نشست قضايی قضات دادگستری
نشست قضایی قضات دادگستری

مجازات صدور سیم کارت با مشخصات هویت دیگری

مجازات صدور سیم کارت با ثبت مشخصات هویت دیگری در رایانه یا برگ عادی بر حسب مورد جعل و استفاده از سند مجعول، کلاهبرداری رایانه ای و تصدیق نامه خلاف واقع است

کد نشست ۱۳۹۹-۷۱۲۲

نشست قضائی مورخ ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ قضات شهر قروه در استان کردستان

موضوع: عنوان مجرمانه صدور سیم کارت بدون طی مراحل قانونی آن

پرسش

[آیا] صدور سیم کارت توسط دفتر خدمات بدون اجازه و بدون اطلاع شخص صرفاً با استفاده از مشخصات هویتی وی از طریق وارد نمودن مشخصات شخص در رایانه و یا در برگه عادی بدون امضاء شخص مذکور، عنوان مجرمانه دارد و درصورت وجود با کدام یک از مواد قانونی مطابقت دارد؟

نظر اکثریت

با توجه به اینکه متصدی نمایندگی شرکت خصوصی با وارد کردن مشخصات هویتی شخص در برگه های مخصوص شرکت مذکور مشمول جعل مفادی ماده ۵۳۳ قانون مجازات اسلامی بوده و در صورت استفاده و تحصیل منافع مرتکب استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری نیز شده است. در نتیجه رفتار متصدی دفتر خدمات عنوان مجرمانه جعل مفادی و استفاده از سند مجعول و کلاهبرداری است.

نظر اقلیت

نظر به اینکه صدور سیم کارت با وارد کردن متقلبانه داده ها صورت گرفته است و از سیم کارت مذکور با علم به مجعول بودن داده ها و یا کارت ها یا تراشه استفاده نموده لذا مشمول ماده ۶ و ۷ قانون جرائم رایانه ای (جعل و استفاده از سند مجعول ) بوده و با عنایت به اینکه از این طریق منفعت یا امتیازی تحصیل نموده، مشمول جرم کلاهبرداری رایانه ای موضوع ماده ۱۳ قانون مذکور می شود. در نتیجه رفتار متصدی دفتر خدمات جعل رایانه ای ، استفاده و کلاهبرداری رایانه ای تلقی می گردد.

نظر ابرازی

به صرف اخذ سیم کارت طبق مفاد سوال مطروحه جرمی واقع نشده اما چنانچه از سیم کارت صادره استفاده نماید. جرم کلاهبرداری تلقی می گردد.

نظر هیأت عالی

چنان چه ارتکاب جرم از طریق رایانه صورت پذیرفته باشد، با لحاظ مواد ۷۳۴ و ۷۳۵ و ۷۴۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ و الحاقات بعدی و توجهاً به فرآیند اعمال ارتکاب متهم، نظریه اقلیت قضات محترم دادگستری شهرستان قروه مورد تأیید است.

ضمناً چنانچه ارتکاب رفتاری با برگه عادی باشد در صورت تأیید مرتکب در خصوص مفاد برگه ی عادی، موضوع با بزه تصدیق نامه خلاف واقع مذکور در ماده ۵۴۰ قانون فوق الذکر قابل انطباق است.

سامانه نشست های قضایی پژوهشگاه قوه قضاییه

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=78978


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1777 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره کیانوش جاودانی

کیانوش جاودانی
حقوقدان علاقمند به ادبیات، روان شناسی و سینما
موجب خوشحالی است که دانسته های خود را با خوانندگان قضاوت آنلاین به اشتراک گذارم.
دیگر نوشته‌های من
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code