تازه های سایت
خانه » صوت » آموزش صوتی دادرسی کیفری » فایل صوتی نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری، قسمت اول کلیات، دکتر عباس زراعت
دکتر عباس زراعت

فایل صوتی نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری، قسمت اول کلیات، دکتر عباس زراعت

آخرین بروزرسانی پست: تاریخ ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸ و ۴۶ دقیقه ق.ظ

قضاوت آنلاین: دوره آموزشی قضات دادسرای عمومی و انقلاب و دادگاه‌های کیفری دو تهران با توجه به نامه شماره ۱۳/۱۴۴۵ مورخ ۲۹/۴/۱۳۹۵ آموزش دادگستری کل استان تهران به سرپرستان مجتمع های قضایی و دادسراهای عمومی و انقلاب تهران، با عنوان «نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری» توسط دکتر عباس زراعت در روز سه شنبه مورخ ۵/۵/۱۳۹۵ از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۲:۳۰ در محل مرکز این آموزش واقع در بالاتر از خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، نبش کوچه هفدهم، پلاک ۱۴، ساختمان آموزش دادگستری استان تهران برگزار گردید. این آموزش در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد که فایل حاضر مربوط به نوبت صبح آن می باشد. آموزش شامل دو بخش است. قسمت اول- کلیات نظریات بطلان در آیین دادرسی کیفری و قسمت دوم- مصادیق نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری است که امروز قسمت اول آن را آماده انتشار در قضاوت آنلاین کردیم.

نظریه بطلان از مباحث مغفول در حقوق و قوانین ایران محسوب می  شود که برای اولین بار توسط دکتر عباس زراعت در حقوق ایران مطرح و کتابی نیز از سوی ایشان در این خصوص تألیف گردید. خاستگاه اصلی نظریه بطلان، در فقه ایران ریشه دارد. این نظریه تنها اختصاص به امور کیفری نداشته بلکه در امور مدنی، تجاری و دیگر حوزه های حقوق هم قابل طرح است.

مراد از نظریه بطلان در قانون آیین دادرسی کیفری این است که ضمانت اجرای تخلف از مقررات قانون آیین دادرسی کیفری، تصمیمات خلاف قانون مقامات مذکور در این قانون، از میان انواع ضمانت اجراء های مدنی، (بطلان عمل یا تصمیم)، تخلف انتظامی (برای ضابط یا قاضی) و مجازات کیفری تعیین شود. مثلاً اگر مأموری بدون اجازه از مقام قضایی، منزلی را بازرسی نمود ولی در عین حال آلات جرمی را کشف نمود، آیا این صورت‌جلسه بطور کامل فاقد اعتبار است یا خیر؟

از جمله مباحثی که استاد در فایل صوتی نخست به آن می پردازد عبارتند از: مفهوم نظریه بطلان در آیین دادرسی کیفری، شرایط قاعده بطلان، رابطه  بطلان و اشتباه در تفسیر قانون، دیدگاه‌های حقوقی در مورد نظریه بطلان، اقسام بطلان، آیا اصل قانونی بودن تنها ناظر به قوانین ماهوی است یا در قوانین شکلی نیز مصداق دارد و در صورت اخیر، تفاوت در کجاست و چگونه این اصل در دو حوزه حقوق ماهوی و شکلی اجراء می‌شود، اصل آزادی انتخاب شیوه تحقیقات مقدماتی، مفهوم رسیدگی  شکلی و ماهوی، تصمیم ماهوی چیست و چه ارتباطی با تصمیم شکلی دارد، ارتباط آن با اشتباه در صدور رأی چست، ورود به رسیدگی ادله چه نقشی در آن دارد، رسیدگی مجدد چیست، تشریح دو منطق حاکم در حقوق و تعیین آثار طرفداری از هریک از آنها، ملاک‌های تمییز اشتباه اساسی از غیر اساسی چیست؟

همچنین در این آموزش، از بحث های اصولی بهره‌مند خواهید شد از جمله ارکان امارات، امر و نهی، اقسام هریک، اعمال توسلی و تعبدی، نظریات فقهاء در خصوص ضمانت اجراء نهی شارع یا قانونگذار که از موارد کاربردی در حقوق نیز می باشد.

ضمناً استاد در مقدمات ورود به بحث توصیه‌هایی بسیار شنیدنی و ارزشمند برای قضات دارند که قابل توجه و تعمق است.

در خاتمه باید گفت این فایل صوتی هم شامل آموزش حقوق است و هم اصول فقه که توصیه می شود برای بهره مندی کامل از آن، بطور هوشمندانه به آن گوش دهید. به عبارت دیگر، ضمن گوش دادن دقیق به آن، اقدام به یادداشت برداری نیز نمایید تا بدرستی مسایل برای شما قابل فهم بهتری باشد.

قضاوت آنلاین از خانم‌ها یزدانی فر و بیرامی -دادیاران دادسرای عمومی و انقلاب تهران که زحمت ضبط و ارسال آن را برای انتشار در سایت تقبل نمودند ، صمیمانه قدردانی می‌نماید.

لطفاً برای دسترسی به ادامه مطلب ثبت نام نموده، وارد سایت شوید. اگر عضو سایت هستید، وارد کاربری خود شوید.

منبع: قضاوت آنلاین

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (شما از 1 تا 5 چه امتیازی به مطلب می‌دهید؟)
Loading...

درباره‌ی علیرضا مرادی

کارشناس ارشد حقوق خصوصی، قاضی سابق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو گروه تحریریه قضاوت آنلاین که در نظر دارم دانش و تجربیات قضایی و وکالتی خود را به همراه نتایج مطالعات مفید دیگر با کاربران به اشتراک گذارم. بزرگان گفته‌اند: «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است.»

۸ نظر

 1. با سلام آقا واقعا مي خواستم از زحمات شما تشكر نمايم.

 2. درود
  بنده هم از روحیه قدردانی شما سپاسگزام.
  رضایت مندی شما موجب خوشحالی ما نیز است.
  انشاء الله تلاش می شود، قسمت دوم آموزش که بیشتر مبتنی بر مصادیق نظریه بطلان است را پس از ویرایش در سایت قرار دهم.

 3. با تشكر از زحمات مدير محترم:
  بي زحمت قسمت دوم فايل صوتي استاد زراعت را جهت استفاده منتشر كنيد.

 4. درود
  با تشکر از ابراز علاقه و پیگری شما.
  فایل دوم در حال ویرایش قرار دارد. سعی می شود برای ماه جاری آن را آماده و منتشر نماییم.

 5. با سلام
  جناب آقاي مرادي: با تشكر از زحمات و پيگيري و جواب گويي بموقع جنابعالي.

 6. سلام
  از حس قدرشناسی و حسن نظر شما بسیار سپاسگزارم.

صفحه‌بندی دیدگاه‌ها:

 1. تعقيب: Melanie Glastrong

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *