شعبه دادگاه
شعبه دادگاه

اعلامی بودن حکم بطلان قرارداد و تأسیسی بودن حکم ابطال رأی داور

حکم اعلام بطلان ناظر به عقد فاسدی است که دادگاه کشف از واقع آن می نماید که جنبه اعلامی دارد اما نسبت به رأی داوری، باید حکم ابطال رأی داور صادر نمود که جنبه تأسیسی دارد.

چکیده: دادگاه تنها می تواند در صورت تحقق شرایط قانونی، حـکم به ابطال رأی داور بدهد. رأی دادگاه در این باره تأسیسی است. رأی به اعلام بطلان رأی داوری بی مورد است و اختصاص به رسیدگی به موضوعاتی مثل بطلان قراردادها دارد و ماهیت حکم تأسیسی ندارد. به تعبیر دیگر، دعوای اعلام بطلان ناظر به عقود فاسد است که حکم دادگاه در آن خصوص جنبه اعلامی دارد و با توجه به جنبه تأسیسی حکم دادگاه، در تعرض به رأی داور و این موضوع که رأی، حکم جانشین رأی دادگاه است  فقط می‌توان ابطال یا بطلان آن را از محکمه درخواست نمود.»

شماره دادنامه: ۸۵۴
تاریخ صدور: ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
مرجع صدور: شعبه ۱۸۱ دادگاه عمـومی تهران

رأی دادگاه بدوی

در خصوص دادخواست م.د. با وکالت الف به طرفیت ۱ـ ن.ع.  و ۲ـ ج.ع. با وکالت م.ز. به خواسته‌ی صدور حکم بر بطلان رأی داوری مورخ ۱/۱۰/۹۱ در خصوص قرارداد مورخ خرداد ۹۰، نظر به اینکه خواهان و وکلای نامبرده به موجب دادخواست و سایر مندرجات پرونده اعلام نموده‌اند که،

در تاریخ خردادماه ۹۰،  قراردادی با عنوان قرارداد تجمیع و ساخت دو پلاک مابین خواهان و خوانده ردیف اول منعقد گردیده و در راستای اجرای قرارداد مبلغ یک میلیارد و نهصد و هیجده میلیون و پانصد هزار ریال در اعمال مفاد قرارداد مذکور به خوانده پرداخت گردیده ولیکن مبالغ پرداخت شده با ظرفیت کار صورت گرفته تناسبی نداشته، لذا موضوع جهت بررسی و تعیین مصادیق هزینه شدن مبالغ مذکور به داور ارجاع گردیده، داور رأی خود را در تاریخ ۱۰/۱۰/۹۱ صادر نمود که رأی مذکور علاوه بر اینکه ناعادلانه و یک سویه نگاشته شده، واجد ایرادات عدیده و مغایر موازین حقوقی می‌باشد.

داور در ملک موضوع داوری مطابق قرارداد مشارکت شماره ۸۲۹۳۷ سهیم و شریک می‌باشد که خود ذی‌نفع می‌باشد. در رأی داوری به نظریه کارشناسی جهت تعیین موارد هزینه و مقدار آنها که لازم و ضروری بوده توجهی نشده، تأمین دلیل صورت دو برابر هزینه‌های صورت با رأی نشان می‌دهد.

دادگاه با ملاحظه رأی داوری و توضیحات وکلای اصحاب دعوی ادعای خواهان را در مجموع محـرز تشخیص، فلذا با استناد به مواد ۴۷۶ و ۴۸۲ و ۴۸۹ [قانون آیین دادرسی مدنی] حکم بر اعلام بطلان رأی داوری مورخه ۱/۱۰/۹۱ صادر می‌نماید.

