قانون یکسان سازی پاکت های سیگار در بریتانیا

قانون یکسان سازی پاکت های سیگار در بریتانیا

قانون یکسان سازی جعبه های سیگار در بریتانیا پنج شنبه هفته گذشته (۱۹ می برابر با ۳۰ اردیبهشت) به تصویب پارلمان این کشور رسید. از زمان اجرای این قانون بسته های سیگار بدون نشان های تجاری فروخته خواهد شد. بحث در مورد این قانون سال ها در جریان بود.

بحث در مورد این قانون سال ها در جریان بود ولی دولت بریتانیا ایده‌ی این قانون را در سال ۲۰۱۰ شش سال پیش مطرح کرد. در نهایت پنج شنه دادگاهی در لندن در پرونده شکایت چهار شرکت بزرگ تولیدکننده سیگار که مخالف این قانون بودند، علیه آنان حکم داد. قرار است تمام پاکت های سیگار در بریتانیا به رنگ سبز زیتونی که ۶۰ درصد روی جلد آنها یک علامت اخطار بزرگ در مورد تهدید سلامت بجای برند کمپانی تولیدکننده توتون نصب شده باشد و نام کمپانی در یک گوشه پاکت به شکلی نسبتاً نامحسوس درج خواهد شد.این قانون تا سال آینده، همین موقع به اجرایی خواهد شد.

این قانون تازه ای است که به رغم تمام مخالفت های شرکت های تولیدی سیگار در بریتانیا تصویب شد. قانونی که با فشار کمپین های ضد سیگار و حمایت وزرات بهداشت و سلامت بریتانیا در پارلمان رأی اکثریت را جمع کرد.

هدف اصلی این قانون جلوگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به سیگار است. برخی از کارشناسان عقیده دارند که از دلایل جذب بچه ها و نوجوانان به سیگار، مارک ها و برند روی پاکت و تبلیغاتی است که در حاشیه سیگار کشیدند و به چشم می آید.

در حال حاضر نیز قوانین سفت و سختی برای فروش سیگار در بریتانیا حاکم است مثلاً سیگار نباید جلوی چشم عموم بفرش برسد و به این دلیل در جعبه های کشویی نگهداری می شود. قیمت سیگار در این کشور نسبتاً قیمت بالایی دارد. یک بسته سیگار مالبرو بیست تایی حدود ۱۰ پوند یعنی معادل ۵۰۰۰۰ ریال قیمت دارد.با اجرای این قانون جدید، فروش بسته های ده تایی آن و همچنین سیگارهای نعنایی ممنوع می شود.

کمپین های ضد سیگار از قانونی شدن یکسان سازی جعبه های سیگار راضی هستند و آن را یک پیروزی برای سلامت عمومی و شعور جمعی می دانند زیرا معتقدند که همه‌ی احزاب سیاسی از آن حمایت کردند اما در مقابل مخالفان قانون عقیده دارند، هنوز شواهدی در دست نیست که این تصمیم تازه بتواند از میزان مصرف سیگار کم کند. مهمترین انتقاد آنان این است که با اجرای این قانون جنس مرغوب از نامرغوب قابل شناسایی نخواهد بود و دست قاچاقچیان و دلالان برای تولید و فروش سیگارهای روی تقلبی بازتر خواهد شد.

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=6364


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت