سامانه خدمات الکترونیکی دیوان عدالت اداری معروف به سامانه ساعد شامل چه اطلاعاتی در موضوعات مورد شکایت، آرای صحیح، قوانین و مقررات مرتبط است؟

سامانه ساعد

سامانه ساعد

سامانه خدمات الکترونیکی دیوان عدالت اداری معروف به سامانه ساعد یا رأی صحیح، یک بانک اطلاعاتی طبقه بندی شده از موضوعات دعاوی اداری و مورد شکایت در این دیوان، رویه قضایی و آراء قضایی صحیح در موضوعات مرتبط با دعاوی اداری، قوانین و مقررات مرتبط با آن و همچنین نمونه آراء صحیح صادره در هر مورد است.

معرفی سامانه

۱- سامانه ساعد در راستای برنامه های تحول دیوان عدالت اداری در دوره جدید قوه قضاییه می باشد که طی آن تلاش گردیده با استفاده صحیح از بستر فن آوری اطلاعات ، به روشی مطلوب دسترسی الکترونیکی مردم ، دستگاه های اجرایی ، قضات و جامعه حقوقی کشور به رویه قضایی و آراء قضایی صحیح در موضوعات مرتبط با دعاوی اداری فراهم گردد و با ایجاد فهمی مشترک بین شهروندان ، دستگاه های اجرایی و قضات رسیدگی کننده به ایجاد شفافیت و قابل پیش بینی نمودن تصمیمات قضایی و افزایش سرعت و اتقان در رسیدگی به پرونده ها کمک نماید.

۲- سامانه ساعد یک بانک اطلاعاتی طبقه بندی شده از موضوعات دعاوی اداری می باشد که در مورد هر موضوع ضمن تشریح مباحث حقوقی و نکات کاربردی ، احصاء عناوین خواسته شکایات مرتبط با آن موضوع ، قوانین ، مقررات و مصوبات دولتی ، آراء هیات عمومی و هیات های تخصصی و نظرات مشورتی پیرامون آن جمع آوری و فهرست بندی شده است و نمونه رأی صحیح در مورد هر عنوان خواسته به صورت مدلل و مبتنی بر مستندات حقوقی ارائه شده است.

۳- کاربران می توانند به کمک فن آوری سامانه از طریق دسته بندی صورت گرفته و یا منوی جستجوی سامانه به سهولت موضوع و خواسته مورد نظر خود را شناسایی و به آن دسترسی پیدا نموده و قاعده حقوقی حاکم بر آن موضوع و خواسته را ملاحظه نمایند و با بهره گیری از امکانات پیش بینی شده در سامانه به راحتی از اطلاعات آن بهره مند شوند .

۴- سامانه ساعد در خدمت رسانی به مردم می تواند در نقش یک کمک‌یار حقوقی ، شکات را جهت طرح یک دعوای صحیح اداری راهنمایی نماید و از طرف دیگر اطلاعات حقوقی لازم را برای اتخاذ تصمیمات صحیح نسبت به دعاوی اداری در اختیار دستگاه های اداری طرف شکایت قرار دهد و دارای آثار پیشگیرانه جهت جلوگیری از طرح دعاوی بلاجهت می باشد.

این سامانه در نقش یک تصمیم‌یار قضایی دسترسی سهل به اطلاعات حقوقی مورد نیاز در مورد هر دعوای اداری را به همراه نمونه آراء صحیح در جهت سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده ها و جلوگیری از صدور آراء متعارض برای قضات رسیدگی کننده به پرونده ها فراهم نماید و به عنوان یک بانک اطلاعاتی ارزشمند در زمینه دعاوی اداری ، نقشی موثر در تولید و گسترش ادبیات حقوق عمومی و بهره مندی جامعه حقوق دانان و مراکز علمی کشور خواهد داشت.

۵- فرآیند تولید محتوای سامانه ساعد با مشارکت قضات شعب دیوان عدالت اداری و حقوقدانان حوزه حقوق اداری و بررسی در کارگروه های علمی صورت پذیرفته و پس از انجام کنترل های لازم در سامانه بارگذاری می شود.

بارگذاری محتوای سامانه با اولویت موضوعات پرشکایت آغاز شده و به مرور در حال تکمیل است.

نسخه ۱ سامانه ساعد که در حال حاضر در سایت دیوان عدالت اداری در اختیار عمومی قرار داده شده است ، حدود ۱۲۰ موضوع پرشکایت اداری و حدود ۵۰۰ رأی مرتبط با آنها بارگذاری شده است.

ارائه دادخواست صحیح و ادله مورد نیاز آن در مورد هر یک از عناوین خواسته ها ، پایش مستمر سامانه و به روز رسانی محتوای آن و شناسایی دعاوی جدید اداری و پرداختن به آن از دیگر اهداف سامانه ساعد می باشد.

همچنین ایجاد ارتباط بین سامانه ساعد با سایر سامانه های دیوان از جمله سامانه های درگاه اخذ الکترونیکی دادخواست و سامانه دادرسی الکترونیکی از برنامه های آتی دیوان می باشد که باعث هم افزایی موثرتری در ارائه خدمات الکترونیکی در این مرجع خواهد شد.

۶- با توجه به اینکه سامانه ساعد یک رویکرد تحول گرایانه در جهت ارتقاء وضعیت ارائه خدمات قضایی است ، نیازمند همفکری و مشارکت همگان می باشد ، فلذا از کلیه حقوقدانان محترم و قضات شریف و سایر کاربران گرامی درخواست می شود چنان نقطه نظر یا پیشنهادی دارند که می تواند به بهبود و ارتقاء عملکرد و محتویات سامانه منجر شود ، این مرجع را از نظرات ارزشمند خود بهره مند فرمایند. ۱۳۹۹/۴/۱

وب سایت سامانه

امتیاز شما به مطلب

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=78503


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره علیرضا مرادی

وکیل دادگستری
قاضی اسبق دادگستری، وکیل پایه یک کانون وکلا و عضو تحریریه قضاوت‌آنلاین
بنا دارم به مصداق جمله معروف «ارزش دانش هر شخص به شمار خوانندگان آن است» تجربیات حقوقی و قضایی حاصل از 28 سال سابقه قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی در «موضوعات و دعاوی مدنی، تجاری، خانوادگی، حِسبی، ثبتی، ملکی، کارگری و کارفرمایی، صنفی، تعزیرات حکومتی و جزایی» را با بازدیدکنندگان به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من | وب سایت شخصی
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن
مشاوره حقوقی در وب سایت