کانون کارشناس رسمی دادگستری
کانون کارشناس رسمی دادگستری

آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۸۲ هیأت وزیران با تنقیح مواد و زیرنویس آرا

آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۷ اردیبهشت ۱۳۸۲ هیأت وزیران با تنقیح مواد و زیرنویس آرای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شماره‌ : .۶۸۱۱ت ۲۷۴۵۵هـ

تاریخ‌ : ۱۳۸۲.۲.۱۵

وزارت دادگستری

هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۲.۲.۷ بنا به پیشنهاد شماره ۱۱۱.۰۲.۲۷۹۷ مورخ 1381.7.28وزارت دادگستری و به استناد ماده (۴۰) قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری – مصوب ۱۳۸۱ – آیین‌نامه اجرایی قانون یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

آیین‌نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌

فصل اول ـ کلیات‌

ماده ۱ـ در این آیین‌نامه‌، واژه‌های اختصاری زیر در مفاهیم مشروح مربوط به کار می‌رود:

الف ـ قانون‌: «قانون کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌».

ب ـ کانون‌: «کانون کارشناسان رسمی‌دادگستری‌».

ج ـ شورای عالی‌: شورای عالی کارشناسان رسمی‌».

ماده ۲ـ ملاک تعیین کارشناس رسمی‌ مقیم در مورد تعیین نصاب تشکیل کانون در مراکز هر استان‌، محل‌اقامتی می‌باشد که در پروانه کارشناسی آنان تعیین گردیده است‌.

ماده ۳ـ معیار تشخیص نزدیکترین کانون‌، فاصله نزدیکترین مرکز هر استان با مرکز استان دیگر، براساس جداول تعیین فاصله شهرها که به وسیله وزارت راه و ترابری تهیه می‌شود بوده و در صورت بروز هرگونه ابهام و اختلاف در تشخیص نزدیکترین کانون‌، نظر شورای عالی ملاک عمل می‌باشد.

فصل دوم ـ شورای عالی‌

ماده ۴ـ تعداد نصاب هر کانون برای عضویت در شورای عالی‌، متناسب با تعداد کارشناسان رسمی‌ آن‌ کانون‌، حداقل سه ماه قبل از برگزاری انتخابات در هر دوره انتخاباتی به وسیله شورای عالی تعیین و اعلام‌ می‌گردد.

ماده ۵ ـ نصاب کانونها برای عضویت در شورای‌ عالی با در نظر گرفتن نسبت کل کارشناسان رسمی‌ به‌ تعداد هجده نفر اعضاء شورای عالی تعیین می‌گردد.

چنانچه تعداد کارشناسان رسمی‌ یک کانون (اعم از کارشناسان آن استان و کارشناسان استان دیگری که به دلیل نداشتن کانون مستقل عضو آن کانون محسوب می‌گردند) کمتر از نصاب لازم برای معرفی یک عضو باشند، کارشناسان آن کانون به ترتیب با کارشناسان نزدیکترین کانون یا کانونهای دیگر تجمیع و تعداد نصاب‌ اعضاء برای شورای عالی تعیین خواهد شد.

تبصره ـ پس از تعیین و اعلام تعداد نصاب اعضای هر کانون‌، داوطلبان عضویت در شورای عالی یک‌ ماه مهلت دارند تا در کانون مربوط داوطلبی خود را ثبت نمایند. کانونها موظفند ظرف حداکثر پانزده روز از تاریخ پایان مهلت ثبت نام‌، اسامی‌ و آخرین وضعیت پروانه‌ کارشناسی داوطلبان را به شورای عالی و در دوره اول به کانون استان تهران اعلام نمایند.

ماده ۶ـ شورای عالی بلافاصله پس از وصول تمامی‌ اسامی‌ داوطلبان که ثبت نام کرده اند فهرست اسامی‌ و وضعیت پروانه آنان را در اختیار کمیسیون تشخیص صلاحیت موضوع ماده (13) قانون قرار می‌دهد.

تبصره ۱ـ داوطلبان باید در زمان ثبت نام و اخذ رأی دارای پروانه معتبر کارشناسی بوده و در حالت‌تعلیق نباشند.

تبصره ۲ـ شورای عالی پس از اخذ نظر کمیسیون ماده (۱۳) بلافاصله فهرست اسامی‌ داوطلبان واجد شرایط را به کانونهای مربوط اعلام می‌نماید. داوطلبانی که صلاحیت آنها رد شده می‌توانند از تاریخ اعلام کانون مربوط به آنان‌، ظرف مدت پنج روز اعتراض خود را به کانون مربوط تسلیم نمایند. کانون مزبور بلافاصله اعتراضات واصله را به کمیسیون ماده (۱۳) منعکس نموده و کمیسیون یادشده‌ ظرف یک هفته نظریه قطعی خود را به کانون مربوط اعلام خواهد کرد.

ماده ۷ـ به منظور انتخاب اعضا شورای عالی پس از تعیین نصاب هر استان در روز و ساعت معینی در کانون مربوط در سراسر کشور انتخابات برگزار می‌شود. کارشناسان رسمی‌دادگستری عضو کانون مربوط‌ می‌ توانند به تعداد دو برابر نصاب تعیین شده به کاندیداهای مورد نظر خود رأی دهند.

انتخاب شوندگان به ترتیب فوق در جلسه‌ای که در محل شورای عالی تشکیل می‌شود و تاریخ آن از قبل‌تعیین و به اطلاع منتخبین رسیده از بین خود ۱۸ نفر را به عنوان اعضاء شورای عالی انتخاب می‌نمایند. در هر صورت تعداد انتخاب شدگان در استان باید دو برابر نصاب تعیین شده باشد.

تبصره ۱ـ کلیه هجده نفر باقیمانده از منتخبان مرحله اول‌، به عنوان «افراد ذخیره‌» کانونهای مربوط در شورای عالی محسوب می‌گردند تا چنانچه اعضاء اصلی کانون مربوط به هر دلیل از جمله فوت‌، استعفاء، تعلیق‌، ابطال پروانه کارشناسی یا غیبت غیر موجه عضویت خود را از دست دهند، «افراد ذخیره‌» آن کانون که‌ به ترتیب حائز اکثریت آراء بوده برای بقیه مدت به عضویت اصلی شورای عالی درآیند.

تبصره ۲ـ چنانچه «افراد ذخیره‌» نیز به دلائل فوق وجود نداشته باشند، انتخابات میان دوره‌ای در کانون‌ مربوط انجام شده و دو برابر نصاب تعیین شده مذکور انتخاب و معرفی می‌گردند تا در شورای عالی با حضور تمامی‌ اعضاء اصلی و نیز «افراد ذخیره‌» کانونها که حداکثر سی و شش نفر خواهند بود، اعضاء اصلی مورد نیازتا حد نصاب را انتخاب نمایند.

در هر صورت رعایت نصاب تعیین شده برای کانونها اعم از اصلی و ذخیره باید مدنظرباشد. بقیه منتخبان مذکور، «افراد ذخیره‌» کانون مربوط برای باقیمانده مدت محسوب می‌گردند.

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=6528


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/

در باره علیرضا مرادی

قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی -- بارگیری کد امنیتی --

باز کردن چت واتساپ
ارتباط با ما
تماس با ما
بازدیدکننده محترم
برای ارتباط با مدیر سایت و انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین درخواست‌ را در واتسات مطرح کنید.