خانه » مقاله‌ها » مقالات اجرای احکام مدنی » ضمانت اجرای محکومیت حقوقی تخلف از انجام تعهد
دکتر محمد شکیبی نژاد
دکتر محمد شکیبی نژاد

ضمانت اجرای محکومیت حقوقی تخلف از انجام تعهد

قضاوت آنلاین: مقاله با نیت توسعه علمی و محتوای غنی آموزش از سوی “روابط عمومی بنیاد حقوق بین‌الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا” برای انتشار در قضاوت آنلاین ارسال گردید که نکات آموزشی مفیدی در بردارد. ضمن تشکر از مدیر کل این بنیاد، لازم به یادآوری است که تاریخ تدوین مقاله مربوط به قبل از سال ۱۳۷۸ می باشد، لذا در هنگام مطالعه آن، این نکته را مدنظر داشته باشید که آئين‌نامه اجراي مفاد اسناد رسمي لازم‌الاجراء و طرز رسيدگي به شكايت از عمليات اجرائي مصوب ۱۳۷۸/۶/۱۱ و قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب 1394/3/23 مجمع تشخیص مصلحت نظام جایگزین سلف خود شدند.

مؤلف سمینار و مقاله: جناب دکتر محمد شکیبی نژاد- استاد تمام دانشگاه و کنسولر ارشد دپیماتیک قضایی و مدیریت عامل بنیاد حقوق بین‌الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا

دستیار و ویرایش مقاله: آقای دکتر رضا محمدنژاد – استادیار دانشگاه و عضو رسمی بنیاد حقوق بین الملل داوری و تحقیقات علمی و پژوهشی آپادانا

چکیده:

جبران خسارت معمولاً هنگامي ضرورت پيدا مي‌كند كه وارد كننده زيان، مقصر باشد و تقصير عبارت است از «سهل‌انگاري و مسامحه در حفظ چيزي» و قاعده استيمان، احسان و اقدام به اين شرط تأكيد دارند.

مطابق قاعده استيمان بر امين جبران خسارت واجب نيست مگر اينكه تعدي و تفريط كرده باشد؛ «ليس علي الامين الا بالتعدي و التفريط».

در توضيح قاعده احسان بايد گفت كه فقها در ميان خود به اين نكته عنايت دارند كه: «ليس علي المحسن الضمان و ليس علي المحسن الا اليمين و كل من صدق عليه عنوان المحسن لا سبيل عليه» و ضامن كردن محسن نيز اسائه و سبيل است. آيه شريفه «هل جزاء الاحسان الا الاحسان» نيز حكم مي‌كند به اينكه هر كس محسن است نبايد به او اسائه كرد. صاحب جواهر در مسأله وديعه مي‌گويد اگر ودعي گفت كه من فلان مال را در فلان جا حفظ كردم ولي به آفت آسماني تلف شد، مورد تصديق قرار مي‌گيرد و نيازي به اقامه بينه نيست؛ زيرا محسن است و محسن امين است و يد او از طرف شارع مقدس يد مأذونه است.

مبناي قاعده فوق علاوه بر نسبت عقل و اجماع، آيه ۹۱ سوره مباركه توبه است كه مي‌فرمايد: «ما علي المحسنين من سبيل و الله غفور رحيم. همچنين مطابق قاعده اقدام كسي كه به زيان خويش عملي انجام دهد، مستحق جبران خسارت نيست و مستند آن روايت «لايحل مال امرء الا بطيب نفسه» است.

کلید واژگان: مسئولیت مدنی، سقوط تعهدات، قانون مدنی، قواعدفقه، ضمان

الف) قاعده لاضرر: در اسلام احكامي كه موجب ضرر و ضرار باشد، وجود ندارد. به ديگر سخن خداوند راضي به ضرر بندگانش نيست چه آن ضرر از جانب خدا باشد يا از جانب انسانها به هم.

ب) قاعده اتلاف: مبناي قاعده اتلاف آيه شريفه ۱۹۰ از سوره مباركه بقره است كه مي‌فرمايد: «فمن إعتدي عليكم فإعتدوا عليه بمثل ما إعتدي عليكم» و مفهوم اين قاعده آن است كه هر گاه شخصي مال ديگري را بدون اذن و رضاي او نابود و تلف سازد اين ماده به وجود اعتباري خود در عهده و ضمان وي قرار مي‌گيرد و بايد از عهده آن بيرون آيد.

ج) قاعده تسبيب: وارد كردن ضربه مال غير كه فعل منشاء ضرر به وسيله خود فاعل به هدف هدايت نشده باشد بلكه بر اثر تقصير يا بي‌مبالاتي و غفلت و عدم احتياط وي ضرر متوجه غير گردد، موضوع قاعده فوق است.

در تفاوت اتلاف و تسبيب بايد گفت در اتلاف شخص مستقيماً باعث اتلاف مال مي‌گردد ولي در تسبيب عمل مسبب مستقيماً‌ باعث از بين رفتن مال ديگري نمي‌شود بلكه مع الواسطه سبب مي‌شود، مال غير از بين برود. اتلاف مانند اينكه شخص مال منقول يا غير منقول ديگري را مباشرتاً آتش بزند و بسوزاند و تسبيب مانند اينكه شخص در مسير عام چاهي حفر كند و ديگري در آن بيفتد و بميرد.

با توجه به انواع محكوميتهاي مالي ذكر شده بايد گفت آنچه مد نظر ما در اين مقاله است بيشتر نوع دوم از محكوميتهاي مالي است كه منشأ آن جرم نبوده و صرف روابط اقتصادي و قراردادي فيما بين افراد و همچنين ضمان قهري منجر به ايجاد بدهي شده است كه ابتدا به ضمانتهاي اجرايي كه مقنن در طول تاريخ قانونگذاري در ايران در جهت تأمين محكوميتهاي فوق در نظر گرفته پرداخته و سپس به ديدگاه مقنن در مقابله با مسأله بازداشت بدهكار خواهيم پرداخت.

12+
امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (34 رأی, میانگین: 4٫79 از5)
Loading...

۲۹ نظر

 1. Avatar
  احدزادگان

  باسمه تعالی
  مدیرمحترم سایت قضاوت آن لاین
  باعرض سلام و ادب
  احتراما
  باسپاس از بذل لطف شما در جهت پیکربندی و توضیحات مهم درباره مقاله فوق الذکر و در جهت تولید و توسعه پژوهشهای بنیادین علمی حقوقی منتشر نمودید
  ضمن ارسال یک مقاله بسیار جالب و مهم که نیک خود مطلع خواهید شد ارزش این مقالات بسیار ذیقمت است ولو با مرور وگذشت زمان در صورت تمایل با ایمیل آدرس رسمی بنیاد باما در ارتباط باشید تا برای سایت جنابعالی در صورت تمایل چکیده مقالات بین الملل اندیکس و بعضا USI,ISI,DOI,DOJA,DOAI IF INDEX URL
  رابرایتان ارسال نماییم.
  محبت بفرمایید ضمن آنکه پس فرمت بندی و انتشار و توضیحات که عنداللزوم حاشیه نویسی می نماییدT لطفا لینک مقاله منتشرشده را به ایمیل باکس بنیاد ارسال و مقالات ما درسایت حقوقی دوستان نیز معرفی بفرمایید.

  باسپاس
  دکتراحدزادگان استادیار دانشگاه وکیل پایه یک دادگستری
  مدیرکل روابط عمومی بنیادحقوق بین الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا

  ۸+
 2. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر احدزادگان
  مدیرکل محترم روابط عمومی بنیاد حقوق بین الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا
  با سلام و ضمن ستایش از تلاش شما در جهت اعتلای دانش حقوقی
  توضیحات لازم به ایمیل شما ارسال گردید.
  با تشکر

  ۶+
 3. Avatar
  اکبریان

  به نام خدا
  سلام علیکم
  ضمن تشکر فراوان از دو استاد گرامی خصوصا پرفسوردکترمحمدشکیبی نژاد که استاد اینجانب در مقطع کارشناسی ارشد و قاضی سرپرست بنده نیز بوده اند از جناب برزگر همکار گرامی بابت این همکاری با اساتید فرهیخته ایی بمانند جناب پرفسور کمال تشکررا دارد.
  وتوفیق از خداوند است.
  با احترام
  اکبریان قاضی شعبه ۲۵۸ عمومی حقوقی

  ۸+
 4. مدیر سایت

  با درود
  ضمن تشکر از روحیه قدرشناسی شما و اساتید بزرگوار که ما دانسته‌های خود را مدیون آنان می‌باشیم.

  ۶+
 5. Avatar

  باسمه تعالی
  جناب آقای برزگر همکار گرامی
  با عرض سلام واحترام
  بسیار خوشنود گردیدم که سایتی توسط دوستان و همکاران قضایی راه اندازی و بسیار پربار است؛ خصوصاً زمانیکه اسم اساتید عزیز بمانند جناب آقای دکتر محمد شکیبی نژاد، استادر اهنما دوره دکتری اینجانب همراه با یک مقاله ذی قیمت که توسط سایت قضاوت آن لاین فشرده و مفید با نمونه مثالهای فراوان که متد جناب استاد بوده و هست پست شده. گرچه مقالات استاد که آنچه اینجانب دنبال میکنم مانند این مقاله با تحقیقات بنیادین و به زبانهای غیر فارسی بمانند انگلیسی Update بصورت PDF و ژورنال توسط مدارس و دانشگاه های و موسسات بسیار معتبر منتشر میشود که پیشنهاد میشود شما نیز از این مقالات و سمینارها استفاده و منتشر و نقد نماید. گرچه نبود استاد عزیز و بسیار سخت گیر و بسیار شریف و آزاد اندیش در ۳ کرسی بلامنازع دانشگاه احساس اما هرچه ایشان کمال ارجح بدانند سخنی در آن نیست. ازجناب دکتر احدزادگان عزیز نیز کمال تشکر را دارد.
  با تقدیم احترام
  منصوری قاضی شعبه ۱۱۴عمومی کیفری و استاد یار دانشگاه

  ۸+
 6. مدیر سایت

  با درود
  از نظر ارزشمند شما، ستایش از استاد و قدرشناسی از زحمات ایشان، سپاسگزاریم.

  ۶+
 7. Avatar
  علیرضا قاسمی جویباری-قاضی حقوقی گلستان

  بنام خدا
  جناب آقای بزرگر دوست و همکار عزیز
  با عرض سلام و خدا قوت
  احتراماً
  ضمن تبریک بمناسب روز وکلای مدافع دادگستری و زحمات شایان جنابعالی و دوستانتان و تشکر از انتسار چنین مقاله بواقع با محتوا و صد البته بسیار سنگین و با استنادات بسیار فراوان که بار علمی فقهی و حقوقی به همراه دارد، دو نظر داشتم به امید خدا مد نظر قرار دهید:
  اول- همانطوری که این سایت بواقع یک مرجع خوب برای حقوقدانان در هر مقطع و رشته و رسته کاری هستند، از چنین استادانی که من خودم گوگل کردم لااقل بیشتر از ۲۰ مقاله پژوهشی دیدم که سایت های بسیار خوب و عملاً پژوهشی و معتبر منتشر کرده اند و احتمالاً «دکتر شکیبی‌نژاد» و اساتید دیگر مشخص است که به دنبال کپی رایت بمانند خاص نباشد، شما نه تنها مقالات ایشان بلکه مقالات بیشتر نویسندگان استادان را منتشر کنید و ذکرکنید که در صورتی که مولف یا نویسندگان درباره کپی رایت و مشکل انتشار داشته باشند، با شما تماس بگیرند.
  دوم- می دانم سخت هست اما بهتر هست کلیه مقالات را با فرمت PDF بگذارید که به راحتی بشود از سایت شما فرمت را گرفت و استفاده نمود، چه مقالات، چه کلیه قوانبن و آراء وحدت رویه یا نظریات مشورتی، چیزی که متاسفانه حتی دانشگاهها هم لینک نمی دهند، چه برسه به فایلی که باید باشد.
  سوم- از دوست و همکارگرامی جناب آقای مرادی نیز در اینجا برای این همه زحمات و جمع آوری یک مرجع و کتابخانه حقوقی تشکر می کنم.
  برایتان آرزوی بهترین ها هستم.
  ارادتمند

  ۸+
 8. مدیر سایت

  با درود
  ضمن سپاس از تبریک جنابعالی، حسن نظرتان نسبت به محتوای سایت و تشکر از نظرات پیشنهادی سازنده، توجه شما را به نکات ذیل جلب می نمائیم:
  ۱- هرچند بر خلاف اکثر سایت ها، وبلاگ‌ها و کانال‌های تلگرامی حقوقی معتبر و معروف که بر خلاف قانون منابع خود را ذکر نمی کنند تا به تصور غلط مبادا از شمار بازدیدکنندگان آنان کم شود! قضاوت آنلاین تمامی مساعی خود را برای رعایت حقوق معنوی نویسندگان مطالب بکار می برد. در همین راستا علاوه ذکر نام نویسنده هر مطلب، منابع و مأخذ آن ها را در انتهای هر پست به همراه لینک ارجاع به مبنع اصلی ذکر می کند.
  در ارتباط پیشنهاد شما در ذکر عبارت «در صورتی که مولف یا نویسندگان درباره کپی رایت و مشکل انتشار داشته باشند، با شما تماس بگیرند» انشاء الله در مطالب بعدی و نیز در هنگام ویرایش پست ها لحاظ خواهدشد.
  ۲- نسبت به افزودن مقالات دیگر نویسندگان و اساتید حقوقی نیز انشاءالله اقدام می شود.
  ۳- در اضافه کردن فرمت فایلی PDF به پست ها، هرچند برخی از وب مستران نظر داراند که فعال کردن گزینه PDF در سئوی سایت اثر منفی دارد، مع الوصف در این خصوص با تیم پشتیبانی سئو سایت مشاوره و به دنبال راهکاری مناسب خواهیم بود.
  ۴- آقای علیرضا مرادی مراتب قدرشناسی خود را از حسن نظر و توجه شما به فعالیت های ایشان ابزار می دارند.
  ۵- آقای امیر بزرگر قاضی محترم دادگاه حقوقی تهران که پیش‌تر با ما همکاری داشتند، به جهت مشغله کاری زیاد قادر به ادامه فعالیت نمی‌باشند.
  با آرزوی توفیق موفقیت بیش‌تر جنابعالی در شغل شریف و پرمسئولیت قضاوت

  ۳+
 9. Avatar
  علیرضا قاسمی جویباری قاضی استان گلستان

  بسمه تعالی
  مدیر سایت قضاوت آنلاین
  با عرض سلام و تحیات الهی
  ضمن قدردانی از توجه ویژه جنابعالی و همکاران عزیز شما در جهت پاسخگویی و بذل عنایت به کلیه نظرات …
  اینک پس از خواندن بعضی از نظریات جالب به مانند استعمال دخانیات در ماه حرام و حکم صادرشده بسیار جالب و با محتوا.. در حال خواندن نظرات و پاسخ‌های دوستان بودم که ناگهان نظر جناب آقای استاد دکتر کوهی یکی از بزرگترین و مبرز ترین قضات و استاد حقوق جلب شد و پاسخ شایسته درخورشان ایشان نیز برایم بسیار جالب و حظ فراوان بواقع بردم و ابن نشان دهنده آن است که جنابعالی بواقع محبت خود از این اساتید که هرچه داریم از این عزیزان دریغ نکرده اید.
  بواقع عجب نظر پرمحتوا و بسیار بروز و جالب ایشان فرمودند و بتده با اجازه پرینت گرفتم و برای فردا و جلسه در دادگستری و انشاء الله در دانشگاه بحث خواهم گذاشت.
  البته نام بنده در کنار نام ایشان بردن، بنده را چوب زدید و شرمنده شدم. بنده کجا ایشان کجا که اگر بنده که دانشجوی دکتری حقوق بین الملل و قاضی و چند ترم است در واحدی به عنوان مدرس شروع به تدریس نموده ام که واقعا سخت است، دو نظر دادم
  که یکی از آنها فایل pdf برای دسترسی سریع و عدم سرقت علمی و رعایت قانون مالکیت معنوی و فکری *کپی رایت* نظر دادم، به حتم از زحمات اساتید محترم و امروز است و اگر بگویم بیش از ۱۵۰ نفر منظور خط زدن الباقی جرگه نازنین ها نیست بلکه از نظر تولیدات علمی-پژوهشی و توسعه در صدر جداول قرار دارند…
  جالب است بسیاری از اساتید را می شناسم در رده استادیاری به مدت بیش از ۳۰ مانده‌اند و دو مقاله در خور توجه هم ندارند و برعکس اساتیدی که وجود عزیز آنان خود سورس و رفرنس است.

  همانطوریکه بنده مشاهده کردم تعداد ۳۵ از اساتید حقوق و ۶۱ نفر از اساتید و قضات ذکر و بیوگرافی آنان نگاشته شده که مع الاسف بسیاری از این اساتید دارفانی را بدرود گفته اند و اندکی مانده اند اما باید توجه بسیار موشکافانه خود را به استادان طراز اول که اکنون هستند، بپردازید. مکاتبه کنید و بخواهید با جنابعالی یا دوستان صحبت و مصاحبه کنند و اگر بتوانید لینک ثابت هم اختصاص دهید و در جاییکه خود لینک بیوگرافی منتشرشده دارند، می توانید از آن نیز بهرمند بشویید زیرا در اینصورت ولو اظهر من الشمس این نازنین ها آنچه بوده و زحمات خود در سایت یا منابع بسیار معتبر منتشرکرده اند و قاعدتا تا جاییکه تحقیق کرده ام تا مدارک معتبر ارائه نکنند دال بر حقیقت هیچ سایت یا منبع معتبر رسمی منتشرنخواهد نمود و زمانیکه منتشربشود پس دقیقا با همانی که گفتید با آوردن رفرنس بیوگرافی استادان منتشر بفرمایید.

