کارآموزی قضایی

دستور قضایی در خصوص متهم به اعتیاد به مواد مخدر و یا روانگردان صنعتی غیر دارویی

در پی اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۳۸۹، دستورات قضایی نیز در برخی موارد دستخوش تغییرات شد، از جمله در خصوص متهم به اعتیاد به مواد مخدر یا روانگران  موضوع ماده ۱۶ این قانون.

فرض کنید دایره مبارزه با مواد مخدر پلیس آگاهی تهران، شخصی را به اتهام اعتياد به مواد مخدر و يا روانگردان صنعتي غيردارويي دستگیر و تحت الحفظ نزد دادیار دادسرای انقلاب آورده است. دادیار با مطالعه پرونده ملاحظه می نماید که دلایل وقوع جرم فوق در پرونده وجود دارد. مطابق قانون جدید نمی تواند اقدام به تفهیم اتهام و صدور قرار تأمین کیفری نماید بلکه باید برابر ماده ۱۶ قانون پیش گفته، دستور مقتضی صادر نماید. نمونه ای از این دستور می تواند به شرح زیر باشد:

بسمه تعالی – پرونده ملاحظه شد، ارسال تا نظر به اين که آقاي ابلیس شیطانی فرزند عزرائیل معتاد به مواد مخدر و يا روانگردان صنعتي غيردارويي مي باشد، در اجراي ماده ۱۶ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر اصلاحي سال ۱۳۸۹ و به استناد بند “ب” ماده ۸۱ قانون آيين دادرسي کيفري، به مرکز درماني اقامتي شفق واقع در آدرس کهريزک، نورآباد، شش کيلومتري صنعت دهم مرکز اقامتي و درماني کمپ شفق اعزام، تا سه ماه در آن مرکز جهت ترک اعتياد، نگهداري و تحت درمان قرار گيرد و به محض معرفي و تسليم نامبرده به آن مرجع، ضمن هماهنگي با مسئولين کمپ، از انتقال به مراکز ديگر ترک اعتياد بدون محوز اين شعبه خودداري گردد. ضمناً به مراکز مزبور اعلام شود که هر ماه گزارش کاملي از وضعيت معتاد به ضميمه گزارش پزشک و مددکاري را به اين شعبه ارسال نمایند. اهمال يا استنکاف نسبت به دستورات قضايي موجب تعقيب قضايي خواهد بود.

دادیار دادسرای انقلاب تهران

زیرنویس:

ماده ۱۶ (اصلاحی ۱۳۸۹/۵/۹)- قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب ۱۳۷۶ با آخرین اصلاحات مصوب ۹/۵/۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام:

معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان مذکور در دو ماده (۴) و (۸) فاقد گواهی موضوع ماده (۱۵) و متجاهر به اعتیاد، با دستور مقام قضایی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز دولتی و مجاز درمان و کاهش آسیب نگهداری می‌شوند. تمدید مهلت برای یک دوره سه‌ ماهه دیگر با درخواست مراکز مذکور بلامانع است. با گزارش مراکز مذکور و بنابر نظر مقام قضایی، چنانچه معتاد آماده تداوم درمان طبق ماده (۱۵) این قانون باشد، تداوم درمان وفق ماده مزبور بلامانع می‌باشد.
تبصره۱ (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۹)ـ با درخواست مراکز مذکور و طبق دستور مقام قضایی، معتادان موضوع این ماده مکلف به اجرای تکالیف مراقبت بعد از خروج می‌باشند که بنابر پیشنهاد دبیرخانة ستاد با همکاری دستگاه‌های ذیربط، تهیه و به تصویب رئیس قوة قضاییه می‌رسد.
تبصره۲ (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۹)ـ مقام قضایی می‌تواند برای یک بار با اخذ تأمین مناسب و تعهد به ارائه گواهی موضوع ماده (۱۵) این قانون، نسبت به تلعیق تعقیب به مدت شش ماهه اقدام و معتاد را به یکی از مراکز موضوع ماده مزبور معرفی نماید. مراکز مذکور موظفند ماهیانه گزارش روند درمان معتاد را به مقام قضایی یا نماینده وی ارائه نمایند. در صورت تأیید درمان و ترک اعتیاد با صدور قرار موقوفی تعقیب توسط دادستان، پرونده بایگانی و در غیراین‌صورت طبق مفاد این ماده اقدام می‌شود. تمدید مهلت موضوع این تبصره با درخواست مراکز ذیربط برای یک دوره سه‌ماهه دیگر بلامانع است
تبصره ۳ (الحاقی ۱۳۸۹/۵/۹) ـ متخلف بدون عذر موجه از تکالیف موضوع تبصره (۲) این ماده به حبس از نود و یک روز تا شش‌ ماه محکوم می‌شود.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (2 رأی, میانگین: 3٫50 از5)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۳ دیدگاه

