https://www.ghazavatonline.com/
خانه » کشکول » خاطرات قضایی » دکتری مجعول مدرس متون حقوقي
دکتری معجول مدرس متون حقوقي

دکتری مجعول مدرس متون حقوقي

تحقيقات حكايت از آن دارد كه بيشتر رزومه‌هاي كاري يا خطاهاي سهوي دارند يا بطور عمدي جعل شدند و در مورد صاحب آن دروغ مي گويند. مرد هزار چهره با بازي مهران مديري، شخصيت اين داستان با دروغ گفتن در مورد تحصيلات سابقه كاري خود توانست خودش را جاي رئيس پليس، خلبان، مربي فوتبال و فيلم ساز معرفي كند. در دنياي واقعي هم كساني بودند و احياناً‌ هستند كه هويت حرفه اي خودشان را جعل كردند و توانستند فرصت هاي خوب شغلي بدست آورند.

یحتمل بارها شنيده ايد كه فلان شخص يا حتي مقام دولتي گفته كه داراي مدرك تحصيلي دکتری هستم ولي بعد جعلي عذاب در آمد! یکی از همین موارد مربوط به دانشگاه محل تحصیل سابق من است.

در ایامی که در دانشكده حقوق شيراز تحصيل مي كردم، دکتری به نام م. نام داشت كه تازه از كشور انگلستان به ايران برگشته بود و به عنوان مدرس متون حقوقي این دانشكده مشغول كار شد. الحق که لهجه بسيار خوبي هم در انگلیسی داشت. بنده قبل از حضور در دانشگاه مدت دو ترم آموزش زبان را در مؤسسه زبان انگلیسی وفايي سپری کرده بودم و تا حدودی تسلط به تلفظ، مكالمه و ترجمه متون حقوقي داشتم و به این جهت از شيوه تدريس و ترجمه استاد و به ویژه لهجه ایشان لذت مي بردم.

 استاد چنان با اعتماد به بنفس و عشق و علاقه تدريس مي كرد كه اساسا جاي كوچكترين شك و شبهه اي باقي نمي گذاشت كه کسی بخواهد تردید نماید که مدرك او جعلي است. شاید هم تأسی از مکتب ماکیاولی می کرد، زیرا وی عقیده داشت که هرچه دروغ بزرگتر و با حرارت و شدت بیشتری بیان شود، مردم زودتر و بهتر آن را پذیرفته و باور می کنند، کما این که بعضی ها چنین کنند!

در آن زمان قبح مدارك تحصيلي جعلی مانند امروز ايران شكسته نشده بود. اشكالاتي در كار استاد بود كه حرف و حديث هايي نسبت به ايشان وجود داشت اما نه از جهت فوق، زيرا وی در آن روزِ شرايط سخت گزينش و جذب استاد در دانشگاه را، سپري كرده بود!

در هر حال بنده متون حقوقي را با ايشان گذراندم. چند سال بعد از فارغ التحصيلي، از طریق چند تن از هم دانشگاهی سابق خودم شنيدم كه در پی درگيري او با يكي از اساتيد دانشگاه، مجعول بودن مدرك تحصيلي ايشان فاش شد و متعاقب آن از دانشگاه اخراج گرديد. این آیا آن استاد پیشتر نسبت به جعلی بودن مدرک تحصیی ایشان آگاهی داشته و از آن به عنوان وسیله فشار علیه ایشان استفاده می کرد یا این که او نیز در همان زمان متوجه آن شد و بلافاصله افشاگری نمود یا خیر، کسی اطلاع ندارد.

دو پرسش:

تکلیف واحدهای درسی متون حقوقی که امثال من با ایشان گذرانده‌اند، چه می شود؟

آیا هنوز اساتیدی كه با مدارك جعلي و دروغي پست هاي مهم دانشگاهی را در اختیار دارند ولی وضعیت مدارک آنان فاش نشده است، وجود دارند؟

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش و نشر الکترونیکی مطالب حقوقی به همراه آموزش های صوتی و ویدیویی

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...

پاسخی بگذارید