شیخ رضا ملکی
شیخ رضا ملکی

شیخ رضا ملکی

بیوگرافی شیخ رضا ملکی، وکیلی با حافظه خارق العاده

آقا شیخ رضا ملکی، در سال ۱۲۴۷ (ش.) در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. تحصیلات خود را با فراگیری قرآن كریم، خط و ادبیات فارسی و عربی، نزد معلمان سرخانه شروع كرد. هوش و ذكاوت او به حدی بود كه معلمان وی می‌گفتند:

«از هوش و حافظه‌ای بسیار بسیار بالا برخوردار است و در حد نابغه‌هاست.»

ملکی در ۱۴-۱۳ سالگی، كل قرآن مجید را با تمام معانی فارسی آن از حفظ بود. پس از طی دوره مقدماتی به مدرسه خان مروی رفت و در محضر علمای بزرگ آن زمان همچون : آقا سید ابوالحسن اصفهانی (یكی از مراجع تقلید در نجف اشرف)، مرحوم شیرازی و حاج سید حسن طباطبایی به فراگیری علوم تكمیلی دروس سطح و خارج فقه و فلسفه پرداخت و به درجه اجتهاد رسید. سپس به فراگیری علوم حقوقی پرداخت و پس از اشراف بر علوم حقوقی و قضایی، به وكالت عدلیه روی آورد.

شیخ رضا ملکی تسلط بسیاری بر قوانین و اصول محاكمات و فنون وكالت داشت و از نیروی بیان بسیار بالایی برخوردار بود. شیوایی و فصاحت بیان و كلام او باعث جالب توجه و اعجاب شنوندگان می‌شد.

او هرگز پرونده‌های خود را نمی‌خواند و این كار را بر عهده دو منشی خود گذاشته بود. حافظه‌اش آنقدر نیرومند بود كه حتی می‌دانست كدام مورد یا كلمه خاص در چه صفحه و سطر كدام پرونده درج شده است.

او در بسیاری از محاكمات جنجالی و تاریخی رجال و مشاهیر صده اخیر ایران شركت داشت. سابقه وكالت ملكی به بیش از نیم قرن می‌رسد.

ملکی یكی از وكلای پایبند شریعت و احكام اسلامی بود. بیشتر درآمدهای حاصل از حق الوكاله را صرف امور خیریه و عام المنفعه می‌كرد و از محبوبیتی خاص برخوردار بود.

آقا شیخ رضا ملکی، در بیست و دوم تیرماه ۱۳۴۲ (ش) بدرود حیات گفت. پیكرش در قبرستان ابوحسین، مجاور حرم مطهر حضرت معصومه (س) در قم به خاك سپرده شده است.

نقل از کتاب چهره‌ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=74132


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن