کالبد شکافی مجازی

کالبد شکافی مجازی یا ویرتاپسی

توضیح: کالبد شکافی در مورد مرگ های مشکوک یک ابزار الزامی است. آسیب شناسان یا پاتولوژیست های پزشکی قانونی سه سال آموزش می بینند تا بتوانند تشخیص دهند که متوفی یا مقتول چگونه، چرا و حتی کی و کجا به پایان عمرش رسیده است.

دانشگاه زوریخ در سوئیس با تلفیق چند فناوری، روشی ایجاد کرد که می توان با آن کالبد شکافی مجازی انجام داد.

Virtual Autopsy یا به اختصار Virtopsy ترکیبی از چند فناوری است که شامل: MIR که تصویری از بافت های نرم را می سازد، سی تی اسکن که نوعی تصویر برداری چند لایه ای با اشعه ایکس است و اسکن سه بعدی که یک تصویر با وضوح بالا از سطح بدن تهیه می کند  در نهایت آنچه بدست می آید یک مدل دیجتیال سه بعدی از درون و برون جسد مورد تحقیق است.

کاربرد و فواید

گرچه در حال حاضر نمی توان هیچ روش جایگزینی برای کالبد شکافی سنتی یافت و ویرتاپسی موجب نمی شود که تیغ جراحی را کلاً کنار گذاشت ولی مکمل کالبد شکافی کلاسیک است. یک ارزش افزوده و موجب ارتقاء کیفیت کار پزشکی قانونی است.

کالبد شکافی دیگر لزوماً تنها استاندارد این کار نیست. بعضی از روش های تصویر برداری نسبت به کالبد شکافی کلاسیک یافته های بهتری فراهم می کند.

یک پاتولوژیست پزشکی قانونی نه تنها می خواهد آنچه را که با چشمان خود می بیند را مشاهده می کند بلکه با کمک ویرتاپسی می تواند چیزهایی را که با چشم [بدون مسلح] نمی توان دید را در گزارش خود مستند کند. معنی آن این است که می توان هوا، گازها و چگونگی توزیع آنها در داخل بدن را دید. می توان اجسام خارجی مثل خرده شیشه یا فلز را دید یا می توان چیزهایی را مستند کرد که تا قبل از این تنها راه آن تشریح جسد بود.

کالبد قربانی خودش بخشی صحنه جنایت است. ویرتاپسی به شما اجازه می دهد در آن صحنه با آرامش و بدون دستکاری شواهد و همچنین از همه از همه زوایا در مورد ماجرا تحقیق کنید. مثلاً در مورد جسد مقتولی که با چاقو به قتل رسیده است می دانیم که مقتول در اثر ضربات چاقو به قتل رسیده است ولی درازای تیغه چاقو را نمی دانیم. محاسبه این امر با روش متعارف کالبد شکافی دشوار است ولی اگر یک مدل سه بعدی سرتاسری داشته باشیم می توانیم بدقت داخل آن شویم و درک کاملی از جراحت های سطحی و عمقی جسد بدست آوریم.
به کمک ویرتاپسی درازای چاقو قابل تعیین است.این امر مهم است زیرا به مجرد این که آلت جرم پیدا شود DNA مظنون را ار روی آن برداشته و از همین راه او را محکوم کرد.

در حال حاضر بازساسان می توانند به صورت دیجیتال کل صحنه جنایت را بازسازی کنند. پلیس سوئیس می تواند تمام وسایل را در صحنه جنایت اسکن کند و با داده های بدست آمده از کالبد شکافی مجازی، می تواند مشاهده کند که جراحت وارد شده به قربانی با آنچه در اسکن دیده می شود، مطابق دارد یا خیر؟

همه مجموعه داده هایی که جمع آوری می شود می تواند به هم مربوط شود. پس می توان یک مجموعه داده بزرگ را تشکیل داده که در آن وضعیت بیرونی و داخلی جسد عیناً مستند می شود. بعداً می توان آن را با داده هایی که پلیس جمع آوری می کند از قبیل نقشه، اسکن لیزری از صحنه گرفته تا اسحله های بکار رفته، تلفیق کرد تا به این ترتیب یک صحنه جنایت را بطور مجازی خلق کرد.

این روش مزایایی هم دارد، داده های بدست آمده تا ابد نگهداری می شود و این سبب می شود تا در صورت یافتن سر نخ های تازه در آینده بتوان به آن مراجعه کرد بدون این که نیاز به نبش قبر باشد که این موضوع می تواند برای خانواده هایی که دغدغه عرفی و مذهبی دارند، رضایت بخش باشد.

کلید شکافی نقطه تلاقی پزشکی و قانون است اما احساسات آدم ها در آن نقش دارد. خانواده ها از این جهت که هم دنبال علت مرگ عزیز شان باشند و هم حرمت جسدشان را نگهدارند، دچار احساسات متناقض می شوند. با وجود ویرتاپسی می توان در مسیر کسب و نگهداری این شواهد و مدارک حساس با آرامش بیشتری حرکت کنیم.

منبع: قضاوت آنلاین تلخیص گزارش کليک از دانشگاه زوريخ سوئيس

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=73


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

یک دیدگاه

  1. Avatar photo
    يوسايت ديزاين

    با سلام
    بسيار مطلب ارزشمندي بود
    تشكر