  در آخر:
  بسیاری از اساتید درجه یک و طراز اول کشور بخاطر فقط بی اهمیت دانستند همکاران و دوستان حتا جلای وطن کرده اند یا در گوشه عزلت با سختی زندگی و با همان وضع تولید محتوای علمی به زبانهای مختلف انگلیسی … در مجلات وبسایت‌های بسیار معتبر دنیا می کنند و بر شما و دوستان واجب است که با جستجو کردن آرشیو لف بر اسامی و بیوگرافی چنین اساتید واجب است تا با دنیا وداع نکرده اند بیوگرافی به نظرم در باره چندین موضوع پرسش و پاسخ بخواهید… به نظرم علت عقب ماندن علم قضاء و حقوق در ایران این است که ما به قدما یا از بین خود رفتگانمان بیشتر از آنانی که هستند اهمیت میدهیم.

  یاد دارم زمانی‌که دانشگاه تهران و تربیت مدرس و در حال حاضر علامه مشغول به تحصیل هستم و در حال آماده کردن ارائه پورپوزال هستم اما بدنبال دو نفر از صاحبان کرسی حقوق بازرگانی و تجارت بین الملل و بین الملل خصوصی گرایش بازرگانی و تجارت هستم که یکی از اساتید با خوشحالی و تبریک به حقیر بعنوان استاد مشاور مشروط بقبولی یکی دیگر از دوستان خودشان که میفرمایند حق استادی برگردن ایشان دادند، گرچه همسال هستند قبول و دیگری را فعلا توانسته پیدا کنم آنهم از جعبه نظرات شما و البته آدرس ایمیل و چند لینک معتبر رزومه ایشان البته در خودم هستم چه بگویم که مقبول افتد گرچه استاد نازنین فرمودند ایشان بسیار مهربان اما بسیار باهوش و با قدرت تجزیه قضایی بسیار بالاهیتند…
  می گویند آنقدر با ایشان به جهت دفاع از حریم پاک و محترم دانشگاه و دفاع از حیثیت استاد پرفسور بیگدلی که اساعه ادب شده بودند و با ایشان که بیش از ۲۲۰ مقاله و کنفرانس و ۱۵ کتاب نوشته اند که فقط در مخزن دانشگاه است و انتشار نشده … مورد غضب قرار گرفتند… بماند
  هنوز الحمداله متوحه شدم چندین پژوهشگاه هر ماه چندین بار چندین ساعت می آیند….
  دانشجو هر شخصی باشد به نظرم باید بدنبال استاد خود برود…
  در ایران خدا نکند استاد متکدر از رفتار دانشجو بشود برای استاد یک طومار تنظیم می کنند و این را از زمانی که درس میدهم فهمیدم…
  بخدا این جزء گل زدن بخودی و ظلم موضوعی دیگر نیست…
  به هرحال مخلص کلام شما با محبت و شخصیت والای خود این نازنین ها که بعضی اوقات بنده را مشعوف و بقدری از دیدن این اساتید گیج و خوشحال میشوم که تنفس میدهم بیش از مدت رسیدگی فیض ببرم…
  انشاء الله شما نیز با روی خوش خودتان براحتی پیداکنید و با این عزیزان صحبت و در صورت داشتن رفرنس هم منتشرکنید.
  یادتان باشد در بین ۳۵+۶۱ نفر بنده یک رفرنس و یک لینک ملاحظه نکردم و فقط بدلیل انکه اساتید از این استادان نام می بردند و قطع نظر موضوع مسلم الحق مباح بر صحت الصدور است قبول است.
  والسلام من اتبع الهدی

  ۸+
 10. مدیر سایت

  آقای قاسمی
  با درود و سپاس از دیدگاه‌های پیشنهادی و انتقادی شما و خاصه این که، با وصف فرصت کم که معلول اشتغال به شغل خطیر قضاوت، تحصیل در مقطع دکترا و … است، برای قضاوت آنلاین نیز زمانی را اختصاص می دهید.
  بسیار مایه خوشحالی است که سایت فوق محلی برای به اشتراک گذاری دیدگاه ها و وسیله ارتباط شما با دکتر کوهی و استاد پروپوزال‌تان شد.

  در پیوند با دیدگاه‌های فوق، توجه شما را به نکات ذیل جلب می کنیم:
  بیوگرافی حقوقدانان در قضاوت آنلاین ناظر به مشاهیر حقوق از جمله اساتید دانشگاهی، نویسندگان، قضات، وکلا از تاریخ گذشته تا معاصر است.
  هدف اولیه از انتشار آن، قدردانی از زحمات بزرگان مزبور و شناساندن این عزیران به نسل جوان حقوقدانان کشور است که متأسفانه جز تعداد معدودی از این مشاهیر، در خطر فراموشی قرار داند. مع الوصف، چنانچه ضرورتی مانند کسب سمت کشوری، وفات و … یکی از این حقوقدان ممکن است خارج از نظم فوق، اقدام به انتشار بیوگرافی شود که، از جمله می توان به بیوگرافی سید علیرضا آوایی و دکتر غلامرضا طیرانیاناشاره نمود.
  برای انتشار بیوگرافی حقوقدانان در قید حیات، تجربیات سابق ما مؤید عدم همکاری آنان و حتی بیم از تعرفه شدن‌شان است به نحوی که، بررسی علل این امر شابد در حد یک موضوع تحقیق جای گیرد. با این وجود، چنانچه بیوگرافی حقوقدانانی که حاوی فاکتورهای مد نظر قضاوت آنلاین باشد، نسبت به انتشار آن اقدام خواهدشد اما از انتشار بیوگرافی که صرفاً‌ حاوی رزومه علمی یا شغل باشد، معذوریم.

  تمامی مساعی ما مصروف آن می شود تا از منابع معتبری استفاده شود که از جمله آن ها، کتاب چهره ها در تاریخچه نظام آموزش عالی حقوق و عدلیه نوین، عباس مبارکیان، چاپ اول، انتشارات پیدایش، تابستان ۱۳۷۷ است که در حال حاضر از کتب نایاب بازار به شمار می رود.

  همچنین باید علاوه گردد، در موضوع بیوگرافی سایت معتبر خاصی وجود ندارد. غالب وب سایت و وبلاگ های فارسی زبان، به صورت کپی از یکدیگر اقدام می نمایند، به این شرح که، یک سایت از منبع پیش‌گفته بیوگرافی را اخذ و مابقی از آن و قس علیهذا که مقایسه محتوای منتشره آنان خود گواه این مدعا است. به همین دلیل سایتی که با یک استاد به مصاحبه نشسته و ماحصل آن را منتشر کند، انگشت شمارند و این تعداد معدود نیز افراد مدنظر ما را معرفی نمی نمایند. با این وجود، بر حسب مورد ما از ویکی پدیای فارسی و معدودی از سایت و وبلاگ دیگر که نویسندگان آنان از دانشجویان یا کارآموزان وکالت آنان بوده اند و مطالب خاص و جدید را بیان نموده باشند، بعضاً سود برده‌ایم که از جمله بیوگرافی دکتر محمود عرفانی و دکتر بهروز اخلافی از این دسته‌اند. بدین ترتیب، بیان شما بر این که «در بین ۳۵+۶۱ نفر بنده یک رفرنس و یک لینک ملاحظه نکردم» موجب تعجب ما است! همچنین مشخص نیست، چرا نباید توصیف شخصیتی یک استاد از استاد دیگر را از اجزاء تشکیل دهنده بیوگرافی دانست! خاصه اگر صادفانه و بدوی از نفع شخصی باشد.

  بی مهری نسبت به برخی از بزرگان حقوق که مثل بارز آن مرحوم دکتر امیر ناصر کاتوزیان است، امر مستحدثی نیست بلکه در گذشته و حال وجود داشته و در آینده نیز خواهد بود مگر این که نگرش ما در این خصوص تغییر یافته و اصلاح شود.

  نسبت به نتایج تکدر استاد از دانشجو، با نتیچه‌گیری مطلق شما موافق نیستیم، چرا که خاطرات متعدد دانشجویانی که مورد غصب استاد خود قرار گرفتند، کم نیستند، حتی در موارد نادری منجر به ترک تحصیل دانشجو خاصه در مقطع دکتری نیز گردید!

  ۳+
 11. دکترمحمدشکیبی نژاد.استاددانشگاه وکنسولرارشدبین الملل قضایی

  باسمه تعالی
  مدیریت محترم سایت قضاوت آن لاین
  با عرض سلام و احترام
  ضمن تبریک نسبت به بروزرسانی و ایجاد دو گچت فایلPDF و پرینت گرفتن که عالیست.
  بنده بعضاً اگر وقت نمایم نظرات را می خوانم مانند دیباچه و مقدمه مقالات و کتب.
  عزیز ارجمند صرف نظر از تعرفه شدن یا نشدن اساتید بنام، بنده و دوستان فرهیخته از عهد و پیمان خود با دوستان خود تا جایی که آنان بدعهدی نکنند بر تعهدات خود پا برجاهستند که البته بفرموده خداوند: «لایکلف نفسا الا ما وسعها».
  ملاحظه کردم که جناب قاسمی جویباری مباحثه با جنابعالی داشتند، بمانند دیگران اما عمیق‌تر دارید… بماند و صرف نظر از عقیده خود ایشان که با خودشان هست اما کمی جانب انصاف را باید گرفت.
  ایشان مثال دقیق زدند که بصاحب کرسی طراز اول کشور و چهره ماندگار جناب پرفسور دکتر ضیایی بیگدلی مانند جناب آقای دکتر پرفسور دکتر عرفانی آن چنان توهین شد که فرد مورد نظر کرسی و جایگاه خود را فدای ایشان کرده اند و… بماند
  بله درست است که ما هم استادنما داریم و هم دانشجونما و این دو را از باقی مواردب اید تفکیک کرد.
  مطمئن باشید کتب فله‌ایی که دم دانشگاه تهران پرشده با یک یا چند جلد کتاب یا چندین مقاله علمی پژوهشی یا مروری /ترویجی/آموزشی با استاندارد APA یا انجمن روانشناسان شیکاگو بزبان انگلیسی یا بهمان طریق بزبان عربی یا فارسی… بیطرفانه بعنوان یک استاد تمام دانشگاه میگویم که یک مقاله ۱۰ صفحه ایی کاربردی با ۱۸ ترم سابقه تدریس و آموزشی و پژوهشی (*ارشد و دکترا*) اگر مدرسه/دانشگاه/پژوهشگاه عالی استفاده نماید با این اوضاع شدید فقر اقتصادی و گرانی کتب و لابی‌های مختلف بین چند انتشارات و مولفین و جذب هیت علمی مدارس آموزش عالی و … در رشته های علوم انسانی اررش بسیار دارد خصوصا حال که نظام و دولت فورس خودش را گذاشته بر روی علوم مهندسی و علوم پایه و بعد پزشکی …
  آگاه باشید مانند لینک رزومه و CV خودم را میگویم اگر توانستید لینک رزومه و بیوگرافی نوشت بعد از ۱۵ سال توسط چندین سایت معتبر بین‌الملل گرفتید تعهد و اقرار محضری میدهم چندین ساعت در روز وقت میگذارم و به سایت شما مساعدت خواهم کرد زیرا نیک میدانم به همین راحتی کلمح البصر موضوع نیست بتوانید لینک و رزومه فارسی مثلا سازمان حقوق دانان بدون مرز یا در سایت سیویلیکا اگر هر موضوع درج شود باید اندیکس و رفرنس یا سورس آنرا رجوع شود تا نمایه شود و در بدتر و سخ‌تر که باید یا خودتان مولف و صاحب امتیاز و سر دبیر یا مانند بنده جزء ژوری باشد مانند:

  http://jlcjnet.com در آخر صفحه جزء ۶ نفر ژوری و اولین ایرانی هستم که پس دقیقا هشت سال جزء هیت علمی چنین ارگان معتبر بین‌الملل بدلایل زحمات گسترده‌ام در تولید توسعه ترویج علوم انسانی و کلی فرم و پرسشهای بسیار سخت id Acc1001 را دادند.
  ساختار که مجوز درجه یک وزارت علوم را دارد که بیش از ۸۰۰ هزار مقاله کنفرانس داخل و بین الملل – علمی پژوهشی و… با معرفی مجلات بسیار با ارزش و معتبر و حتا موسسه و ارگان اجراکننده اعتبارسنجی می کند و می توانید درخواست لینک ثابت ساختار و رزومه نمایید. دقیقا آنقدر از جنابعالی سوال و مدارک میخواهند که خودتان کلافه خواهیدشد چه برسد به انکه خودشان با سیستم بایومتریک ضریب ADD URL INDEX ,IF AT UNIVERSAL را در چند دوره تست کنند و بعدا بشما اطلاع میدهند .شایدبرایتان مهم نیست اما برای کلیه دوستان هیت علمی دانشگاه چنین مواردی نمره و مهم است.
  تمام را معروض کردم از زبان یک هیت علمی دانشگاه تا لااقل داوری مرضی الطرفین نمایم والا هیچکدام این لینکها برایم نان و آب نشده و فقط چند امتیاز و پایه ولاغیر
  والسلام من اتبع الهدی

  ۸+
 12. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر شکیبی‌نژاد
  با سلام و احترام
  از حسن نظر جنابعالی و این که وقت ارزشمند خود را صرف مطالعه مطالب منتشره در قضاوت آنلاین می‌نمایید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.
  همکاری با شما و همکاران جنابعالی در بنیاد حقوق بین الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا، افتخاری است که نصیب ما گردیده که مسلماً ثمره چنین همکاری موجب غنای محتوای مطالب سایت و ارتقاء دانش حقوقی بازدیدکنندگان قضاوت آنلاین خواهدشد و برای ما بسیار ارزشمند است.

  در پیوند با دیدگاه جناب آقای قاسمی و پاسخ ابرازی به ایشان، از این که با حوصله به تشریح موضوع و ارزش علمی اساتید واقعی از استادنماها و مشکلات آنان پرداختید، بسیار قدردانی به عمل می آید.
  در خصوص تعرفه شدن برخی اساتید، تنها نتیجه تجربه خودمان در اخذ بیوگرافی از چند تن از اساتید عنوان شد و مسلماً قصد تعمیم آن به تمامی آنان نبوده است.
  در مورد انتشار بیوگرافی بزرگان حقوق، هیچگاه نظر به بی اهمیت بودن رزومه بزرگان – که پس از دارا بودن شرایط خاص و طی مراحل دشواری که جنابعالی بیان فرمودید، اخذ می شود- نداشته و نداریم، بلکه رویکرد ما بر آن است که، بزرگان را همراه با اطلاعاتی راجع به تاریخ و محل تولد، تحصیلات در مقاطع ابتدایی، راهنمایی ، دبیرستان و دانشگاهی، مشاغل و سمت های کسب شده و تألیفات معرفی نماییم تا خوانندگان بیش‌تر با آنان آشنا شوند.
  اما در بی مهری نسبت به اساتید، نه قصد جسارتی به ساحت مقدس هیچ یک از اساتید معزز وجود داشت و نه انگیزه انکار اصل موضوع، بلکه صرفاً تأکید بر این امر شد که راه حل موضوع را باید در تغییر نگرش فکری «ما» یافت که استفاده از ضمیر «ما» موجب این شبهه شد که مقصود «اساتید» است، در حالی که مسلماً چنین نبوده، بلکه منظور مسئولینی است که متولی بی‌مهری و ارزش‌گذاری می‌باشند، بود والا «ارزش استاد را دانستن، هنر نيست، بلكه بايستگي و وظيفه است.»
  علی‌ایحال، چنانچه پاسخ قبل ما موجب جسارت به هریک از اساتید گرامی شده باشد، از همگی آنان عذرخواسته می‌شود.

  ۷+
 13. Avatar
  علیرضاقاسمی جویباری-قاضی استان گلستان

  بسمه تعالی
  خدمت مدیر محترم قضاوت آنلاین
  با عرض سلام تشکر فراوان
  برادر عزیزم بنده کلا یا جزاء اسمی آورده ام که چرا اسم آقا/خانم دکتر فلانی را حالیه چه با بیوگرافی و رزومه یا بدون رزومه منتشرکردید؟
  کجا کدام جمله‌ام کدام کلمه و در چه ساعت در کدامین سطور چنین خط کشی کرده‌ام چنین شتابان مرا تراوزی خود تعدیل کرده‌داید..؟؟!
  آیا من ادعا عالم بالغیب و الشهادة کرده ام که فرمودید تعرفه می‌شوند و رها می کنند؟
  الله اکبر…
  ولو گفته‌ام مگر حق اظهار را ازهم گرفته‌ایم یا یند زده‌ایم یا تعهد داده‌ایم..؟؟!
  این بسیار زشت هست ۱% در ۱ میلیارد درصد چنین فکر کنید بنده هواخواهی و پارتی بازی نمایم قصدم این بود تا هستیم معرفی و قدر همدیگر بدانیم تا زمان حیات و لاغیر والا کاری نداشت لیستی از استادان که لشکری از خوبانند بواقع ردیف میکردم که خودتان ۱۰۰% تایید میکنید…
  چرا استاد مرحوم فقید امیر ناصرکاتوزیان بیش از اندازه بزرگ میکنید مگر در زمان ایشون پرفسور شهیدی و… نبودند… بخدا این ظلم بعدل السویه است که من و شما بت بسازیم… مطمئنم ایشان زنده بوند خودشان بت شکن بواقع بودند… پس حکم میکنم دیگر چنین نگویید…
  در ضمن چون شما قوانین و مقررات از بدو جذب هیت علمی تا رشد و پایه گرفتن و اضافه شدن به حقوق و رده و LEVEL ACADEMICY نمی دانید چنین گفته اید.
  در ضمن من یک Rêsumè Link by Bio ندارم شما را نمیدانم اما حتما باید این کتاب را که چاپ نشده و از کتابخونه شهید بهشتی تقرض کردم و افست کردم را دلالت میکنم اگر دوباره چاپ شده بخرید و بخوانید و اگر نیست فایلهایش را می توانید بگیرید و با دقت بخوانید تا ملکه ذهنتان شود و بعد متوجه حساسیت امر میشود.
  «مجموعه ضوابط و مقررات استخدامی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور-مولف جناب آقای بهاء الدین شریعت-نشردانشگاه شهیدبهشتی»

  در ضمن رزومه که همراه با OFFICIAL MEMBER OF ACADEMIC STAFF LINKS که معلوم هست هاست دامین IP ADDRESS کجاست و کدام موسسه یا نهاد بکجا وابسته یا خودش رفرنس است.
  حالا اگر بیوگرافی دارد چه بهتر که بعد از تحقیقات در اینترنت و نوشتجات SUMMERY RĒSŮMÈ با نام و نشان فرد می نویسید و درباره و خلف وعده شما که خودتان هم قاضی و هم وکیل دادگستری هستید. قرارداد بر مبنای وب یا دستی یا محضری تنظیم و تنظیم و توشیح و امضا کنید و با هم مبادله کنید و تحت وب هم جدیدا پرونده وهایش را به بنده داده اند جالب هست شرکتهای لیزینگ و تبلیغاتی یا بیمه ایی یا فروش با مجوز ماهواره ایی از تولیدات داخل دارند در پرداخت حق بیمه سنوات یا حقوق یا هرگونه مزایا خلف وعده کرده اند و بهرحال تا دو نوبت وقت
  نظارت میگذارم ۱۰۰ خدا رو شکر ۹۸ پرونده و حل و فصل میشوند.
  ارادتمند شما
  پاینده باشید.

  ۸+
 14. مدیر سایت

  جناب آقای قاسمی
  با سلام
  ضمن سپاس از دیدگاه شما و تشکر از این که بخشی از زمان خود را صرف بیان نظرات ارزشمند خود در قضاوت آنلاین می نمایید.
  در عطف به پاسخ اخیر جنابعالی، توجه شما را به نکات ذیل جلب می نماییم:
  اول- همانطور که «بیان نظر» برای شما و دیگران حق است، مسلماً نقد آن برای ما.
  دوم- در پاسخ قبلی نه تنها مدعی هواخواهی و پارتی بازی و …. شما نشده ایم، بلکه فکر آن را نیز در ذهن نپرورانده‌ایم، با این وصف، مشخص نیست زشتی ادعایی شما معلول چیست؟
  به قیاس استدلال شما، بفرض که در ذهن داشته باشیم، چرا باید زشت باشد، مگر در حد یک نظر نباید مورد پذیرش قرار گیرد و متعاقب آن اگر نقدی بر آن وارد باشد، بیان گردد؟
  سوم- شما با بیان «…در ضمن چون شما قوانین و مقررات از بدو جذب هیت علمی تا رشد و پایه گرفتن و اضافه شدن به حقوق و رده و LEVEL ACADEMICY نمی دانید …» مدعی بی اطلاعی ما از قواین و … شده اید، اما به دلایل آن اشاره‌ای ننمودید، در حالی که مشتاقانه تمایل به آگاهی از آن داریم.
  چهارم- همانطور که از نقد و اختلاف سلیقه استقبال می کنیم، در صورت وقوع اشتباه شجاعت آن را داریم تا عذر بخواهیم. پیشنهادی می شود پاسخ ما در ساعت ۱۳.۳۶ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۷ به جناب آقای دکتر محمد شکیبی نژاد -که در بخش دیدگاه همین پست و مرتبط با فرازهایی از دیدگاه قبل شما و پاسخ ما به آن است – را مطالعه فرمایید.
  پنجم- به نطر می‌رسد نقدی که ما به انتشار بیوگرافی وب سایت و وبلاگ های موصوف در پاسخ قبلی وارد نمودیم، غیر از سایت هایی است که شما در نظر اخیرتان بیان اشاره دارید.
  مانا باشید.

  ۴+
 15. دکتر محمد شکیبی نژاد-استاد دانشگاه و دبیر اول هیت عالی کمیسیون ماده 10 قضایی

  بسم الله الرحمن الرحیم
  هَلْ جَزَاءُ الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ
  مدیریت محترم سایت قضاوت آنلاین
  با عرض سلام وادب
  عزیزان فرهیخته و مدرس المتعلم برای اینجانب و هیت و دوستان ارجمند که هرکدام از اساتید بزرگ و مبرز در علوم قضاء و چه بسا فلسفه علم، تمام تعهدات خودشان بر آن از زمان تاسیس بنیاد و همکاری در کمیسیون عالی ماده دهم قضایی، قرار فی‌مابین بستیم که برای تولید توسعه رشد و گسترش موضوع مانحن‌فیه با تآسی از فرمایش خداوند رحمن و رحیم اتیان به سوگند به کتاب مطهر قرآن خورده‌ایم بمانند جهادگران برای جبران مافات خمودی و نخوت در علوم قضاء و افسارگسیختگی فرهنگی و اخلاقی در مراکز علمی با عزیزانی بمانند شما که در ایران زمین بسیار انگشت شمار است *والله لاتخلف المیعاد* از عهد و پیمان به اندازه وسع خود حرکت جهادی نماییم و نیک میدانید، گاهی یک موضوع مبتلا به بقدری ثقیل و تئورزیه شده است بمانند «قانون چک جدیدالوصول اصلاحیه سال ۱۳۹۷» است که برای اینجانب دکتر کوهی، دکتر صادقی و دکتر محمدنژاد از اول صبح بعد از نماز صبح تا اکنون لااقل بیش ۴۸۰ سوال طرح و اتود کرده‌ایم و پی درپی پاسخ، باز با سوالات و علامت سوال مطرح میشود و معیینا مشخص نیست مقنن در این دو دهه بواقع غرض و منطق و باکدامین علم و تجربه بدنبال کدامین گپ و خلاء ها هستند..؟!
  من الباب جناب آقای قاسمی حویباری ناگهان احساس تنهابی و سوکی و ماوشی خوردن در تاتامی بدون آنکه مربی مستر با دقت چندین بار با فن تندخوانی مهندس نصرت با انکه ایشان نمی شناسم، نمیدانم با دوست و استاد ارجمند جناب دکتر گلدوست جویباری فامیل هستند یا دکتر گلستانی، داوری کردم.
  در ادامه اینک خوانش پست زیبا و با محتوا و شایسته و درخور شأن استماع بایوگراف جناب آقای علیرضا مرادی را با دقت خواندم… ضمن تبریک بسیار فروان من الباب زحمات و زیبا و روان نویسی و تابلو بدستور استاد صیفی یا سیفی بحکایت همان مقاله بایوگراف لزوما احتیاج بتاریخ تولد و … نمی‌باشد. فی المثال بگویم فرم‌های ۶ صفحه (پروفرما گمرک یا افتتاح لایسنس و BOB-LC-CIF-C&F-FOB….) و نوشتن id National Number را بگوید که چه بسا کسی که میخواهد خودنوشت یا بایوگراف وفق آنچه باشد که موضوعات مهم او از نظر استاندارد رویه جاری بیان کردن چگونگی ورود به درگاه تحصیلات مقدماتی در کالج یا مدرسه آموزش عالی به بعد و راهکار او برای فراگیری دیگران مخلص کلام بیان می نماید.
  اینجانب در بایوگراف جناب مرادی عزیز با دقت مطالعه کردم و ملاحظه بر چندین محور اگر بحواهم نمره از ۱۰۰ بدهم ۸۵ است چرا که، بجز محل تولد و سال تولد ایشان و مدرسه ایشان در ایران شده Uniformations مصطلح غلط و بمانند کلمات (انشاء الله-بسمه تعالی-به نام خدا و…) جایگزین گزینه های صحیح گردیده… و صحبتی از استاد متون حقوقی و مدرک شاید جاعلانه فقط در ایران … صحبت از بعد از ابلاغ قضایی در چند فیلد و تخصص و پست، بدون آوردن شماره شعبات حرفی نرفت یا تخصص‌های ایشان و اینجاست که CV براحتی ۵۰-۶۰% بایوگراف را در گرفتن مشاغل یا هیت علمی شدن در حداکثر ۳۰۰ کلمه یا جمله برخط محتوا دیتا و لینک کمک شایان به رتبه بندی و امتیاز می نماید.
  اگر عمر یاریم کند، کلیه صفحات ۱۲ صفحه‌ایی Mmodify یا روتین از بایگانی بنیاد پیدا و با جیمیل یا واتس اپ خواهم فرستاد…
  علی‌ایحال با توکل بخداوند منان ((*من به ما شدن فی المثال سیمرغ*)) را مسئلت دارم.
  والسلام علیکم و من اتبع الهدی

  ۸+
 16. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر شکیبی‌نژاد

  با سلام و احترام

  ضمن خدا قوت به جنابعالی، همکاران شما در بنیاد حقوق بین‌الملل داوری و تحقیقات علمی پژوهشی آپادانا، هیأت و کمیسیون عالی ماده دهم قضایی

  از دیدگاه شما راجع به بیوگرافی نویسی ایضاً نقد اتوبیوگرافی آقای علیرضا مرادی بسیار سپاسگزاریم. مسلماً‌ ایشان موارد را مطالعه و اگر نظری داشته باشند ابزار خواهند نمود.
  بسیار مایه خوشحالی است که این افتخار نصیب قضاوت آنلاین شود تا بتواند اتوبیوگرافی کامل حضرتعالی و همچنین نقدهای وارده بر قانون اصلاحی چک را در این سایت منتشر نماید.

