عبدالحسین شیبانی معروف به وحید الملک
عبدالحسین شیبانی معروف به وحید الملک

عبد الحسین شیبانی

زندگی نامه عبد الحسین شیبانی ملقب به وحید الملک، رئیس مدرسه عالی علوم سیاسی

عبدالحسين شيباني، ملقب به وحيد الملك، فرزند حاج ميرزا حسن خان (آقا جان) پسر حاج ميرزا محمد مهدي حاكم كاشان فرزند غفور شيباني كاشاني بود. او در سال 1242 (ش.) در كاشان به دنيا آمد. ابتدا چند سالي در هندوستان به فراگيري علوم پرداخت و در سال 1275 (ش.) به لندن رفت.

او در دانشگاه كمبريج لندن به ادامه تحصيل مشغول شد و در كنار تحصيل به خبرنگاري براي روزنامه تايمز لندن و تدريس زبان و ادبيات فارسي مي‌پرداخت. در سال 1282 (ش) از سوي دولت ايران مأمور شركت در كنگره مستشرقين در بندر الرژه شد.

در سال 1285 (ش.) به ايران بازگشت و در دوره‌هاي دوم و سوم به عنوان نماينده مردم تهران و در دوره چهارم به نمايندگي از مردم تبريز به مجلس شوراي ملي راه يافت.

در سال 1288 (ش.) عضو كميسيون عالي مشروطه خواهان بود و در فروردين 1291 (ش.) به دستور ناصرالملك به كاشان تبعيد شد. در سال 1293 (ش) يكي از مهاجران به كرمانشاه بود و در كابينه مهاجرين، سرپرستي وزارت پست و تلگراف را به او سپرده بودند.

در سال 1298 (ش) رياست مدرسه عالي علوم سياسي و حقوق را بر عهده گرفت. ساختمان معروف مدرسه عالي حقوق (بين محله فردوسي و لاله زار) در زمان رياست او خريداري شد و تغييرات عمده‌اي در تشكيلات آموزشي مدرسه به وجود آمد. او از 5 آبان 1299 (ش.) تا 28 بهمن 1299 (ش.) وزير معارف و اوقاف و صنايع مستظرفه [مؤنث مستظرف به معنی زیبا. ظریفه] بود و از 27 خرداد 1301 تا 25 بهمن 1301 (ش.) وزارت پست و تلگراف را در كابينه قوام السلطنه بر عهده داشت.

عبدالحسين شيباني، در سال 1352 (ش.) در تهران در گذشت.

منیع: قضاوت‌آنلاین، به نقل از مباركيان، عباس، چهره ها در تاريخچه نظام آموزش عالي حقوق و عدليه نوين، چاپ اول، انتشارات پيدايش، تابستان 1377

آخرین بروزرسانی: ژوئن 3rd, 2020 ساعت: 04:38 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=6967


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
تبلیغ متنی: https://www.tehran-atorney.com/
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید