https://www.ghazavatonline.com/
خانه » نظرات » نظریات در اجرای احکام کیفری » تقسیط جزای نقدی نیاز به دادخواست ندارد
اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

تقسیط جزای نقدی نیاز به دادخواست ندارد

شماره۷/۹۵/۹۷۲                                                                                                             ۱۳۹۵/۴/۲۸

۴۵۲

شماره پرونده ۱۲۸۰ ـ ۱۶۸/۱ ـ ۹۴

سؤال

با عنایت به ماده ۵۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ آیا برای تقسیط جزای نقدی نیاز به تقدیم دادخواست از سوی محکوم ­علیه می‌باشد یا صرف درخواست کفایت می­کند؟

 

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۱۲۱ ـ ۱۳۹۵/۱/۳۰ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

صدور رأی در باره تقسیط جزای نقدی، به نظر می‌رسد مستلزم تقدیم دادخواست نمی‌باشد، زیرا اصولاً تقدیم دادخواست در امور مدنی و حقوق خصوصی اشخاص موضوعیت دارد و تقسیط جزای نقدی از شمول آن خارج است و قانونگذار هم تصریحی به لزوم تقدیم دادخواست در این خصوص نکرده است. شایسته ذکر است تعبیر قانونگذار در ماده ۵۳۹ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ مبنی بر اینکه دادخواست تقسیط جزای نقدی از تاجر پذیرفته نمی‌شود، صرف نظر از آنکه کلمه دادخواست، می‌تواند در معنای اعم (دادخواهی) بکار رفته باشد، چون در مقام نفی پذیرش آن است، نمی‌تواند دال بر لزوم تقدیم آن از سوی غیر تاجر باشد.

منبع: قضاوت آنلاین

به نقل از روزنامه رسمی، سال هفتاد و دو، شماره ۲۰۸۰۶، ویژه نامه شماره ۸۸۹، شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 2٫00 از5)
Loading...

۲ نظر

 1. Avatar

  بسمه تعالی
  باسلام خدمت مدیر محترم
  برای دریافت مطلب عضو سایت شده ایم ولی با ورود نام کاربری و کلمه عبور پیغام خطایی مبنی براینکه در ۳ساعت دیگر تلاش کنید برای یکی از دوستان دیگر هم نیز این پیغام داده میشود

  • مدیر سایت

   با درود
   علت دریافت این پیغام آن است که نام کاربری یا رمز عبوری که وارد می کنید، صحیح نیست و چون بیش از حد مجاز سعی در ورود به سایت دارید، بخش امنیتی سایت، برای مدت زمانی سه ساعت، مانع تان می شود. اگر نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کردید، بهتر است که از بخش فراموشی رمز عبور استفاده کنید. همچنین می توانید از طریق عضویت در کانال تلگرامی سایت و تماس با مدیر کانال، مراتب را اعلام تا بیشتر راهنمایی شوید.

پاسخی بگذارید