خانه » مقررات » آیین نامه‌های حقوقی » آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۸۲ هیأت وزیران با تنقیح مواد و زیرنویس آرا
کانون کارشناس رسمی دادگستری
کانون کارشناس رسمی دادگستری

آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۸۲ هیأت وزیران با تنقیح مواد و زیرنویس آرا

آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۷ اردیبهشت ۱۳۸۲ هیأت وزیران با تنقیح مواد و زیرنویس آرای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شماره‌ : .۶۸۱۱ت ۲۷۴۵۵هـ

تاریخ‌ : ۱۳۸۲.۲.۱۵

وزارت دادگستری

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۲.۲.۷ بنا به پیشنهاد شماره ۱۱۱.۰۲.۲۷۹۷ مورخ ۱۳۸۱.۷.۲۸وزارت دادگستری و به استناد ماده (۴۰) قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری – مصوب ۱۳۸۱ – آیین‌نامه اجرایی قانون یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین‌نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌

فصل اول ـ کلیات‌

ماده ۱ـ در این آیین‌نامه‌، واژه‌های اختصاری زیر در مفاهیم مشروح مربوط به کار می‌رود:

الف ـ قانون‌: «قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌».

ب ـ کانون‌: «کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌».

ج ـ شورای عالی‌: شورای عالی کارشناسان رسمی‌».

ماده ۲ـ ملاک تعیین کارشناس رسمی‌ مقیم در مورد تعیین نصاب تشکیل کانون در مراکز هر استان‌، محل‌اقامتی می‌باشد که در پروانه کارشناسی آنان تعیین گردیده است‌.

ماده ۳ـ معیار تشخیص نزدیکترین کانون‌، فاصله نزدیکترین مرکز هر استان با مرکز استان دیگر، براساس جداول تعیین فاصله شهرها که به وسیله وزارت راه و ترابری تهیه می‌شود بوده و در صورت بروز هرگونه ابهام و اختلاف در تشخیص نزدیکترین کانون‌، نظر شورای عالی ملاک عمل می‌باشد.

فصل دوم ـ شورای عالی‌

ماده ۴ـ تعداد نصاب هر کانون برای عضویت در شورای عالی‌، متناسب با تعداد کارشناسان رسمی‌ آن‌ کانون‌، حداقل سه ماه قبل از برگزاری انتخابات در هر دوره انتخاباتی به وسیله شورای عالی تعیین و اعلام‌ می‌گردد.

ماده ۵ ـ نصاب کانونها برای عضویت در شورای‌ عالی با در نظر گرفتن نسبت کل کارشناسان رسمی‌ به‌ تعداد هجده نفر اعضاء شورای عالی تعیین می‌گردد.

چنانچه تعداد کارشناسان رسمی‌ یک کانون (اعم از کارشناسان آن استان و کارشناسان استان دیگری که به دلیل نداشتن کانون مستقل عضو آن کانون محسوب می‌گردند) کمتر از نصاب لازم برای معرفی یک عضو باشند، کارشناسان آن کانون به ترتیب با کارشناسان نزدیکترین کانون یا کانونهای دیگر تجمیع و تعداد نصاب‌ اعضاء برای شورای عالی تعیین خواهد شد.

تبصره ـ پس از تعیین و اعلام تعداد نصاب اعضای هر کانون‌، داوطلبان عضویت در شورای عالی یک‌ ماه مهلت دارند تا در کانون مربوط داوطلبی خود را ثبت نمایند. کانونها موظفند ظرف حداکثر پانزده روز از تاریخ پایان مهلت ثبت نام‌، اسامی‌ و آخرین وضعیت پروانه‌ کارشناسی داوطلبان را به شورای عالی و در دوره اول به کانون استان تهران اعلام نمایند.

ماده ۶ـ شورای عالی بلافاصله پس از وصول تمامی‌ اسامی‌ داوطلبان که ثبت نام کرده اند فهرست اسامی‌ و وضعیت پروانه آنان را در اختیار کمیسیون تشخیص صلاحیت موضوع ماده (۱۳) قانون قرار می‌دهد.

تبصره ۱ـ داوطلبان باید در زمان ثبت نام و اخذ رأی دارای پروانه معتبر کارشناسی بوده و در حالت‌تعلیق نباشند.

تبصره ۲ـ شورای عالی پس از اخذ نظر کمیسیون ماده (۱۳) بلافاصله فهرست اسامی‌ داوطلبان واجد شرایط را به کانونهای مربوط اعلام می‌نماید. داوطلبانی که صلاحیت آنها رد شده می‌توانند از تاریخ اعلام کانون مربوط به آنان‌، ظرف مدت پنج روز اعتراض خود را به کانون مربوط تسلیم نمایند. کانون مزبور بلافاصله اعتراضات واصله را به کمیسیون ماده (۱۳) منعکس نموده و کمیسیون یادشده‌ ظرف یک هفته نظریه قطعی خود را به کانون مربوط اعلام خواهد کرد.

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی علیرضا مرادی

Avatar
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز، کارشناس ارشد حقوق خصوصی و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.» شماره همراه 6004 - 675 - 0939 برای مشاوره حقوقی در سایت و تلگرام و قبول وکالت پرونده‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)