خانه » نظریات » مشورتی دادرسی کیفری » شرایط احراز ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به مخاطب چیست؟ (نظریه مشورتی ۳۳۳۴)
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

شرایط احراز ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی به مخاطب چیست؟ (نظریه مشورتی ۳۳۳۴)

مطابق ماده ۱۳ قانون آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی مصوب ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ رئیس قوه قضاییه «مشخصات ابلاغ الکترونیکی» به شرح زیر است: ۱) ورود کاربر به حساب کاربری، به منزله رسید ابلاغ است، زیرا وصول الکترونیکی اوراق قضایی به‌حساب کاربری مخاطب در سامانه ابلاغ، ابلاغ محسوب می‌شود. ۲) ابلاغ الکترونیکی دارای آثار ابلاغ واقعی است. ۳) اصل بر ابلاغ واقعی مخاطب است مگر بتواند بی اطلاعی از آن که صرفاً بلحاظ عدم دسترسی یا نقص در سامانه رایانه‌ای و سامانه مخابراتی میسر است را ثابت کند. ۴) خودداری از مراجعه به سامانه ابلاغ، به منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی موضوع ماده ۷۰ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی محسوب می‌گردد.

شماره: ۳۳۳۴/۹۴/۷
تاریخ: ۲۶/۱/۱۳۹۴

۳۳۷

شماره پرونده ۱۷۹۶ ـ ۱/۱۶۸ ـ ۹۳

سؤال:

با توجه به اینکه در سیستم مدیریت پرونده ( cms ) ثبت نتیجه‌ی ابلاغ اوراق قضایی ضروری دانسته شده است و با عنایت به رویکرد قوه قضائیه مبنی بر دادرسی الکترونیکی و نتیـجتاً گسترش طریقـه‌ی ابلاغ اوراق قضایی با پیـش‌بینی آن در مـاده ۶۵۵ الحـاقیه به قانون آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲، آیا ثبت نتیجه ابلاغ توسط کارمندان ذی سمت در واحد ابلاغ و رؤیت آن از ناحیه‌ی دادگاه بدون ملاحظه‌ی گواهی ابلاغ شده‌ی مأمور ابلاغ، کافی جهت احراز ابلاغ صحیح قانونی می‌باشد یاخیر؟

بیشتر بخوانید: اثر درج شماره تلفن همراه یا ثابت خواهان در دادخواست در اعتبار ابلاغ تلفنی چیست؟( نظریه مشورتی ۶۶۴)

نظریه مشورتی شماره ۲۵۴۸/۹۳/۷ ـ ۲۱/۱۰/۱۳۹۳  اداره کل حقوقی قوه قضائیه

صراحت مادّه ۶۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب۱۳۹۲، ابلاغ اوراق قضایی از طریق پست الکترونیکی را معتبر و کافی دانسته است؛ لذا درصورتی که با رعایت تبصره ۳ همان مادّه و مفاد مادّه ۶۵۶ و تبصره آن، صحت امضای الکترونیکی و اعتبار آن با رعایت تمهیدات امنیتی پیش‌بینی شده در مواد مذکور محرز گردد، جهت احراز ابلاغ صحیح و قانونی کافی می‌باشد. با این حال، تعیین چگونگی ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی منوط است به تصویب آئین‌نامه اجرایی مربوط از سوی رئیس محترم قوه قضائیه که مطابق قسمت اخیر تبصره ۲ مادّه ۶۵۵ قانون یاد شده، می‌باید توسط شورای راهبردی دادرسی الکترونیکی (موضوع مادّه ۶۴۹) تهیه شود.

منبع: قضاوت آنلاین به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد و یک، شماره ۲۰۴۹۰، ویژه نامه شماره ۷۸۹، یکشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۴

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

۲ نظر

 1. Avatar
  علیرضا قاسمی جویباری قاضی استان گلستان

  مدیر محترم سایت قضاوت آنلاین
  با احترام مجدد
  به نظرم اسم استاد صقری که استاد حقوق بازرگانی و تجارت هستند را اشتباه نوشته اید، منصور صقری
  نام و نام خانوادگی ایشان با توجه به دو جلد کتاب ورشکستگی و حقوق بازرگانی اسناد نشر شرکت سهامی نشر (*محمد صقری*) متولد ۱۳۳۱ هستند و هر چه با نام منصور صقری در اینترنت جستجو کردم فقط یک نفر و دکتر محمد صقری بودند و چندین جلد کتاب و چندین مقاله لاتین و انگلیسی که بسیار مفید بود.
  متاسفانه در ایران با توجه به شرایط تحریم های سنگین باید خود استادان یا در صف نشر یک و یا چند جلد کتاب خود سال‌ها بمانند تا دانشگاه منتشرنماید یا باید از جیب خود هزینه کنند که ناگهان می بینید کتاب ذی قیمت یک یا حداکثر دو بار بیشتر منتشر نشده و حالا باید بگردیم بدنبال استاد و کتاب یا مقاله مذکور …

