تازه های سایت
خانه » بیوگرافی » اساتید حقوق » زندگی نامه دکتر عباس زراعت
دکتر عباس زراعت

زندگی نامه دکتر عباس زراعت

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه ق.ظ

دکتر عباس زراعت که جامعه حقوقی وی را با مجموعه کتب شرح ۱۵ جلدی قانون مجازات اسلامی می شناسیم، متولد ۱۳۴۴ در شهرستان کاشان، حقوقدان و وکيل، استاد تمام رشته‌ی حقوق در دانشگاه کاشان است. سابقه رياست و مديريت گروه حقوق دانشکده علوم انساني و معاونت اداري و مالي دانشگاه کاشان را دارد. او در اولين دوره شوراي اسلامي شهر کاشان به عنوان نفر اول انتخابات به عضويت اين شورا درآمد.

زراعت ديپلم علوم تجربي را در سال ۱۳۶۳ از دبيرستان امام خميني کاشان دريافت کرد و تحصيلات دانشگاهي خود را در رشته حقوق اسلامي در دانشگاه تهران گذراند. وي در سال ۱۳۶۷ مدرک کارشناسي و در سال ۱۳۷۴ دکتراي خود را از دانشگاه تهران دريافت کرد و در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسي از انگلستان فارغ‌التحصيل شده است. موضوع پايان‌نامه دکتراي وي از دانشگاه تهران «جرم سياسي» و پايان‌نامه دکتراي وي در انگلستان «بررسي تطبيقي حقوق کيفري اروپا و ايران» بوده‌است.

ایشان در دوره آموزشی قضات با عنوان «نظریه بطلان در آیین دادرسی کیفری» که در روز سه شنبه مورخ ۵ تیرماه ماه جاری در ساختمان آموزش دادگستری استان تهران برگزار شد، به تشریح این نظریه پرداختند. آموزش شامل دو بخش است. قسمت اول– کلیات نظریات بطلان و قسمت دوم– مصادیق نظریه بطلان در آیین دادرسی کیفری در مرحله دادسرا. فایل صوتی قسمت اول آموزش در قضاوت آنلاین قرار گرفت که برای مشاهده آن می توانید به اینجا مراجعه نمایید. استاد در همین جلسه آموزشی بیان داشتند که قبل از ورود به کار اجرایی که اشاره وی به عضویت در شورای اسلامی شهر کاشان می باشد، روزانه قریب به ۱۵ تا ۱۶ ساعت مطالعه و تحقیق داشتند اما کار اجرایی که از آن تعبیر به “آلوده شدن” نمودند، باعث شد تا کمتر فرصت آن را داشته و حتی مدتی از آن غافل شدند.

سوابق تدريس:
وي دروس فقه، اصول فقه و ادبيات عرب را در حوزه علميه، دروس فقه، اصول فقه، حقوق جزا، آيين دادرسي کيفري و ادله اثبات دعوا را در مقطع کارشناسي دانشگاه، دروس فقه، اصول فقه، حقوق جزاي تطبيقي، آئين دادرسي کيفري و حقوق جزاي اقتصادي در مقطع کارشناسي ارشد و دروس آئين دادرسي کيفري تطبيقي و حقوق جزاي تطبيقي را در مقطع دکترا تدريس کرده‌است. زراعت در سال ۱۳۸۴ به عنوان استاد تمام رشته حقوق دانشگاه کاشان شناخته شد. استاد تمام (پروفسور)، پایه سی، گروه حقوق، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه کاشان. چند سال به عنوان استاد نمونه و پژوهشگر نمونه در دانشگاه کاشان و استان اصفهان انتخاب شده‌است. وي همچنين نفر اول در آزمون وکالت بود و اینک وکيل پايه‌ يک دادگستري است.

زراعت در جنگ ايران و عراق شرکت داشت و نیز مجروح شد.

سوابق تحصیلی در یک نگاه:

دیپلم: علوم تجربی، دبیرستان امام خمینی کاشان، ۱۳۶۳

کارشناسی: حقوق اسلامی، دانشگاه تهران، ۱۳۶۳-۱۳۶۷

کارشناسی ارشد: حقوق اسلامی، دانشگاه تهران، ۱۳۶۷-۱۳۶۹

دکترا: حقوق اسلامی، دانشگاه تهران ۱۳۷۰-۱۳۷۴

دکترا: رشته حقوق جزا و جرم شناسی، کشور انگلستان

پایان نامه

 عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد: حریم املاک

استاد راهنما: دکتر علیرضا فیض

عنوان رساله دکتری ایران: جرم سیاسی

استاد راهنما: دکتر علیرضا فیض- دکتر محمد آشوری

عنوان رساله دکتری انگلستان: بررسی تطبیقی حقوق کیفری اروپا و ایران

ادامه مطلب در

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *