلب «ضرورت وضع مقررات حاکم بر پرواز پهبادها» عنوان کردیم که استفاده از پهبادها روز به بروز در حال گسترش است. اگر جلوی استفاده غیرمجاز کاربران آنها گرفته نشود، باید شاهد  حوادث جبران ناپذیری باشیم. در گذشته پلیس بریتانیا از برخورد یک پهباد با یک هواپیمای مسافربری که از ژنو عازم لندن بود، در ارتفاء ۱۷۰۰ پایی جنوب غرب لندن خبر داد که خوشبختانه خلبان آن توانست با مهارت هواپیما را سالم فرود آورد ولی موضوع را به پلیس گزارش کرد. در چند ماه پیش به علت نزدیک شدن پهبادها به محوطه فرودگاه، دو حادثه در فرودگاه هاي پاريس و لس آنجلس گزارش شد. در سال گذشته يک پهباد حامل مواد راديو اکتيو بر بام خانه نخست وزير ژاپن در توکيو فرود آمد. مواردی از تجاوز پهبادها به حريم خصوصي و نقض امنيت هم گزارش شده است. مواردی از این دست سبب شد تا از یک طرف کشورها مقررات خاصی برای پرواز پهبادها وضع نمایند، مثلاً در کشور انگلستان براي به پرواز در آوردن پهباد، مجوزهاي مختلف نياز است و از اين حيث به کشور سخت گير معروف است. از طرف دیگر، این نیاز که برای دور جستن از خطرات پهبادها مواقعي لازم است تا آنها را از آسمان به زمين بکشانیم، قوت گرفت و شرکت ها و کشورهایی جهان را به سوی خلق ایده های نوین ولی امن برای پایین کشیدن پهبادها از آسمان به زمین سوق داده است که پست حاضر به برخی از آنها اشاره دارد.

شلیک گلوله

اولین ایده این است که با شلیک گلوله ای به پهباد در آسمان سرنگون شود اما چون ممکن است سقوط غیرقابل پیش بینی داشته باشد، نیاز به ایده های جدیدتر احساس می شود.

عقاب آموزش دیده

این ایده توسط پلیس هلند مورد استفاده قرار گرفت. شرکتی که پشت پروژه‌ي ایده استفاده از عقاب ها است می گوید چنانچه عقاب آموزش مناسب دیده باشد، بخوبی می تواند کنترل پهباد را با چنگال های قدرتمند خود در دست گرفته و آن را به زمین بکشاند به نحوی که خود عقاب ها هم آسیبی نمی بینند. با توجه به این که عقاب ها نمی توانند راه حل سریعی برای هر وضعیتی باشند، قرار است که برای استقرار در حوزه هایی با خطر بالا مثل فرودگاه یا رویدادهای بزرگ آموزش داده شوند. برای مشاهده فیلم آن می توانید به اینجا کلیک نمایید.

مسدود سازی یا اختلال فرکانسی

شرکتی در هلند اقدام به ارائه ایده مسدود سازی یا اختلال در سیگنال فرکانس های رادیویی هدایت کننده پهبادها به پلیس این کشور کرده است. همچنین شرکت دیگر هلندی، ایده مسدود سازی یا اختلال در کد GPS پهبادهای خودگردان را در دست بررسی دارد.

Drone Defender

شرکتی در اوهایو آمریکا ایده اختلال در فرکانس رادیویی را بکارگرفت که برای استفاده از آن باید یک دستگاه همراه دراز را برای نشانه گرفتن پهباد در آسمان بکار گرفت. تعداد پنجاه دستگاه از این نوع در آمریکا فروخته شد اما قانون ضد تداخل امواج رادیویی در آمریکا مانع از آن است که به غیر از مقامات فدرال، افراد دیگری قانوناً بتوانند از آن استفاده کنند.

Drone Catcher

پهبادگیر خودش نوعی پهباد است که با کمک یک دوربین منصوب روی آن، پهباد هدف را با تور می گیرد و با امنیت تمام با چتر به زمین می فرستد. این ایده مدنظر پلیس هلند است که از آن استفاده نماید.

بیشتر بخوانیدثبت، خرید، ورود و استفاده از پهبادها در ایران قانونی می شود

پهباد شکارچی 

مشابه ایده Drone Catcher است که توسط پژوهشگران دانشگاه فناوری میشیگان Michigan Tech HIROLab انجام شد که نام آن را پهباد شکارچی نهادند. پهباد شکارچی می تواند به طور خودکار یا به کمک یک نفر هدایت کننده از روی زمین، به شکار پهبادهای دیگر برود. یک پهباد می تواند یک تور شلیک کند و پهبادی که نباید در مکان خاصی باشد را بگیرد. این ایده برای محل هایی خوب است که سیستم حفاظت شده دارد و حراست یا سیستم امنیتی آن محل با مشاهده پهباد مزاحم سیستم را روشن می کند و یک پهباد شکارچی را می فرستد که آن مزاحم را بگیرد. خاطر داشته باشید که اگر پهباد همسایه برای شما مزاحمت ایجاد نموده و حریم شما را نقض می کند، باید از طریق مذاکره موضوع را حل نمایید نه با کمک پهباد شکارچی!

Sky Wall

نام پرتاپگری که با هوای فشرده کار می کند و یک کپسول با محتوی تور و چتر را به سوی پهباد شلیک می کند. لیزر و ژیروسکوپ آن می توان رد پرواز یک پهباد را بزند تا تور در زمان مناسب روی پهباد متخاصم بیفتد. این ایده در کشور انگلستان در حال بررسی است.

Geo Fencing

سازمان نظارت و ارزيابي شرکت ها و خطوط هوايي بريتانيا از Geo Fencing یا حصار کشی جغرافیایی استفاده می کند، به این معنی که وقتی پهباد به مرزی در آسمان می رسد که نباید در آنجا باشد، متوقف می شود یا از راه حل ردگیری پهبادها استفاده می کند تا محل حرکت آنها رصد شود و بطور بالقوه کاربران آنان را بتوان پیدا کرد. البته این شیوه می تواند به صورت یک سامانه هشدار دهنده برای وقتی که پهباد نزدیک فرودگاه آید یا حریم پهباد ممنوع وارد شود، باشد.

سازمان فوق مدعی شده است، در این کشور هیچ کاربر استفاده کننده غیرمجاز از پهبادها نمی تواند از چنگال قانون فرار کند و در حال حاضر نیز چندین تن از آنان در دادگاهای این کشور پرونده در حال رسیدگی دارند که ممکن است با مجازات حبس روبرو شوند.

موارد فوق حکایت از آن دارد که استفاده غیرمجاز از پهباد هم به موازات گسترش استفاده صحیح از آن در حال ازیاد است. این امر هشداری است به کشورهایی که هنوز در اول این راه قرار دارند، تا نگاهی به این موارد داشته و قوانین مربوط آن را تدوین نمایند.

منبع: قضاوت آنلاین

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=6177


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code