اداره کل حقوقی قوه قضاییه
اداره کل حقوقی قوه قضاییه

مرجع صدور دستور انتقال سند ملکی کفیل یا وثیقه گذار به نام برنده مزایده

شماره۷/۹۵/۹۷۲                                                                                                                                                                           ۱۳۹۵/۴/۲۸

۴۴۶

شماره پرونده ۲۲۲۳ ـ ۱۶۸/۱ ـ ۹۴

سؤال

با توجه به اینکه اجرای دستورهای دادستان در خصوص ضبط وجه‌الکفاله و وجه وثیقه و وجه التزام طبق ماده ۵۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری ۱۳۹۲ با اجرای احکام کیفری است و طبق تبصره این ماده هرگاه عملیات اجرایی مستلزم فروش اموال باشد مطابق قانون اجرای احکام مدنی خواهد بود آیا دستور انتقال سند با دادگاه نخستین است که رأی تحت نظر آن اجرا می­ شود یا دادستان که دستور ضبط صادر نموده است؟

نظریه مشورتی شماره ۷/۹۵/۴۵ ـ ۱۳۹۵/۱/۱۷ اداره کل حقوقی قوه قضائیه

اولاًـ صدور دستور اخذ وجه التزام یا وجه‌‌‌‌الکفاله یا ضبط وثیقه از سوی دادستان، موضوع ماده ۲۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحات و الحاقات بعدی، ملازمه با دخالت و ورود دادگاه در پرونده امر  و صدور رأی در خصوص اتهام مطروحه ندارد چنانکه در برخی از موارد ممکن است بدون این که پرونده امر در دادگاه کیفری مطرح شده باشد، دادستان دستورهای فوق‌الذکر را صادر و مراتب جهت اجرا وفق ماده ۵۳۷ قانون فوق‌الذکر در اختیار قاضی اجرای احکام کیفری قرار گیرد.

ثانیاً ـ صدور دستور اخذ وجه التزام یا وجه‌الکفاله و یا ضبط وثیقه از سوی دادستان، از وظایف و اختیارات خاص وی می‌­باشد و امری نیست که قابل واگذاری به دادگاهها  (اعم از کیفری یا حقوقی) باشد.

ثالثاً ـ به تصریح ماده ۲۳۰ و تبصره ماده ۵۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحات و الحاقات بعدی، اجرای دستورهای دادستان در خصوص اخذ وجه التزام، وجه‌الکفاله و یا وثیقه مطابق قانون اجرای احکام مدنی (مصوب ۱۳۵۶) صورت می ­پذیرد. بنابراین و با توجه به آنچه که بیان گردید، صدور دستور تنظیم سند انتقال به نام برنده مزایده، موضوع ماده ۱۴۳ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۱۳۵۶ باید از سوی دادستان که مقام صادر کننده دستور اخذ وجه­التزام یا وجه ­الکفاله یا وثیقه است، انجام پذیرد.

منبع: قضاوت آنلاین


به نقل روزنامه رسمی، سال هفتاد و دو، شماره ۲۰۸۰۰، ویژه نامه شماره ۸۸۷، شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

امتیاز 1امتیاز 2امتیاز 3امتیاز 4امتیاز 5 (بدون امتیاز)
Loading...
آموزش دریافت کد بورسی رایگان از کارگزاری آگاه در سراسر ایران

۱۰ دیدگاه

 1. Avatar
  سید حامد جعفری

  بنده یک حسابی از کسی داشتم از سال ۹۲
  بعد از چند سال، ملکی رو برای مزایده به دادگاه معرفی کردن، کسی تو مزایده شرکت نکرد.
  مزایده دوم خودم شرکت کردم ملک رو برنده شدم، چون مبلغ مزایده کمتر از بدهیشون به من بود، اومدن ۳ تا چک چند ماهه به من دادن.
  چک اول دویست میلیون وصول شد، چک دوم صد میلیون بعد از ۳۵ روز وصول شد، چک سوم ۱۳۵ میلیون وصول نشد.
  اینجانب به دادگاه مراجعه کردم. رئیس دادگستری آقای ابراهیمی و معاون آقای مختاری با دست خط خودشون به اجراحی احکام نوشتند که «سند به نام برنده مزایده تنظیم گردد» و به من گفت مابقی مبلغ رو واریز کنید.
  منم مبلغ بالا بود مزایده رو با قرض جور کردم و به حساب دادگستری واریز کردم و اجرای احکام سند برای من صادر کردن و پرونده مختومه شد.
  صاحبخونه بعد از چند ماه رفت شکایت کرد از دست من و اجرای احکام و با پارتی بازی، تو دو جلسه، بدون حضور اجرای احکام، رای به «ابطال سند» دادن، سندی که در تاریخ ۹۷/۵/۸ به نام من خورده،
  بنده اعتراض زدم، چند روز بعد پیام اومد که پرونده رفته تجدید نظر و جالب تر اینکه یک روز نیم بعد، تجدید نظر همون رای رو صادر کرد.
  می خوام بدونم، اگه دادگاه یا اجرای احکام اشتباه کردن، من باید این خسارتی که بهم وارد شده رو، از کی بگیرم؟
  لطفا راهنمایی کنید.