 1. حقوقدان باسابقه
  حقوقدان باسابقه

  با سلام
  ضمن ابراز تأسف از شرایط پیش آمده، پیشنهاد می شود، از طریق مرجع انتظامی و کمپ پیگیری نمایید که دستور دستگیری همسر شما را چه مقام قضایی یا نیروی انتظامی صادر نموده، سپس نزد این مقام مراجعه و دلایل مثبت فقدان سابقه و اعتباد همسرتان از جمله اظهارات مسئولین کمپ را ارائه و درخواست آزادی وی را نمایید.

 2. Avatar
  ملیکا امیری

  سلام
  نمیدونم واقعا شکایتمو کجا ببرم یا به کدوم نهاد برم، بگم زندگی مارو جهنم کردین همچنان هم ادامه میدن…
  دو هفته پیش همسره من با لباس تو خونه رفت تا سرخیابون بیاد، گرفتنش و به اسم اعتیاد فرستادنش کمپ در حالی که همسره من سیگارم نمی کشه. اینو بعداز دو هفته مسئول کمپ و مددکار کمپ جفتشون اذعان داشتن که ایشون نه رفتاری مبنی بر مصرف مواد داشته نه حتی سیگار کسی دستش دیده و بعید میدونن اعتیاد داشته باشه.
  همسرم کارگر شهرداری بود که هر سه ماه تست سلامت باید میداد و همیشه کارتش سبز نشونه اعتیاد نداشتنش بود که به لطف طرح خونه خراب کن نیروی انتظامی، حتی اخراجشم کردند
  این مدت یه لقمه نونی هم که میومد و بریدین از سفرمون، خدا حفظتون کنه، اگر واقعا نبودین محال بود کسی خونه خراب می شد یا آمار فحشا بالا می رفت
  به لطف طرح شماها، هم فحشا بیشتر می شه هم اعتیاد، واقعاً موفقیت آمیز بوده
  کیت میزارین بعد نمیدونین یعنی همش ۸۰ درصد کیت درست میگه
  اگر کسی روز قبلش پروفین یا هر مسکنی خورذه باشه، مثبت میشه، مسکن چیه، شربت پرومتازون بخوره مثبت میشه، بعد یه سری،بیگناه رو میبرین زندگیشون و به گند میکشین
  هیچ آزادشم نمیکنین بعد از این که اشتباه معلوم میشه، بابا من فقط همسرمو می خوام به کجا برم بگم اشتباه کردین.

  • Avatar

   سلام
   کاملاً درک تون می کنم و متاسفم از اتفاق پیش اومده ،بله افراد زیادی با این طرح های ماده ۱۶ و کمپ ها، همه زندگی و خانواده و شغل و اعتبار خود را از دست داده اند و پس از بازگشت به اجتماع چاره ای جز خلاف کردن ندارن.
   ما مردم عادی و بدبخت فریادمان به جایی نمی رسد جز این که با گریه و تضرع شکایت خود را به خداوند بگوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code