  ۶+
 17. دکترمحمدشکیبی نژاد.استاددانشگاه و مدیرعامل بنیادحقوق بین الملل وداوری وتحقیقات آپادانا

  بنام خدا
  دوستان عزیز با عرض احترام
  جناب قاسمی جویباری احتمالا منظور شما از آوردن درصد به نظر از لحاظ زشت بودن منظور لانسه و لیست کردن اسامی و پارتی‌بازی است که شما با اقاریر صریح خود مطلبی و نامی نبرده اید اما در انتخاب کلمات و جملات تندنویسی که حگایت از استرس و فشار حجم مشغله کار است پیشه ورده‌اید.
  مدیر محترم سایت توجه کنید ایشان رفرنس دقیق مجموعه قوانین و مقررات اعضای علمی و ارتقاء با نام مولف و ناشر ذکر کرده اند و هدف از آوردن کلمه زشت بحکایت از ماضی من الباب مباحثه قبل احساس نمودن در مضان اتهام پارتی بازی بود که بشرح صدرالتوصیف توضیح قاطع برآن شد.
  منظور از از آنکه لینک رزومه ندارند یعنی بی اهمیت دانستن کارگزینی دانشگاه من الباب هیت علمی و از مدیر محترم سایت قضاوت ساده بدون نثر مسجع دوستانه یک سوال کردند…کلا نتیجه ماحصل فقط یک سوء تفاهم برادرانه و دوستانه است و ارزش بحث بیش از این ندارد و توصیه میشود در همین قسم دفن و سخن ختم دو طرف بفرمایید. ما باید از تجربیات و علم همدیگر در راه ساختن معلومات بروز جدید پژوهشی و آموزشی تشریک مساعی جمیله نماییم. مباحثه قرار نیست خدای ناکرده به تلخکامی از یکدیگرختم گردد.
  حکم این است: تفیسر مضیق دو طرف و فشار زیاد به آقای قاسمی جویباری بوده ولاغیر.
  و من الله توفیق

  ۸+
 18. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر شکیبی‌نژاد
  با سلام و احترام
  از جنابعالی بابت تذکر به‌هنگام و ایضاح مطلب بسیار قدرانی می‌شود.
  امر شما مطاع و ما ضمن سپاس صمیمانه و ویژه از جناب آقای قاسمی جویباری بابت بیان دیدگاه‌های ارزشمندشان، خاتمه مباحثه با ایشان را پیرامون دیدگاه‌های مورد بحث بیان و مشتاقانه از ایشان می خواهیم تا به فرموده استاد عزیز، در مباحث علمی و آموزشی در سایت شرکت فرموده و تجربیات ارزشمند قضایی خود را به اشتراک گذارند تا همگان از آن‌ها بهره‌مند شویم.

  ۸+
 19. دکترمحمدشکیبی نژاد.استاددانشگاه ودبیراول کمیسیون عالی ماده دهم قضایی

  مدیر محترم سایت قضاوت آنلاین و جناب آقای مرادی
  اینجانب و کلیه اساتید و هیت عالی نیز متقابلا از زحمات و بذل التفات شما سپاسگذار است و در ضمن و خاتمه درباره جناب آقای قاسمی جویباری قسم آخر پست ایشان اکنون دریافتم منطورشان در دو مورد کاملا علنی و جالب خلاصه شده و بهتر است باعث خیر و عدم تکدر ایشان با توجه بجایگاه و مشغله زیاد بشویید و محبت والاترین نعمت خداوند هست و احتیاجی نیز بعذرخواهی نمبینم.
  منظور ایشان مصروف لینکهای رسمی و معتبر و مدلسازی پیداکردن رفرنس و سورس خروجی Fake یا Validations است البته اگر پست گذاشتید بپرسید.
  در مورد اخیر بشرح ذیل پست نیز با مداقه و ملاحظه دقیق ایشان با برادری و نوعی علاقه در حال تعریف ارجاع احتمالا پرونده های جرایم سایبری در تخصص خودشان بودند.
  در ضمن محبت بفرمایید در صورت امکان مقالاتی که از اینجانب یا بنیاد یا کمیسیون عالی ماده ۱۰ قضایی است را در توتیتر قرار دهید تا در سرچ و مطالعه دوستان وارد کامنت و مباحث خارج از موضوع مدنظرشان نگردد.
  در پناه خداوند مهربان و دانا

  ۸+
 20. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر شکیبی‌نژاد
  با سلام و احترام
  از جنابعالی بابت ایضاح مجدد دیدگاه جناب آقای قاسمی جویباری بسیار سپاسگزاریم.
  در خصوص به اشتراک گذاری مطالب در توئیتر، چنانچه مطالب در قالب پست مستقل منتشر شود، با توجه به تنظیمات صورت گرفته در Google Feedburner با انتشار هر پست در سایت، انتشار آن در توئیتر نیز ظرف کمتر از چند ساعت توسط گوگل صورت می‌گیرد.

  ۶+
 21. Avatar
  علیرضا قاسمی جویباری

  بنام خداوند بخشایش مهربان
  مدیریت گرامی و همکاران ارجمند سایت قضاوت آنلاین
  جناب آقای استاد دکتر محمد شکیبی نژاد – بزرگ مرد دانشمند و ریاست صاحب منصب عالی رتبه قضایی
  با عرض سلام و تحیات الهی
  سپاس خداوند عزوجل را که دوستان بسیار فهیم و محقق و اساتید گران‌بها و کمیاب که وقت گران‌سنگ خودشان را مصروف حکمیت و حل‌وفصل این نیز می‌نمایند.
  بنده بشخصه بابت سوتفاهم عرض تعذر دارم و نقل است که تمام انگشتان یک دست هم اندازه نیستند و بنده قصد اساعه ادب و جسارت وسو نیت نداشته و ندارم و برایم حکم جناب آقای استاد دکتر محمد شکیبی‌نژاد با کنیه اصلی و قدیمی و مشهور مجتهد صراف تبریزی – از یکی از دوستان و اساتید علم حقوق که سالها قبا با مرحوم یاورزاده همکار بوده‌اند و اکنون بارنشسته هستند و اهل گرگان استان گلستان، سوال کردم و صحت واقعیت موضوع آشکار گردیده و عجب که حضرت استاد مضاف بر علوم حوزوی و علوم الرجال و درایه و تقسیم و هیئت نیر کامل میدانند و…
  بی نهایت کمال قدرشناسی و ۱۰۰ درصد فرمایشات و افاضات این چهره متبلور که کلمه بکلمه نوشتجات بنده را بیوبسی و باز کردن و حکم قاطع ایشان فصل الخطاب و الکلام برای فدوی نیز است و بر روی چشمانم همکاری می نمایم و از دوستان و هیئت علمی عزیز سایت قضاوت تمنا حلالیت دارم.
  والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

  ۴+
 22. مدیر سایت

  جناب آقای قاسمی جویباری
  با سلام و احترام
  ضمن سپاس بابت معرفی بیش‌تر جناب دکتر شکیبی‌نژاد؛ همکاری با جنابعالی در کنار دیگر بزرگواران عزیز، افتخاری است که نصیب ما و بازدیدکنندگان سایت گردید که مسلماً ثمره‌ی آن غنای محتوایی مطالب را در پی‌خواهدداشت.
  مانا باشید.

  ۴+
 23. علیرضا مرادی

  جناب آقای دکتر شکیبی نژاد
  با عرض سلام و احترام ویژه
  ضمن ابراز خرسندی بسیار از پیوستن شما به جمع اعضای همکار در قضاوت آنلاین که افتخاری است نصب ما و خاصه بازدیدکنندگان سایت شده تا از نظرات و راهنمایی های ذیقیمت جنابعالی بهره‌مند شوند.
  در پیوند با فرازی از دیدگاه ارزشمند آن مقام در ساعت ۱۶.۵۰ مورخ ۱۳۹۷/۱۲/۱۷ نسبت به اتوبیوگرافی اینجانب نکات ذیل را تصدیع می‌دارم.
  اول- هرچند، ملاحظه می شود که هر یک از بازدیدکنندگان سایت به تناسب زمان و مکان، مواردی در شخصیت والای جنابعالی بیان نموده‌اند ولی به شخصه همواره مترصد فرصی بوده تا خاطره خود در ارتباط با شما را که یقیناً از آن مستحضر نمی‌باشید را بیان نمایم.