رأی صادره حضوری ظرف مهلت بیست روز از تاریخ ابلاغ، قابل تجدیدنظر در محاکم محترم تجدیدنظر استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۱۸۱ دادگاه عمومی حقوقی تهران

رأی دادگاه تجدیدنظر

شماره دادنامه: ۹۲۰۹۹۷۰۲۲۱۵۰۰۲۶۲
تاریخ صدور: ۱۳۹۲/۰۳/۱۳
مرجع صدور: شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر استان تهران

تجدیدنظرخواهـی آقایان ن.ع. و ج.ع. با وکالت آقای م.ز. بـه طرفیت آقای م.د. نسبت بـه دادنامه شماره ۸۵۴ ـ ۳۰/۱۱/۹۱ شعبه ۱۸۱ دادگاه عمومی تهران کـه به مـوجب آن حکم به اعلام بطلان رأی داوری مورخ ۱/۱۰/۹۱ موضوع قرارداد خرداد ۹۰ صادر گردیده مآلاً وارد و رأی  مستحق نقض می‌باشد.

وکیل تجدیدنظرخواهان‌ها اظهار داشته دادگاه در بعضی از موارد نیز که در دادخواست ذکر شده اثباتاً و نفیاً اظهار نظر نکرده است.

به نظر این دادگاه اعلام بطلان ناظر به عقود یا قراردادها می‌باشد نه رأی داور، زیرا رأی [داور] حکم جانشین رأی دادگاه می‌باشد و فقط می‌توان ابطال یا بطلان آن را از محکمه درخواست نمود که دادگاه صالح رسیدگی کننده، یا حکم به ابطال (بطلان) رأی داور صادر می‌نماید و یا دعوی ابطال رأی داوری را مردود اعلام می‌دارد اما اعلام بطلان ناظر به عقد فاسد می‌باشد که در حقیقت دادگاه با رأی خود کشف از واقع می‌نماید که اخبار به آن می‌دهد، نتیجتاً رأی داوری با حکم دادگاه باطل می‌گردد ولی در معامله باطل، حکم دادگاه اثر تأسیس ندارد،

بنابراین صدور رأی معترض‌عنه مغایر با قانون بـوده مستنـداً به مواد ۳۵۸ و ۲ قانون آیین‌دادرسی مدنی نقض و قرار رد دعوی اعلام بطلان رأی داوری را با استدلالی که گذشت صادر می‌نماید و در مواردی هم که دادگاه نفیاً و اثباتاً اظهار نظر ننموده، بنا به صریح مواد ۷ و ۳۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه تجدیدنظر مادامی‌که رأی صادر نشده و بدان اعتراض نگردیده مواجه با تکلیف نیست. این رأی قطعی است.

رئیس و مستشار شعبه ۱۵ دادگاه تجدیدنظر استان تهران

بانک داده آرای قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=74941


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجو در سایت با موتور جستجوی گوگل
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره سیروس کبیری

دانش آموخته حقوق
تلاشم بر آن است تا دانش حقوقی خود را در حل مشکلات اعضای سایت قضاوت آنلاین و انجمن مشاوره حقوقی آن بکار گیرم.
دیگر نوشته‌های من
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

یک دیدگاه

  1. وصف تاسیسی یا کشفی قائل شدن برای کلمه ابطال و اعلان ابطال نوعی بازی با کلمات محسوب می گردد.
    در هر حال باطل بودن یک قرارداد یا رای داور ناشی از مصداقیت آن رای یا قرارداد با مستندات قانونی خود است و با استناد به استعمال واژه اعلان که آقای عشقعلی انجام داده است، به بازی گرفتن روند دادرسی بنظر می رسد چرا که قاضی تجدیدنظر چنان غرق کشف خود در وصف کلمه اعلان بوده است که متوجه نشده، دعوی اصلی خواهان با موضوع ابطال می باشد و اساساً اگر تفاوتی بین اعلان بطلان با بطلان وجود دارد، رای بدوی می بایست در مرحله تجدیدنظر اصلاح گردد و یا پرونده به شعبه بدوی جهت رسیدگی مجدد اعاده گردد نه آنکه قرار رد دعوی خواهان دال بر اعلان بطلان صادر شود، حالیه آن که اساساً خواسته خواهان بدوا نیز ابطال بوده است و نه اعلان ابطال.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code