هویت بین المللی تجهیزات موبایل

شماره سریال گوشی موبایل

کلمه IMEI سر جمع عبارت International Mobile Equipment Identity به معنی “سيستم جهاني تعيين هويت” است که به كد شناسايي بين الملي براي تجهيزات همراه، شماره سريال گوشي، كد پانرده رقمي منحصربه فرد هم نامیده می شود.

IMEI در واقع یک کد منحصر به فردی است که به هر گوشي تلفن همراه تعلق دارد و این گوشی از آن طريق شناسايي مي شود. این کد در هر گوشي متفاوت بوده و توسط يك موبايل GSM براي شناسايي در شبكه GSM بكار مي رود. كد مذبور هيچگاه در اين شبكه براي آدرس دهي مبداء و مقصر استفاده نمي شود. با هر بار رجيستر شدن سيم كارت، كد IMEI براي شبكه در قسمت ثبت ID تجهيزات EIR ارسال و ثبت مي گردد. معمولاً در هنگام نصب برنامه ها و يا پيداكردن كد كرك برخي از نرم افزارها، بايد اين كد را به همراه داشت.
به كمك اين كد، گوشي در سرويس شبكه تلفن همراه معرفي و شناخته مي شود. به مجرد روشن شدن گوشي، كد IMEI آن فعال شده و به سيستم ها و بانك های اطلاعاتي شبكه تلفن همراه مخابره مي شود. در برخي از شركت ها، از طريق كد فوق براي گوشي هاي به سرقت رفته استفاده مي شود، زيرا به مجرد روشن شدن گوشي، مكان و موقعيت آن شناسايي مي شود.

اعداد پانزده رقمي معرف چيست؟
شش رقم اول سمت چپ آن به كد تصويبي آن كشور مربوط مي شود.
دو رقم بعد از آن بيانگر كارخانه و شرکت سازنده گوشي است. مثلاًعد ۱۰ و ۲۰ به كارخانه نوكيا و عدد ۵ به كارخانه زيمنس مربوط است.
شش رقم بعدي، شماره سريال گوشي است كه از روي جعبه گوشي قابل دسترسي است.
رقم آخر هم يك رقم اضافي بوده كه در گوشي هاي مختلف، متفاوت است.

ضمناً براي تعيين كشور سازنده گوشي خود می توانید شماره IMEI آن را در این سایت وارد كنيد. اگر رقم ۷ و ۸ IMEI گوشي اگر ۰ بود دليلي بر اصل بودن گوشي است.

برای بدست آوردن IMEI گوشی باید در نظر داشت که در برخی از گوشی با وارد کردن و شماره گیری کد #۰۶۸#* و در برخی دیگر با کد #۰۶#* توسط خود گوشي نمايش دادن مي شود. همچنين اين كد در زير باتري روي بدنه موبايل بر روي برچسب سفيد رنگي نيز چاپ شده است.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=7313


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

علیرضا مرادی
قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای مرکز و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت

۲ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام
    من گوشی سامسونگ A51 رو خریدم و رقم ۷ و ۸ عدد “۱۱” رو نشون می ده.
    خواشا بگید ماله کجاست؟
    روی جعبه نوشته هند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code