  نیک به خاطر دارم، زمانی که به عنوان قاضی تحقیق در دادگاه عمومی یکی از شهرستان های محروم کشور اشتغال داشیتم و در ارتباط با پرونده کیفری با موضوع شکایت خیانت در امانت و انتقال مال غیر یک شرکت لیزینگی نسبت به یک دستگاه کامیون موضوع قرارداد اجاره به شرط تملیک علیه مستأجر شده بود، در صدد مطالعه ماهیت حقوقی عقد اجاره به شرط تملیک و روابط حقوقی طرفین آن و تعیین این که آیا عمل دارای وصف کیفری می باشد یا خیر، بودم.
  در آن مقطع زمانی که تازه اینترنت در ایران در حال رونق بود و مانند امروز عمومیت نداشت، مطالبی در خصوص عقد مزبور به رشته تحریر در نیامده بود و در دسترس نبود.
  در اینترنت جستجو کردم و مقاله دو قسمتی آن مقام در خصوص قرارداد اجاره به شرط تملیک و ماهیت حقوقی آن را در وب سایت وزین دادخواهی با مدیریت جناب آقای حسینی – حفظ الله  که مشخص نیست چرا مانند گذشته این سایت حقوقی قدیمی و معتبر دیگر فعال نیست – را مطالعه کردم و بسیار مفید واقع شد و به کمک آن و تحلیل روابط حقوقی طرفین و انطباق با قرارداد طرفین و شکایت شاکی، در نهایت عمل فاقد وصف جزایی تشخیص و اظهارنظر شد که در نهایت همین نظر در دادگاه تأیید شد.
  از آنجایی که خود نیز مدیریت بخش آیین دادرسی کیفری در انجمن سایت پیش گفته را بر عهده داشتم، از جناب آقای حسینی راجع به جنابعالی پرسیدم که بیان داشتند:
  «بزرگ مرد دانشمند که تمایل ندارد از او گفته شود بلکه بیش‌تر تمایل به حل مشکلات حقوقی دیگران دارند. حضور ایشان در انجمن حقوق خصوصی دادخواهی افتخار و سرمایه‌ی گرانبها است.»
  امیدواریم که انشاء الله این افتخار نصب قضاوت آنلاین و کاربران آن شده و بتوانیم از دانش و تجربیات آن مقام برخوردار شویم.

  دوم- از این که با بلندنظری اتوبیوگرافی بنده را مطالعه فرمودید و اینجانب را مورد لطف و عنایت خود قرار داده اید، بی نهایت سپاسگزارم.
  تا جایی که اینجانب مطالعه نمودم، در بیان آنچه را که آن مقام ضرورتی ندانستند، اختلاف نظر است. برخی از جهت آن که این موارد را موجب مزید اطلاع بیشتر خوانندگان خود می دانند، آن ها را بیان ولی عده‌ای به جهت آن که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد از آن خودداری و بعضی نیز ممکن است به دلایل خاص‌ دیگر از آن بپرهیزند …
  نسبت به عدم بیان مواردی دیگر، بدرستی اشاره فرمودید، در نظر است در فرازهای دیگر از شرح حال بیان شود.
  سرافراز و پایدار باشید.

  ۴+
 24. Avatar
  تقویی م . دکتری خصوصی.هیت علمی دانشگاه جامع علنی-کاربردی

  با عرض سلام خدمت جناب آقای علیرضا مرادی
  همکار و دوست ایام قدیم
  دوست عزیز تبریک بواسطه چند امر مهم
  اولا- پیدا کردن استاد دکتر محمد شکیبی نژاد یا مجتهد صراف تبریزی که بنده نیز بصورت پراکنده در سایت دادخواهی در قسمت ثبت و اسناد و فروم اجرای احکام با دوستان هم بحث می‌کردیم و اگر درست یادم باشد آقای «مهدی حسینی قهی» بیشترین ساعت با جناب استاد دکتر شکیبی نژاد بحث های علمی مفهومی و بقدری عحیب و فقهی و حقوقی بوده که من بعنوان معاون ثبت و اسناد و املاک همان منطقه بواقع جنابعالی با کمترین امکانات خدمت می نمودید نه تنها قاطی می کردم و آنقدر موضوعات سنگین و سخت و ثقیل بود که آقای حسینی قهی و بدلیل شیطنت بچه ها با استاد دعوایشان میشد و دوباره روز از نو و رفاقت…
  و البته چند نفر دانشجوی شیطان بودند که آی دی تعویض و وارد میشدند و با آی دی نمی‌گویم جعلی که درست نیست زیرا احتمالاً مانند فرزندانمان جوان و پرشور بودند و سوالات الکی می‌کردند یا آی دی بنام جناب استاد یا آقای حسینی قهی شیطینت می‌کردند و دیگران حتی مرا چند بار با سرکارگذاشتن خندیدم اما خب برای چنین استاد بزرگی نارحت کننده و بعضا چندین روز نمی آمدند… و یا شطینت با آقای حسینی خسته میکردند خب اینترنت هم کارتی دایل‌آپ بود و زور می‌کرد اما بهتر بود فرهنگ کتاب جمع نشده بود…
  والله من بریدم از این موضوع… نمیدانم کلا یا جزا حضرت استاد اطلاع دارند یا خیر اما بدین ((اساتید جلوگاه خفی می گویند یعنی در عین بودن و دیده شدن نخواهند دیده نخواهندشد…)) – مانند استاد الهی قمشه‌ایی که کلاس داشتند اما خفی در جلا.
  اما بهتر است دوست عزیزم جناب آقای علیرضا مرادی شما زحمت بکشید و هم از حضرت استاد برای معرفی موارد و علوم خفی و غریبه فلسفی و فقهیه تمنا نمایید که اگر وقت دارند که سخت هم هست، بزبان ساده‌تر توصیح روان و قابل فهم بفرمایند چون خدا بیامرزد پدر بزرگم، همواره می گفت «روزی می‌خواسته یکی خوانین تمام اموال و بکل زندگیش را نابود نماید و از او ۱۲۰ فرسخ زمین کاشت دیم را آنوقت ارزش نداشت از پدرم بگیرد.
  پدرش که جد من می‌شوند و مرد متشرع و مولای ده بوده، می‌گوید چند نفر هستند که علوم غریبه و الرجال و هیئت بلد هستند، مجتهدزاده تبریزی – مجتهدزاده ناینی- مجتهدزاده شوشتری – مجتهدزاده شبستری.
  باید کمر همت ببندی بری مشکلت را آنان مانند یک نفس کشیدن یا چشم بهم زدن حل می‌کنند…
  خلاصه پدرم وقتی حاضر میشه راه طولانی را با اسب و استر برود، بنده خدا زخم خورده و ترسان و نا امید و از طرفی گیج که بعداً بمن در زمانی که پیر و فرتوت بود گفت: پرسیدم چقدر پول میگیرن و جدم یک کشیده آزاد می‌خواباند در گوشش که مردک آنانکه خاک به نظر کیمیا کنندبود آیا نظری بما کنند…
  بعد از چند داد و بیداد صورت خیس از اشک پدرم را پاک و میبوسد و میگوید: «الا بذکر الله تطمئن القلوب» برو از فلانجا از فلان فرد در فلان کاروانسرا جاده‌اش میگوید فقط خدا کند زنده و در همان جا باشند…
  الباقی باشد پست بعدی

  ثانیا- من را خیلی خوب می شناسید عزیزم، البته الان که شکسته و پیر شدم فکر نکنم اما تمام مللزومات اعم از استعلام اسناد درخواست اعمال مواد ۱۶-۵۶-۶۵-۶۶-۹۹-۱۰۰ قانون نحوه اجراء ثبت و اسناد کل کشور را دستور میدادید و شاید یادتان باشد، چون خدا رو شکر از من یازده‌سال کمتر و جوان و ماشاء الله هستید و باهوش و با محبت و با صداقت بماند.
  درباره استاد چطور شد استعلام از آقای حسینی قهی کردید..!؟..
  دستخط آخوندی که از قدیم استادان بما آموزش داده بودند، باید چند موضوع را خوب بلد باشد، حقوق مدنی و ثبت و قوانین ها و ادبیات فارسی در حد لغتنامه دهخدا و فاروس ادبیات عربی و دو جلدی عربی اصول مظفر که چقدر سخت هم بود که اصول منطق و منبع اصلی بود و خوشنویسی در خط استاد میرخانی یا استاد موسوی.
  شما دستور میدادید و من هم می نوشتم ریاست محترم عطف بشماره ….تاریخ…برگشت از جلد چهارم … و بدلیل مجهول الهویت /عدم اصالت/ضم برضم بستانکاران در ردیف های …بودن موضوع مفاد ماده ۱۶-تبصره ۷ امکان بازداشت نیست.
  چندین بار آمدید اداره ثبت که فاصله هم داشت و گفتید: چه کسی این نامه با این دستخط نوشته که بسختی خواندم و متوجه نمیشوم چرا چندتا چندتا فک می‌شود اما بازداشت نمی شود و من هم گفتم بهتره برم دفتر ریاست ثبت که معاونت و قوه قضایبه هستند و پشت ایشان سنگر بگیرم شما مرا مجازات نکنید…
  خدا بیامرزد ریاست وقت شما دلالت می‌کرد با آن آب سنگین چایی میخوردیم و من خنده ام می گرفت که بتده خدا نمی گفت: جناب آقای مرادی رسیدن بخیر. بنده نوشتم و بهرحال قدیمی هستیم و خط هم برای کلیه بچه های ثبت و اسناد واجب هست بسیار زیبا و حالا نستعلیق یا شکسته و آخوندک بنویسند و بعد شما توضیح چندین بار خواستید و ریس بنده خدا سریع پاس میداد بمن میگفت از ایشون سوال کنید و بنده هم با خواندن آیت الکرسی تند شروع میکردم دقیقا قانون توضیح و دفاتر رو که ربطی هم نداشت باز میکردم که بگویم مثلا این توقیف و بازداشت هست شما قانع می شدید و هرچه هم اصرار میکردیم یک ناهار یا شام باید در خدمت شما باشیم انگار فکر میکردید این تخلف است و قبول نمیکردید وال.. علیم بالذات الصدور..؟!