 2. Avatar

  بسیار ممنون و سپاسگزارم.
  زنده و پاینده باشید.

 3. Avatar

  با سلام
  اینجانب در مزایده برنده شدم و مالک ملک گردیدم اما با توجه به اینکه ملک نسقی و دارای بنچاق می باشد، محکوم علیه بنچاق را نمی دهد و دفتر اسناد هم حاضر نیست رونوشت مصدق بنچاق را به من بدهد و می گوید دستور قاضی لازم است و از طرفی قاضی اظهار می دارد عملیات اجرا تمام شده و کاری نمی تواند انجام دهد و اکنون خریدار پیدا شده اما به دلیل نبودن بنچاق حاضر به خرید نیست.
  لطفا بگوئید چگونه می توانم مدارک ملک را بدست بیاورم.

 4. Avatar

  با سلام و ممنون از پاسختان
  در خصوص پمپ بنزینی که خدمتتان عرض کردم ، با توجه به اینکه واقعا ادامه شراکت برای بنده با شریکم مقدور نمی باشد و حتی شریک هم حاضر به فروش هم نمی شود و بنده هم دوست ندارم کارم را از دست بدهم،
  آیا ارايه دادخواست عدم سازش مناسب اینکار می باشد و به نتیجه میرسم که دادگاه حاضر باشد جایگاه را به مزایده بگذارد که خودم بالاترین قیمت بردارم ، ممنون میشوم اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید .

  • علیرضا مرادی

   با درود
   مقصود شما از «دادخواست عدم سازش» مبهم است و در شرایط فعلی پاسخ همان است که در سئوال قبلی شما بیان شد.
   ضمناً توجه داشته باشید، وقتی به سئوال شما پاسخ داده می شود، هرگونه ابهام نسبت به آن پاسخ و یا سئوال بعدی مرتبط با آن را در همان پست طرح نمایید و از ذکر آن در پست های دیگر سایت خودداری کنید.

 5. Avatar

  سلام و خسته نباشید
  من یک پمپ بنزینی دارم که صاحب ۵ دانگ از آن می باشم و فقط یک دانگ آنرا فروختم.
  الان با هم اختلاف داریم و پیشنهاد خرید یا فروش بین خودمان هم به او داده ام ولی قبول نمی کند.
  آیا در صورت دادخواست بنده به دادگاه مبنی بر عدم سازگاری، دادگاه جایگاه را به مزایده می گذارد و با توجه به اینکه بنده مالک ۹۰ درصد آن هستم، در مزایده اولویت دارم، چون‌ بنده حاضر نیستم جایگاهم را به شخص دیگری واگذار کنم یا خودم یا شریکم، آیا چنین چیزی امکان پذیر است که مزایده بین ما دو نفر انجام شود؟
  ممنون

  • علیرضا مرادی

   با درود
   به موجب ماده ۱۱۴ قانون اجرای احکام مدنی، فروش مال در مرحله اجرای احکام مدنی از طریق مزایده صورت می گیرد. همچنین برابر ماده ۱۱۷ قانون مزبور، زمان و مکان مزایده و … باید در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار محلی آگهی شود و النهایه، مطابق ماده ۱۲۸ قانون ذکرشده، در مزایده هر شرکت کننده ای که بالاترین قیمت را تقدیم کند، برنده مزایده بوده و مال متعلق به وی خواهدبود، مع الوصف، قانونگذار بنابه ملاحظاتی در ماده ۱۱۳۰ این قانون برای صاحب مال این حق اولویت را قایل شد که بتواند بالاترین قیمت را خود پرداخته و مانع فروش و انتقال آن به دیگری شود.
   بنابراین شما می توانید بدون نگرانی از این حق استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code