  ضمنا به نظرم در باره ابلاغات قضایی الکترونیک موضوع ماده ۷۰-۷۴ ق.آ.د.م فقط عدم تضییع حقوق حقه کلیه مردم بوده… چندین وکیل و کارشناس محترم و در جایگاه خود استاد و خبره هستند بیش از ۷۰ سال سن و کبر سن دارند. باورکنید دستور داده ام که برگه ابلاغ را دستی چاپ و به آدرس اقامتگاه آنها موضوع ماده ۷۸ مستفادا ۶۹ بفرستند.
  الکترونیکی هم میگذاریم اما وقتی یه بنده خدا بیسواد عرضحال داده او را چه به خدات الکترونیک قضایی…

  یادم هست همیشه استاد دکتر شمس میفرموند: «حتی اگر شده خودت بنشینی و شفاهی بگوید و بنویسی و او اثر انگشت بزند باید انجام دهید… غرض مقنن سنگ اندازی نبوده حالا چرا اینقدر نظریات مشورتی پیچیده با ایهام و اشکال و امید به دستور ریاست قوه قضاییه موضوع را Forward کرده و ال… من الحیث الغیب..؟؟!

  به هرحال برخود واجب دانستم با آنکه نزدیک اذان صبح است و بنده هنوز در حال نکته برداری و نوشتن و کلنجار با چندین پرونده برای نوشتن رای و ابلاغ هستم، این موضوع را نیز به شما جهت اعمال اصلاح تذکر دهم.

  در ضمن من متوجه این کد کپچا نمی شوم، چون واقعاً چندین بار Error می دهد تا قبول کند، آنهم بدون فلیترشکن و کاملاً مشخص… نمی دونم به چه کاری می آید، با این اینترنت سرعت پایین و قطع و وصل شدن و پهنای کم باند…!؟؟؟
  موفق و موید باشید.
  یاحق

  0
 2. Avatar

  آقای قاسمی
  با درود و سپاس
  ضمن تشکر از دیدگاه ارزشمند شما و این که با وصف کمی وقت، تلاش می کنید نظرات ارزشمند خود را با کاربران سایت به اشتراک بگذاریید.

  در خصوص اشتباه نام استاد صقری؛ با توجه به مبنع ذکرشده در انتهای پست و آنچه نویسنده کتاب در مقدمه آن نسبت به نحوه تهیه و منابع بیوگرافی ها بیان داند، تا حد زیادی بعید به نظر می رسد که اشتباهی صورت گرفته باشد، مع الوصف تا زمان حصول اطمینان از این موضوع، نمی توان دست به اصلاح زذ.

  مشکلات سنوات اخیر در حوزه نشر، نه تنها مؤلفان بلکه خود ناشران را درگیر خود نمود! حال آن که وقت با ارزش آنان باید صرف امور مهمه دیگری شود تا در کوتاه ترین زمان ممکن بدست مخاطبان برسد!

  نحوه عملکرد شما در پیوند با ابلاغ اوراق قضایی و استدلال صورت گرفته برای آن، ستودنی است و انشاء الله که قضات دیگر نیز به تأسی از شما چنین نمایند.

  کپچای گوگل از مطمئن ترین شیوه های موجود جهت خلاصی از دست اسپم های بخش ورود به سایت و دیدگاه‌ها است.
  برای استفاده از آن، تنها کافی است در کامپیوترهای شخصی با کلیک و در گجت های همراه با لمس مربع کوچک سفید رنگ را انتخاب نمایید.
  توجه داشته باشید، چانچه در زمان فوق لغزشی صورت گیرد، گوگل در انسان بودن شما تردید کرده و از کاربر درخواست می کند برای تأیید هویت انسانی خود از ماشین، بر حسب مورد سئوال یا سئولاتی را با انتخاب تصویر پاسخ دهد. با انتخاب صحیح، انسان بودن شما تأیید و قادر به استفاده از سایت و از جمله بخش دیدگاه خواهیدشد.
  ما پیش‌تر از کپچاهای مختلف استفاده کردیم اما چون هوش مصنوعی آن‌ها به میزان گوگل نبود، ربات‌ها به سهولت آن‌ها را فریب داده و موفق به ارسال اسپم و هززنامه می شدند که خوسبختانه جایگزین کردن کپچای گوگل دیگر این مشکل را نداریم.
  به این جهت، امکان حذف آن و جایگزین کردن کپچای دیگر وجود ندارد.
  مانا باشید.

  0

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)