نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

ادعای صیغه موقت در اثبات جرم زنای به عنف و اکراه (نظریه مشورتی ۶۴۷)

طرق اثبات صیغه و تأثیر ادعای وجود آن در اثبات جرم تجاوز به عنف و اکراه

سئوال

۱- اگر زن ادعای تجاوز به عنف و اکراه نماید و مرد منکر باشد آیا اصل عدم عنف است؟ و در ثانی چنانچه مرد در قبال گفتار خانم بگوید من صیغه خواندم و خانم منکر باشد و بینه‌ای نباشد تکلیف دعوا چیست؟ و آیا در این مورد سوگند راه دارد و چه کسی باید سوگند یاد نماید؟

۲ – اگر زن بگوید اولین ارتباط جنسی با زور و اکراه بوده و رابطه جنسی بعدی با صیغه بوده است و مرد منکر باشد و بگوید از اول ارتباط آنها با صیغه بوده تکلیف دعوا چیست؟ آیا سوگند راه دارد و در صورت مثبت بودن چه کسی باید سوگند یاد کند؟

۳ – وسیله اثباتی صیغه را بیان نمایید.

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۹/۶۴۷ مورخ ۱۳۹۹/۶/۱۵ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

۱ – صرف ادعای زن مبنی بر این‌ که با عنف و اکراه به وی تجاوز شده است، بدون این ‌که دلایل و قرائنی برای اثبات ادعای او وجود داشته باشد، موجب ثبوت جرم زنا به عنف و اکراه نیست و اصل، عدم وقوع آن است؛ چنانچه مرد منکر زنا بوده و بگوید صیغه خوانده ‌ایم ولی زن منکر صیغه باشد، طبق ماده ۲۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ ادعای مرد بدون بینه یا سوگند پذیرفته می ‌شود؛ مگر آن‌ که خلاف آن با حجت شرعی لازم ثابت شود.

۲ – در مورد ادعای تجاوز به عنف طبق بند ۱ پاسخ داده شد و در فرض سؤال (وقتی هر دو نفر رابطه را بر مبنای صیغه قرار داده‌اند)، موجبی برای سوگند نیست.

۳ – در خصوص صیغه، صرف ادعا کفایت می‌ کند و محتاج دلیل اثباتی نیست؛ مگر آن ‌که خلاف آن با حجت شرعی لازم ثابت شود (ماده ۲۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲) و دلایل اثباتی صیغه همان است که برای اثبات سایر امور حقوقی به کار می‌رود؛ از قبیل اقرار و سند.

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (1 رأی, میانگین: 5,00 از5)
Loading...

لینک کوتاه مطلب: https://www.ghazavatonline.com/?p=79135


سئوالات مشاوره حقوقی را در «انجمن» مطرح نمایید.


منبع: قضاوت آنلاین؛ پایگاه آموزش حقوق در قالب متن، صوت ، ویدیو، نرم افزار و خدمات مشاوره و وکالت


جستجوگر سایت از میان 1753 مطالب
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

در باره مدیر

مدیر
تلاش اعضای هیأت تحریریه قضاوت آنلاین بر آن است تا وب سایتی برای آموزش حقوق کاربردی، پاسخگویی به پرسش‌های حقوقی در «انجمن‌های مشاوره حقوقی» و مطالب خواندنی دیگر فراهم‌ گردد.
مطالب بیشتر از من | وب سایت
مشاوره حقوقی رایگان در انجمن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code