  ثالثا- شما نگفتید از منطقه بکجا منتقل شدید و با قانون عام چه می کردید؟
  اتفاقا داشتم میخواندم متوجه نشدم بکجا منتقل و در چه سالی چه شد کسوت قضاوت را آزاد و کسوت سنگین وکالت بردوش آویز کردید… برایم خیلی جالب هست و البته دوستان که میخوانند… در حال حاضر دانشگاه بین ۳۰۰ الی ۵۰۰ جمله یا کلمه بیوگرافی میخواهد اما رزومه لااقل باید ده صفحه پربار باشد حالا چهل و پنجاه صفحه دیگر من الکن و اخرس هستم.

  رابعا- خدا رو شکر میکنم که از مشقه استاد شما توانستید مشکل مردم بیچاره حل کنید و اتفاقا چندتا استاد رزومه دارند من که بقول قدما رفتم جا و در برابر این همه موضوعات و از تحصیلات تا نوشت‌ها چه کتاب چه مقالات که چندین سال دانشگاه جامع علمی کاربردی درس می دهم یکی از دانشجویانم بسیار تیزهوش است و جز ردیف اول دو مرحله قضاوت هست اول ارشد بین الملل را گرفته و حالا آمده ارشد ثبت بگیرد. دیدم حدود چهل صفحه یا بیشتر اوراق تایپی دستش هست. گفتم:رفتی سوالات و کلید سوالات خریدی برای آزمون دکتری؟
  گفت: استاد من خجالت میکشم برم امتحان بدهم.
  پیش خودم طفلک اونقدر درس خواندم مانند این لحظه من قفل کرده..!؟
  گفت: آخه تو رو خدا نگاه کنید خداوند چقدر بزرگ هست که بشیطان الرجیم گفت به انسان سجده کن: نمی‌کنم چون او آنقدر بزرگ و زیبا آفریدی و از خاک که هم آتش درون را خاموش میکنه هم بجای میرسه که لقب خلیفه زمین را دادی و بمن که از جنم از فرشتگانت ۹هزا بیشتر عبادت کردم میگویی باید به گلی که انسان سجده کنم…
  با خنده گفتم: احسنت احسنت دروس حوزوی و عرفانم که میخوانی و با ناراحتی نگاهم کرد و کاغذها را گذاشت و جلویم و دیدم فقط رزومه حضرت و استاد هست…دقیقا عکس ایشان با علامه دکتر آیت دکتر رشاد در دانشگاه امام رضا(ع) در حال گوش کردن سخنرانی یکی از دانشجوها و با علامه آیت الله دکتر محقق داماد در دوره کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در بالای دیار اتاق ریاست دانشگاه امام صادق(ع) در حال اخذ لوح سپاس و ابلاغ مدیر گروه دیدم.
  به هر حال، همان آنکه جناب آقای مرادی با چنین بزرگانی در ارتباط هستید، باعث مباهات و تقدیس روح شما است و دست کم نگیرید که توفیق خداوند است که نصیب خوبان فقط می‌شوند.
  با کسب احترام.

  ۴+
 25. علیرضا مرادی

  جناب آقای تقویمی
  با درود و سپاس فراوان بابت دیدگاه و نکته نظرات ارزشمند شما
  اولاً- خاطرات شیرین شما از دوره فعالیت سایت وزین دادخواهی موجب شد تا یادی از مدیر آن جناب آقای مهدی حسینی قهی و استاد صاحب نظر در انجمن آن سایت جناب آقای دکتر محمد شکیبی نژاد نماییم.
  در حال مذاکراه و جلب نظر موافق حضرت استاد و همکاران ایشان برای استمرار فعالیت‌های آموزشی حقوق در قضاوت آنلاین هستیم که در صورت حصول توافق، نسبت به پیشنهاد شما در قالب مصاحبه با حقوقدانان اقدام خواهدشد.
  ثانیاً- فرازهایی از همکاری بنده با شما که اشاره فرمودید را متأسفانه به خاطر ندارم که امیدوارم که اشتباهی صورت نگرفته باشد.
  ثالثاً- از منطقه به حوزه قضایی تهران منتقل شدم که خوشبختانه دیگر قانون عام مجری نبود که جزئیات در اتوبیوگرافی بیان شد. بنا به انگیزه‌های شخصی، به ندرت وکالت کرده و عمدتاً به مشاوره مشغولم.
  رابعاً- به همین جهت است که همواره یاد و نام جناب دکتر محمد شکیبی نژاد با عقد اجاره و خاصه اجاره به شرط تملیک پیوند خورده مانند اداره حقوقی با نام غلامرضا شهری که مانا خواهدبود!
  ضمن این که منتظر الباقی پست می باشیم، مایه خرسندی و مباهات خواهدبود که افتخار همکاری با جنابعالی در کنار دیگر عزیزان در قضاوت آنلاین نیز نصیب ما شود.
  پایدار و سرافراز باشید.

  ۲+
 26. Avatar
  دکترسیدعلیرضاربیعی قاضی دادگاه کیفری1113

  به نام خدا
  مدیر محترم سایت قضاوت انلاین
  با توجه به اینکه مطالب ذیقمت از جناب آقای استاد دکتر محمد شکیبی نژاد (مجتهدزاده تبریزی) که هشت سال قبل استاد راهنما دوره دکترا اینجانب بوده‌اند و همچنین ۳۴ ماه قاضی عالی رتبه و استاد بنده و چندین نفر از دیگران بوده و البته اکنون نیز در معاونت مشورتی و کمیسیون های خاص قوه قضاییه با جناب آقای حجت الاسلام ریئسی ریاست محترم قوه قضاییه با هم کار انجام می دهند، یک نمونه از ۵۵۲ دادنامه ایشان که وحدت تا به امروز شده و قضات محترم استفاده می کنند، شایسته است شما هم لطفاً این دادنامه با ارزش که وحدت رویه است را، باز نشر تا دیگران و خودتان هم از آن استفاده نمایید.
  و من الله توفیق
  http://www.ghavanin.ir/detail.asp?id=4998

  ۰
 27. مدیر سایت

  جناب آقای دکتر ربیعی
  با سلام و سپاس از اطلاع رسانی شما
  متأسفانه به جهت مشکل سرور میزبانی لینک ارسالی و بروز خطای:
  Server Error
  ۵۰۰ – Internal server error.
  There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed.
  امکان دسترسی به مطلب اشاره شده ممکن نیست.

  ۰
 28. Avatar
  محسن تاجیک

  باسمه تعالی
  با سلام و احترام
  جای بسی خوشحالی است که قضات عزیزمان در فضای مجازی فعال هستند و نسبت به ارایه نظرات خود بی پروا اقدام می کنند.
  بنده که یک طلبه کوچک هستم، با قضات بسیاری هم صحبت می شوم و در هر بار مراجعه سعی می کنم سئوالات خود را از ایشان بپرسم و دروغ نیست که اکثر آنها با صبر و حوصله زیاد جواب من را می دهند.
  اقل قضاتی که جواب نمی دهند، بابت این است که ذهنشان مشغول رسیدگی به پرونده های بسیاری است که بر سرشان ریخته است.
  امیدوارم این سایت، مرجع متمرکزی باشد برای حضور قضات معظم و معززی که علاقه مند به انتشار مطالب مفید و کاربردی حقوق هستند.
  بدون شک، قضات عزیز، به دلیل اینکه به صورت عملی علم حقوق را اجرا می کنند، نظراتشان می تواند برای جامعه حقوقی کشور، مفید واقع شود.

  ۰
 29. مدیر سایت

  با درود
  ضمن سپاس از دیدگاه شما
  شکی نیست که قضات کشور از یک طرف برخوردار از تجربیات کاربردی حقوق بوده ولی از طرفی دیگر به علت کثرت پرونده‌های تحت رسیدگی کمتر مجال و حوصله آن را یافته تا این تجربیات را به رشته تحریر درآورده تا دیگران از آن منتفع شوند، به همین دلیل تنها شاهد آثار معدودی از آنان می باشیم.
  با توجه به پست «راهنمای ارسال مطالب و درج دیدگاه در قضاوت آنلاین» امکان انتشار مطالب هر نویسنده در سایت فراهم است.

  ۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی به اعتبار سنج انسان از ربات (الزامی)

شما می توانید بدون درج هیچ نظری، مشترک دیدگاه‌ها شوید.