نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

ساخت سند عادی مقدم بر تاریخ توقیف ملک

تعیین ماهیت حقوقی تبانی با شخص ثالث برای جلوگیری از اجرای وکالت تام الاختیار انتقال آپارتمان به زوجه در قبال مهریه و ساخت سند عادی مقدم بر توقف مال

کد نشست ۱۳۹۹-۷۲۰۵

نشست قضایی مورخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ قضات شهر مرند در استان آذربایجان شرقی

موضوع: معامله به قصد فرار از دین

پرسش

در پرونده‌ای، زوج با سند رسمی، وکالت تام‌الاختیار و بلاعزل در مورد یک واحد آپارتمان [را در قبال مهریه] به زوجه اعطا نموده، متعاقباً زوج جهت جلوگیری از انتقال ملک به زوجه، با تبانی شخص ثالث، اقدام به صدور دو فقره چک در وجه شخص ثالث نموده، و قبل از اینکه زوجه با استفاده از وکالت، اقدام به اخذ سند رسمی به نام خود نماید، شخص ثالث با به اجرا گذاشتن چک‌ها، اقدام به توقیف خانه نموده است. در مقابل زوجه با ساختن سند عادی با تاریخ مقدم به توقیف، اقدام به انتقال آپارتمان به خویش در قالب عقد صلح نموده است.

حال سئوال این است که، چه جرایمی در این پرونده به وقوع پیوسته است؟

آیا اعطای وکالت تام‌الاختیار در قبال مهریه به شاکیه را می‌توان انتقال ملک به زوجه تلقی نمود؟

آیا احراز موضوع اخیر با مرجع کیفری می‌باشد؟ توضیح اینکه طرفین تحت عناوین تبانی و صدور چک بلامحل به قصد فرار از ادای دین و تحصیل مال در حکم کلاهبرداری و جعل و استفاده از سند مجعول شکایت نموده‌اند.

نظر اکثریت

تبانی و فرار از دین و تحصیل مال در حکم کلاهبرداری منتفی است.

اعطاء وکالت دلیل بر انتقال مالکیت نیست.

جعل و استفاده از سند مجعول توسط زوجه محقق است.

نظر اقلیت

قصد زوجین انتقال بوده است و بایستی اراده طرفین مد نظر و بررسی شود و مطابق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی و تعزیرات، جعل قابل تصور نیست و زوجه خود را محق دانسته است.

نظر هیأت عالی

اولاً- تشخیص موضوع و انطباق آن با قانون در هر پرونده با توجه به شرایط و اوضاع و احوال حاکم بر قضیه با قاضی رسیدگی‌کننده است.

ثانیاً- تنظیم سند عادی به تاریخ قبل از توقیف ملک مفروض بر احراز تبانی زوج با خریداران جرم محسوب نمی‌شود.

سامانه نشست های قضایی قضات

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=74921


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

لوگوی قضاوت آنلاین
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

۲ دیدگاهها

 1. Avatar photo

  با سلام و عرض ادب
  ۱۶ سال پیش کارخانه و ۴۰۰ متر زمین پشت کارخانه را از دو شریک که برای کارخانه سند داشتند ولی برای زمین قولنامه داشتند و کارخانه را سند زدیم ولی زمین را با قولنامه عادی خریدم.
  مالک قبلی من همان زمین را ۴۳ سال پیش از شخص دیگری با قولنامه خریده بودند و آن شخص هم ۴۸ سال پیش از صاحب نسق با قولنامه، یک هکتار زمین خریداری کرده و تقسیم کرده و به دیگران و نیز به مالک قبلی ما فروخته.
  جدیدآ شخصی رفته با قولنامه جعلی که از برادر من گرفته، برای زمین من «سند تک برگ» در آورده و مدعی است که از ورثه صاحب نسق اصلی خریداری کرده، چون اگر بگه از برادر من گرفته، جعلی بودن قولنامه مشخص می شود.
  با توجه به اینکه برادرم هیچ مالکیتی نسبت به زمین من نداشته و صرفآ پول کمی گرفته و زمین من را با قولنامه جعلی به آن شخص فروخته و آن شخص رفته سراغ یکی از پسران صاحب نسق و با پرداخت مبلغی به عنوان شیرینی رفته سند زده،
  و باتوجه به این که هم صاحب نسق و هم شخصی که آن یک هکتار زمین را از نسق خریده، هر دو در قید حیات نیستند و من نیز قولنامه ما بین نسق و خریدار اول را ندارم و تا به حال به دست نیاوردیم،
  البته مالک قبلی من که دو تا شریک هستند، حاضر به شهادت و تآیید فروش زمین شان را به من دارند، آیا می توانم کاری بکنم؟
  چون آن شخصی که سند در آورده مدعی است که زمین را از ورثه نسق خریده نه از برادر من ولی برادرم میگه زمین را من به آن شخص با جعل قولنامه در مقابل پول ناچیزی داده ام و در بنگاه معاملاتی، طبق آن قولنامه جعلی قولنامه کد رهگیری دار زدم، و هیچ گونه کپی از کد رهگیری دار به برادرم نداده اند.
  لطفآ را رهنمایی کنید چکار باید کرد؟