نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

اعاده دادرسی فوق العاده آرای داوری

آرای داوری مشمول تبصره ۱ ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری نبوده و اعاده دادرسی فوق العاده و خاص نسبت به آن ها ممکن نیست

کد نشست ۱۳۹۹-۶۸۹۲

صورت‌جلسه نشست قضائی مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ قضات شهر مشهد در استان خراسان رضوی

موضوع:  آراء داوری خلاف بین شرع

پرسش

ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و بند های ذیل آن اشاره به آرائی که مشمول ماده ۴۷۷ بوده را تصریح نموده است و در مورد آراء داوری در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره های ذیل آن اشاره و تصریح قانونی نشده است.

حال با توجه به عمومات قانون و فلسفه ایجاد ماده ۴۷۷ [قانون فوق] که بر این امر که، اگر ریاست محترم قوه قضائیه یا سایر مقامات ذکر شده آرایی خلاف بین شرع تشخیص دهند و از طریق ریاست محترم قوه قضائیه درخواست تجویز اعاده دادرسی می نماید.

حال آیا در مورد آراء داوری که در مواد ۴۷۷ و ۴۷۸ قانون آیین دادرسی مدنی تصریحی نسبت به آن نشده است، ریاست محترم قوه قضائیه یا سایر مقامات ذکر شده در تبصره ۳ ماده ۴۷۷ می توانند در صورتی که رای داوری خلاف بین شرع باشد نسبت به آن مقامات تجویز اعاده دادرسی نمایند یا اینکه آراء داوری منصرف از ماده ۴۷۷ بوده و مشمول ماده مزبور نمی باشد ؟

نظریه اکثریت

اولاً- مطابق با منطوق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری رای قطعی صادره از مراجع قضایی که خلاف شرع بین باشد، قابلیت تجویز اعاده دادرسی از طریق ریاست محترم قوه قضائیه را داشته و رای داوری منصرف از مفهوم رای قطعی مراجع مراجع قضایی است.

ثانیاً- مقامات ذکر شده در تبصره ۳ ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری شامل رییس دیوان عالی کشور-دادستان کل کشور- رئیس کل سازمان قضایی نیروهای مسلح و رئیس کل دادگستری استان که مطابق با قانون در عرض یکدیگر قرار گرفته اند صرفاً به آرای قطعی اعم از حقوقی یا کیفری را که خلاف شرع بین تشخیص دهند امکان درخواست تجویز اعاده دادرسی را دارند که با توجه به منطق حقوقی که تبصره بر اساس منطوق ماده تفسیر می شود و آرای قطعی منصرف از رای داوری است نمی توان آرای داوری را مشمول عنوان عبارت رای قطعی مراجع قضائی دانست.

ثالثاً- طبق تبصرهای ۱و ۲ ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری تمامی مصادیق تجویز اعاده دادرسی شامل احکام قرارها دستورهای موقت دادگاهها و تصمیمات دادسراها و آرای شوراهای حل اختلاف تصریح شده است و با توجه به خلاف اصل بودن اعاده دادرسی و اصل قطعیت آرا در موارد استثنا بایستی به قدر متقین آن یعنی مواردی حصری استناد نمود که آرا داوری مشمول مصادیق حصری در قانون نمی باشد.

رابعاً- قانون گذار مطابق با مواد ۴۸۹ و ۴۹۰ و ۴۹۲ و ۴۹۳ قانون آیین دادرسی مدنی ضمانت اجرای در مورد ابطال رای داوری را پیش بینی کرده است و در قوانین خاص از جمله ماده ۲۳ قانون داوری تجاری بین المللی مصوب ۱۳۷۷ مصادیق خاص بیان شده است که موارد مزبور منصرف از فرض سوال بوده و در صورتی که به رای داور در مرجع قضائی حقوقی اعتراض شده باشد یا مرجع حقوقی به جهت خارج از مهلت بودن اعتراض را مربوط اعلام کرده باشد مورد منصرف از فرض سوال بوده است و مورد مشمول ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری خواهد بود.

در نتیجه نظر اکثریت با استدلال های فوق مبنی بر عدم شمول ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به آرا داوری خلاف بین شرع است .

بیشتر بخوانید:

مقامات قبول کننده درخواست اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری
زمان نقض آرای خلاف بین شرع یا قانون دیوان عدالت اداری
مسلمات فقه و شرع در جرائم رایانه ای و کلاهبرداری اینترنتی
مسلمات فقه و شرع در جرائم رایانه ای و کلاهبرداری اینترنتی
اعاده دادرسی فوق العاده در ضرب و جرح عمدی

نظریه اقلیت

با استناد به تبصره ۳ ماده ۴۷۷ و اصل کلی شرعی مبنی بر اینکه امکان اجرای رای خلاف بین شرع با فرض احراز خلاف بین بودن آن وجود ندارد و عبارت تبصره ۳ ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری منصرف از اصل ماده ۴۷۷ بوده و شمول آن حتی آرای داوری را شامل می گردد.

نظریه هیأت عالی

نظر به اینکه در ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری آراء صادره از مراجع قضایی در شمول ماده مرقوم قرار گرفته است و آراء داوری صادره از مراجع قضایی نیست، نتیجتاً نظریه اکثریت صحیح اعلام می‌شود.

سامانه نشست های قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=70977


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۲ دیدگاه

 1. Avatar

  با عرض سلام و ادب و احترام
  اینجانب داریوش … فرزند ایثارگر حسن … به سه عنوان متهم شدم:
  فیلم دوربین مداربسته ای که هیچ کس نگاهش نکرده و بارها تقاضای دیدن فیلم را داده ام و اصلا توجهی نشده و عنوان این را دارد قاضی محترم پرونده ما وسایل دیدن نداریم حتی با عنوان اینکه خودم لپ تاپ برای دیدن میاورم ولی متاسفانه با بدترین برخورد اجازه صحبت دیگر ندادن.
  شهادت شهود که هر کدام یه داستان از ماجرا تعریف کرده در صورتی که اصلا ده تا دوربین مدار بسته وجود داشته و اصلا افراد مورد نظر آنجا نبوده آن اقرار بنده در صورتی که بنده گفتم ایشان به بنده حمله کردن.
  حال باز هم با اینکه بنده نه سابقه ای دارم و نه دنبال درگیری بودم خداوندگان پول و ثروت روی بدش را به بنده نشان داد.
  از آنجا که بنده یقین دارم که قانون بر پاشنه عدالت می چرخد تقاضای رسیدگی مجدد را دارم حتی اجازه گذاشتن دفاعیه از من در پرونده داده نشد و حتی با گرفتن وکیل در روز آخر وکیل هم جرات دفاع از بنده را نداشت و عنوان کرد زورشان زیاد است تسلیم بشو و حتی نگذاشتن متنی را که می خواست در پرونده اینجانب بگذارد.
  حال از شما تقاضای رسیدگی را دارم فقط یه فرصت تور و به خدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code