خانه » نظریات » نظریات اداره حقوقی » نظریات مشورتی حقوق خانواده » طرح دعوی اعسار و تقسیط زوج در هنگام تقدیم دادخواست طلاق
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

طرح دعوی اعسار و تقسیط زوج در هنگام تقدیم دادخواست طلاق

شماره۸۴۱/۹۴/۷                                                                                                                                                                                          ۳/۴/۱۳۹۴

۳۴۴

شماره پرونده ۲۲۳۷ ـ ۱۶/۹ ـ ۹۳

سؤال

با توجه به اینکه در قسمتی از ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ آمده است که طلاق در صورت رضایت زوجه یا صدور حکم قطعی دایر بر اعسار زوج یا تقسیط محکوم به نیز ثبت می شود، آیا زوج می تواند در حین ارائه دادخواست طلاق چه از جانب خودش یا زوجه دادخواست اعسار یا تقسیط بدهد یا باید بعد از صدور رأی طلاق و قبل از اجرای صیغه طلاق این کار را انجام دهد؟

نظریه مشورتی شماره ۹۴/۹۴/۷ ـ ۱۹/۱/۱۳۹۴ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

زوج می­‌تواند در حین رسیدگی به دعوای طلاق، چه درخواست طلاق از جانب خودش باشد چه از جانب زوجه (زیرا در هر دو صورت با توجه به ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، زوجه می تواند برای دریافت حقوق مالی خود به شرح مندرج در رأی مربوطه، تقاضای صدور اجرائیه نماید)، باتوجه به ماده ۲۴ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی و رأی وحدت رویه شماره ۷۲۲ ـ۱۳/۱۰/۱۳۹۰ دیوان عالی کشور، دادخواست اعسار و تقسیط از حقوق مالی زوجه (مهریه، اجرت­ المثل و…) را به همان دادگاه رسیدگی‌کننده به طلاق بدهد و دادگاه مذکور مکلف به رسیدگی همزمان می‌باشد.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد و یک، شماره ۲۰۵۰۳، ویژه نامه شماره ۷۹۴، چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴

0
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 4٫00 از5)
Loading...

راهنمای تبلیغات در قضاوت آنلاین

درباره‌ی مدیر سایت

Avatar
علاقمند به حقوق، فناوري اطلاعات و ارتباطات که تلاش کرد وب سایتی برای آموزش حقوق و مطالب خواندگی دیگر راه‌اندازی نماید.

همچنین ببینید

دستورالعمل های قوانین و مقررات

دستور العمل اجرایی طرح هر مسجد یک حقوقدان مصوب ۱۳۹۸ معاونت فرهنگی قوه قضاییه

دستورالعمل اجرایی طرح هر مسجد یک حقوقدان مصوب 7 مهر 1398 معاونت فرهنگی قوه قضاییه با هدف ارتقای سواد حقوقی و قضایی جامعه و مشاوره حقوقی رایگان ابلاغ شد.

پاسخی بگذارید