مرکز فرهنگ و هنر اوناسیس آتن
مرکز فرهنگ و هنر اوناسیس آتن

محاکمه مجدد سقراط

حکم تبرئه سقراط بعد از ۲۴۰۰ سال صادر شد

در سال ۴۰۴ قبل از میلاد، آتن در نبرد با همسایه جنوبی خود اسپارت شکست خورد و پس از آن شکست ۳۰ سیاستمدار تحت حمایت و تایید دولت اسپارت در آتن به قدرت رسیدند که به شدت مخالف دموکراسی بودند.

در این دوران ۴ ساله، الیگارشی حاکم (حکومت ضد دموکراسی یک طبقه معدود) ، حقوق دمکراتیک مردم آتن را ناديده گرفت و تعداد افرادی که از حقوق شهروندی بهره مند بودند را از ۴۵ هزار نفر به ۳ هزار نفر تنزل دادن و بدون محاکمه ۲۵۰۰ آتنی را اعدام کرد.

طی این دوران بيشتر دموکرات ها به خواست حکمرانان جديد مجبور به ترک آتن گرديدند. اما در ماه مارس سال ۴۰۳ دموکرات ها توانستد بخشی از حومه آتن را به تصرف خود در آورند و بالاخره در سال ۴۰۰ پیش از میلاد، دوباره اصول دموکراسی را در آتن بر قرار کنند.

پس از حاکم شدن دوباره دموکراسی خواهان دادگاه هایی برای محاکمه عوامل حکومت الیگارشی و حامیان آنها برگزارشد و سقراط نیز به اتهام همکاری با آنها محاکمه شد.

سقراط در جریان حکومت ۴ ساله ۳۰ مستبد در آتن جزء ۳ هزار شهروند آتنی بود که حقوق شهروندی شان از سوی حکومت مستبد تضمین شده بود و به همین خاطر دموکراسی خواهان آتنی پس از رسیدن مجدد به قدرت ، وی را متهم به همکاری با دولت مستبدان کردند و خواستار محاکمه وی شدند.

در چنین اوضاع احوالی بود که، سقراط -فیلسوف شهیر و کبیر یونانی- در سال ۳۹۹ قبل از میلاد در محکمه ای در آتن به اتهام توهین به خدایان و منحرف کردن جوانان به مرگ با نوشیدن جام شوکران محکوم شد. با وصف این که بسیاری از دوستان و شاگردان او از وی خواستند تا مقدمات فرار وی از زندان را فراهم کنند اما سقراط با نپذیرفتن این موضوع، در نهایت جام شوکران را سرکشید و به تصمیم دادگاه گردن گذاشت. دلیل اصلی محاکمه سقراط در دادگاه به قدرت رسیدن دوباره طرفداران دموکراسی در آتن بود.جزئیات محاکمه را می توانید در اینجا بخوانید.

محاکمه سقراط بار دیگر در ۲۶ می ۲۰۱۲ برابر با ۷ خرداد ۱۳۹۱ در مرکز فرهنگ و هنر اوناسیس آتن صورت گرفت.

جلسه نمادین دادگاه سقراط با حضور بسیاری از حقوقدانان معتبر اروپایی و آمریکایی به عنوان وکلا و اعضای هیئت منصفه تشکیل شد. در این محکمه برخی از وکلا نقش شاکی و برخی دیگر نقش مدافع را بازی کردند.

در نهایت اکثریت اعضای هیئت منصفه و حاضران در جلسه به برائت سقراط از اتهامات وارده رای دادند.

منابع: تابناک و Russia Today

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5٫00 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

دیدگاهتان را بنویسید