دکتر فرانسیس آدولف پرنی مشهور به موسیو پرنی
دکتر فرانسیس آدولف پرنی مشهور به موسیو پرنی

دکتر فرانسیس آدولف پرنی مشهور به موسیو پرنی

دكتر فرانسيس آدولف پرني، مشهور به موسيو پرني، باني و پيشنهاد دهنده گشايش مدرسه عالي حقوق در ايران و نخستين رئيس اين مدرسه بود. او دكتراي علم حقوق در شاخه كيفري را از فاكولته پاريس دريافت كرده و مدعي العموم (دادستان) دولت فرانسه بود.

موسيو پرني، به دليل نياز وزارت عدليه و دولت وقت به مستشار حقوقي عالي رتبه، به درخواست دولت وقت و موافقت رسمي رئيس جمهوري فرانسه، به ايران آمد. در يازدهم اوت ۱۹۱۱ (م.) به عنوان مستشار حقوقي و مشاور عالي قضايي (در كابينه صمام السلطنه و به هنگام وزارت عدليه حسن پيرنيا) به استخدام وزارت عدليه درآمد.

با شروع جنگ بين الملل اول، دكتر پرني به فرانسه رفت و پس از پايان جنگ به ايران بازگشت. مراجعت او با وزارت نصرت الدوله فيروز در وزارت عدليه و وثوق الدوله در وزارت خارجه مصادف بود. در اين زمان موسيو پرني (همان طور كه در تاريخچه مدرسه عالي حقوق در کتاب گفته شد) پيشنهاد تاسيس مدرسه عالي حقوق را ارائه كرد و پس از بررسي‌ها و تلاشهاي فراوان، در زمان تجديد ششمين دوره كنترات او با وزارت عدليه، سرانجام پروژه پيشنهاد تاسيس مدرسه عالي حقوق او مورد پذيرش قرار گرفت. او پس از گشايش مدرسه عالي، در كنار رياست بر امور مدرسه، به تدريس دروس حقوق جزا و اصول محاكمات كيفري پرداخت.

موسيو پرني، علاوه بر فعاليت در مدرسه عالي حقوق، به دليل ماهيت شغلي خود به عنوان مستشار حقوقي وزارت عدليه، عضو كميسيونهاي مختلف تهيه و تدوين قوانين بود كه به عنوان نمونه مي‌توان از كميسيون آيين دادرسي كيفري، كميسيون امتحانات از قضات استخدامي عليه و كميسيون ترفيع رتبه قضات، نام برد.

در دهم صفر ۱۳۳۰ (هـ . ق.) و همچنين سال ۱۳۳۵ (هـ . ق.) نشانهاي عالي علمي كشور به پاس خدمات علمي و قضايي ارزنده دكتر فرانسيس آدولف پرني، به وي اعطا شد. موسيو پرني پس از سازماندهي مدرسه عالي حقوق و واگذاري پست رياست مدرسه به محمد علي فروغي (ذكاء الملك) و خاتمه مدت ماموريت خود در ايران، در سال ۱۹۲۵ (م.) به فرانسه بازگشت.

منبع: قضاوت‌آنلاین؛ به نقل از مباركيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=6818


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت واتساپ
ارتباط با ما
تماس با ما
بازدیدکننده محترم
برای ارتباط با مدیر سایت و انجمن‌های مشاوره حقوقی قضاوت آنلاین درخواست‌ را در واتسات مطرح کنید.