سوئیفت

سوئیفت

SWIFT سر جمع عبارت Society for worldwide Interbank Financial telecommunication به معنای «جامعه ارتباطات مالي بين بانکي بين‌المللي [گسترده]» یا «انجمن جهاني ارتباطات مالي بين بانکي» است که به شبکه جهاني پيام رساني بين بانکي نیز شهرت دارد. سوئيفت؛ يک شرکت با مسئوليت محدود است که زير نظارت نظام حقوقي بلژيک فعاليت مي‌کند و دفتر مرکزي آن نيز در همين کشور قرار دارد. مقرر آن در بروکسل است.سوئیفت در واقع شبکه جاده‌اي بين بانکي است که نقل و انتقال پول بين بانک‌ها در اين شبکه صورت مي گيرد. پيام هايي که در آن يک بانک به بانک ديگر مي گويد چقدر وجه، براي چه کسي، به کدام حساب بگذارند و يا از حسابش بردارند. از این شبکه مالي جهاني، بانک‌ها براي انتقال ميلياردها دلار هر روز از آن استفاده مي‌‌کنند. در حال حاضر بيش از ۹۷۰۰ بانک و مؤسسه مالي در ۲۰۹ کشور جهان عضو سوئيفت هستند.

سيستم سوييفت از آنجا اهميت پيدا مي‌کند که اين سيستم بيش از ۱۱ هزار مؤسسه و نهاد مالي در سراسر جهان را در بر مي‌گيرد که سالانه با مبادله بيش از شش ميليارد پيام، معادل صدها ميليارد دلار پول را بين ۲۱۵ کشور و سرزمين خودمختار اقتصادي در جهان جابه‌جا مي‌کنند.

بانک‌هاي ايران هم به اين سيستم وصل بودند، اما پس از تشديد تحريم‌هاي بانکي و نفتي ايران، ارتباط بانک‌هاي تحريم شده ايراني با اين سيستم از ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۰ قطع شد که از جمله آثار آن این بود ايران قادر نبود پول ناشي از درآمدهاي نفتي خود را از طريق شبکه بين‌المللي بانکي به داخل منتقل کند يا مبادلات ديگر بانکي را انجام دهد. در هر حال از سال گذشته تحریم های مزبور برداشته شد.

منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش و نشر الکترونیکی مطالب حقوقی به همراه آموزش های صوتی و ویدیویی

0
با امتیازدهی به مطلب ما را در بهبود محتوای سایت یاری رسانید.
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.